دورنمای گردشگری سلامت

1399/10/08

دورنمای گردشگری سلامت

یادداشتی از محمد جهانگیری رییس انجمن گردشگری سلامت ایران

در یک سال گذشته کرونا آسیب‌ها و پیامدهای مختلفی داشته است. از جمله  اینکه بسیاری کسب و کارها آسیب اقتصادی شدیدی متحمل شده‌اند. هرچند در این دوره حوزه سلامت مراجعات بالایی داشت، اما از نظر اقتصادی تحت‌الشعاع کرونا قرار گرفتند. در حوزه خدمات بین‌المللی سلامت و به طور مشخص گردشگری سلامت یکی از بحث‌های جدی موضوع حمل و نقل و تردد از مرزها است که در یک سال گذشته مسیرها در حوزه حمل و نقل کاملا بسته بود.گردشگری سلامت از آسیب‌های دوران کرونا مصون نبود با این تفاوت که در این دوران می‌شد بعضی از خدمات پزشکی را در شرایط خاص و با تدابیر خاص انجام داد تا این انگیزه را در بعضی افراد ایجاد کرد که حرکت و برنامه‌ای برای دریافت این خدمات داشته باشند. به طور مثال انجام مشاوره‌های پزشکی یا مواردی از این قبیل که می‌شد از راه دور انجام داد.

گردشگری سلامت و خدمات بین‌المللی سلامت مانند تمام حوزه‌ها از شیوع کرونا آسیب جدی دیده است. از آنجا که این موضوع اهمیت بسیار دارد و می‌تواند پیشران گردشگری و اقتصاد کشور باشد با حضور معاون اول ریاست جمهوری و دیگر فعالان حوزه‌های مرتبط، مذاکرات مفصلی داشتیم. همواره تاکید شده است که موضوع گردشگری سلامت باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد. 

چه امروز که کرونا در حال مدیریت است و چه پس از کنترل کرونا، گردشگری سلامت می‌تواند فرصت‌های بسیار خوبی را برای عبور از بعضی بحران‌ها ایجاد کند. اگر امروز به این موارد توجه نکنیم در موعد مقرر نمی‌توانیم از آثار مثبت آن بهره‌مند شویم.

نکته مهم این است که در شرایط فعلی و پس از کرونا، گردشگری سلامت می‌تواند پیشران حوزه گردشگری باشد. اما شاهدیم که در دوران شیوع کرونا به نیازهای حوزه سلامت در داخل کشور و کشورهای اطراف پاسخ درستی داده نشده است. در نتیجه می‌توان گفت در حوزه‌های جراحی و خدمات دیگر نوعی انباشتگی به وجود آمده که می‌تواند با بهبود شرایط موجب افزایش تقاضا در گردشگری سلامت شود. این یک فرصت مطلوب است که باید برای استفاده بهینه از آن برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام دهیم. علاوه بر این، شرایطی که پاندمی کرونا ایجاد کرده است، می‌تواند فرصتی باشد برای ساماندهی در حوزه ارائه خدماتی که در حوزه‌های مختلف ارائه می‌شود. همچنین کسانی که پیش از این در زمینه گردشگری سلامت فعال بودند، می‌توانند اقداماتی برای توسعه و تقویت زیرساخت‌های لازم به خصوص تقویت خدمات برخط و معرفی خدمات به مخاطبان بیشتر، انجام دهند. در حال حاضر اقداماتی توسط وزارت بهداشت و مراجع دیگر و انجمن گردشگری سلامت ایران صورت گرفته است، اما این اقدامات کافی نیست. 

از طرفی تصمیم‌های وزارت گردشگری هر چند بی‌تاثیر نیست اما این اثر در حوزه خدمات سلامت چندان قابل توجه نیست.  باید در حوزه سلامت تغییرات عمده و تصمیم‌گیری‌های درستی انجام شود. نهادهای متولی باید شاخص‌هایی تعیین کنند تا بعد از کنترل کامل کرونا در کشور بتوانیم شاهد بهبود وضعیت این حوزه باشیم. در همین راستا در انجمن گردشگری سلامتی و وزارت بهداشت اقداماتی انجام شده و سامانه‌ای در همین رابطه طراحی شده که به زودی معرفی می‌کنیم.

 

مطالب مرتبط
فرهاد غلامعلی فلاحفرهاد غلامعلی فلاح وزارت میراث فرهنگی برآورد خسارت کرونا به صنایع‌دستی را منتشر کرد
زمزمه‌هایی از بروز پنجمین موج کرونا به گوش می‌رسد و همچنان بسیاری از کسب‌وکارها با تبعات شیوع این ویروس دست و پنجه نرم می‌کنند. از ابتدای پاندمی اخبار و گزارش‌های زیادی در خصوص آسیب‌های اقتصادی کرونا به مشاغل مختلف منتشر شد، اما در میان بررسی کمتر به موضوع صنایع دستی پرداخته شد. بسیاری از صنعتگران […]
خطر موج چهارم کرونا
رئیس‌جمهور هشدار داد:
رئیس‌جمهوری با بیان این‌که هنوز خطر موج چهارم کرونا منتفی نشده است، گفت: غیر از چند استان که باید مراقبت بیشتری کنند، همه استان‌ها شرایط خوبی دارند و باید این وضعیت خوب را نگاه داریم. اگر دو هفته مراعات نکنیم همه آمارها تغییر می‌کند.به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله […]
یک یگان بدون امنیت شغلی
بررسی مرکز پژوهش‌های مجلس نشان می‌دهد با وجود اهمیت یگان حفاظت میراث فرهنگی، به آن توجه لازم نشده است
|پیام ما| یگان حفاظت میراث فرهنگی با وجود سختی کار و اهمیت مسئولیت‌هایش با مشکلات فراوانی روبه‌روست؛ مسائلی مرتبط با امنیت شغلی نیروها، ساختار سازمانی یگان و ضعف پیوندهای اجتماعی نیروها با جوامع محلی. مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش تازه‌‌ای به یگان حفاظت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پرداخته و مشکلاتش را برشمرده است. […]
در پانزدهمین اجلاس جهانی میراث ناملموس یونسکو چه گذشت؟
| پیام ما |پانزدهمین اجلاس جهانی میراث ناملموس یونسکو، در حالی آذر امسال و به صورت مجازی برگزار شد که ره‌آوردش برای ایران و کشورهای همسایه، ثبت جهانی آیین زیارت دِیر تادئوس مقدس و هنر مینیاتور بود. نمایندگان میراثی کشور البته تنها توانستند برای نیمی از پرونده‌های مشترک ارائه شده، نظر کارشناسان اجلاس جهانی را […]
دیگر مطالب شماره 1912
رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:لایحه بودجه ۱۴۰۰ واقع‌بینانه و دقیق است
اعضای شبکه سمن‌های محیط‌ زیستی کشور از افزایش حساسیت‌های مردمی و حضور آن‌ها در این عرصه می‌گویندحفظ محیط‌ زیست بدون مردم لنگ می‌مانددبیر شبکه سمن‌های محیط‌زیست هرمزگان: بیشتر کشفیات تخلف‌ها در حوزه محیط‌ زیست با گزارش مردم محلی بوده و این نشان تغییرات خوب در این سال‌هاست.
مشاور وزیر بهداشت مدافع سرسخت کودک‌همسریمحمد اسماعیل اکبری حرف منتقدانش را در مورد کودک‌همسری «مزخرف» خواند و معصومه ابتکار به این سخنان واکنش تندی نشان داد.
شیوع کرونا آخرین همه‌گیری در سطح جهان نیستتدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داد که شیوع ویروس کرونا در سطح جهان آخرین همه‌گیری یک بیماری واگیردار نخواهد بود.
بعد از تهدید کارخانه قند، بار دیگر جلوی تعرض به زیگورات دوراونتاش و محوطه جوبجی گرفته شدچشم تخریب‌گران پی چغازنبیل و جوبجیفیضی، باستان‌شناس در گفت‌وگو با «پیام ما»: تعرض به حریم زیگورات جهانی برای میراث فرهنگی کشور تبعات دارد و جامعه باستا‌ن‌شناسی هیچ تعرضی را برنمی‌تابد.
وزارت بهداشت خسارت کرونا بر گردشگری سلامت را ۳۰۰ میلیون دلار برآورد کرده استسکته گردشگری سلامتاختلاف وزارت بهداشت و وزارت میراث فرهنگی درباره تاسیس شرکت‌های تسهیل‌گر گردشگری سلامت ادامه دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.