نتایج مطالعه‌ای جدید از تشدید پیامدهای افزایش گرمایش جهانی حکایت داردخطر عبور زمین از نقطه فاجعهمدیر موسسه تحقیقات تاثیر آب و هوا پوتسدام: افزایش دما زمین را در مسیر عبور از چندین نقطه اوج خطرناک قرار می‌دهد که برای مردم سراسر جهان فاجعه‌بار خواهد بود

1401/06/20
|پیام ما| بر اساس یک مطالعه جدید، بحران اقلیمی، جهان را به آستانه چندین نقطه اوج «فاجعه‌بار» سوق داده است. این مطالعه نشان می‌دهد که ممکن است پنج نقطه اوج خطرناک ناشی از فعالیت‌های انسانی، به دلیل افزایش 1.1 درجه سانتیگرادی دما تا به امروز طی شده باشد.

 

آنطور که گاردین در گزارش اخیرش نوشته، این موارد شامل فروریختن کلاهک یخی گرینلند، که در نهایت منجر به افزایش شدید سطح دریا می‌شود، فروپاشی یک جریان کلیدی در شمال اقیانوس اطلس، مختل شدن بارش‌های دریافتی که میلیاردها نفر برای غذا به آن وابسته هستند و ذوب شدن ناگهانی یخچال‌های کوهستانی غنی از کربن است.
بر اساس این تحقیق، در دمای 1.5 درجه سانتیگراد، حداقل افزایشی که اکنون انتظار می‌رود، چهار نقطه از پنج نقطه‌ای که شرایط فاجعه‌بار دارند تغییر می‌کنند. در این دما همچنین، گذر از پنج نقطه اوج اضافی ممکن می‌شود، از جمله تغییر در جنگل‌های وسیع شمال و از بین رفتن تمام یخچال‌های طبیعی کوهستانی به صورت تقریبی.
به این ترتیب برآورد دانشمندان در مجموع شواهدی برای 16 نقطه اوج به دست آورده که شش نقطه پایانی نیاز به گرمایش جهانی حداقل 2 درجه سانتیگراد دارند که این نقاط اوج در بازه‌های زمانی متفاوت از چند سال تا قرن‌ها تأثیر خواهند داشت.
محققان همچنین به این نتیجه رسیدند که زمین ممکن است وضعیت آب و هوایی «ایمن» را با فراتر از یک درجه سانتیگراد پشت سر گذاشته باشد، آن هم در حالی که کل تمدن بشری در دمای کمتر از این سطح توسعه یافته است.
پروفسور یوهان راکستروم، مدیر موسسه تحقیقات تاثیر آب و هوا پوتسدام در آلمان در این گروه مطالعه بوده، معتقد است که «جهان به سمت 2 تا 3 درجه سانتیگراد گرمایش جهانی پیش می‌رود. این امر زمین را در مسیر عبور از چندین نقطه اوج خطرناک قرار می‌دهد که برای مردم سراسر جهان فاجعه‌بار خواهد بود. برای حفظ شرایط قابل زندگی بر روی زمین و ایجاد جوامع باثبات، باید هر کاری که ممکن است انجام دهیم تا جلوی عبور از نقاط اوج را بگیریم.»
همچنین دکتر دیوید آرمسترانگ مک‌کی از دانشگاه اکستر که نویسنده اصلی این مطالعه است معتقد است: «این شرایط واقعاً نگران‌کننده است. دلایلی برای ناراحتی وجود دارد، اما همچنان روزنه‌های امیدی هم هست.»
به گفته او این مطالعه نشان می‌دهد که چرا دمای هدفگذاری شده توافق پاریس یعنی 1.5 درجه سانتیگراد بسیار مهم است و باید برای جلوگیری از این افزایش دما مبارزه کرد. آرمسترانگ مک‌کی با اشاره به این موضوع ادامه می‌دهد: «با این همه احتمالاً به چند نقطه اوج خواهیم رسید و در این صورت همه چیز از دست رفته و بازی را باخته‌ایم. هر میزان از 1.5 درجه سانتیگراد که دما متوقف شود، احتمال برخورد به نقاط اوج بیشتری را کاهش می‌دهد.»

تحقیقات اخیر نشانه‌هایی از بی‌ثباتی در جنگل‌های بارانی آمازون را نشان داده است که از دست دادن آن پیامدهایی «عمیق» برای آب و هوای جهانی و تنوع زیستی جهانی و همچنین صفحه یخی گرینلند و جریان‌های گلف استریم -که دانشمندان آن را چرخه واژگونی نصف‌النهار اقیانوس اطلس می‌نامند- به دنبال خواهد داشت. در گزارش اخیر هیئت بین دولتی تغییر اقلیم آمده است که خطر ایجاد نقاط اوج آب و هوا با 2 درجه سانتیگراد گرمایش جهانی افزایش می‌یابد

جنگل‌های بارانی آمازون، نقطه بی‌ثبات دیگر
تحقیقات اخیر همچنین نشانه‌هایی از بی‌ثباتی در جنگل‌های بارانی آمازون را نشان داده است که از دست دادن آن پیامدهایی «عمیق» برای آب و هوای جهانی و تنوع زیستی جهانی و همچنین صفحه یخی گرینلند و جریان‌های گلف استریم -که دانشمندان آن را چرخه واژگونی نصف‌النهار اقیانوس اطلس می‌نامند- به دنبال خواهد داشت. در گزارش اخیر هیئت بین دولتی تغییر اقلیم آمده است که خطر ایجاد نقاط اوج آب و هوا با 2 درجه سانتیگراد گرمایش جهانی افزایش می‌یابد.
این تحلیل که در مجله Science منتشر شد، بیش از 200 مطالعه قبلی را در مورد نقاط اوج گذشته، مشاهدات آب و هوا و مطالعات مدل‌سازی ارزیابی کرد. نقطه اوج زمانی است که از آستانه دما عبور می‌کند که منجر به تغییرات غیر قابل توقف در یک سیستم آب و هوایی می‌شود، حتی اگر گرمایش جهانی به پایان برسد.
نه نقطه اوج جهانی شناسایی شده عبارتند از: فروپاشی گرینلند، غرب قطب جنوب و دو بخش از صفحات یخی قطب جنوب شرقی، فروپاشی جزئی و کلی Amoc (گردش واژگونی نصف‌النهار اقیانوس اطلس) ، فروپاشی آمازون، فروپاشی دائمی یخ‌ها و از بین رفتن یخ دریا در زمستان در قطب شمال.
این در حالی است که ارزیابی نقطه اوج آمازون اثرات جنگل‌زدایی را در بر نمی‌گیرد. آرمسترانگ مک‌کی می‌گوید: «ترکیب گرمایش و جنگل‌زدایی می‌تواند وقوع این تغییرات را خیلی زودتر محقق کند.»
هفت نقطه اوج دیگر اثرات منطقه‌ای شدیدی از جمله از بین رفتن صخره‌های مرجانی استوایی و تغییر در بادهای موسمی غرب آفریقا خواهد بود. دیگر نقاط اوج بالقوه که هنوز در حال مطالعه هستند عبارتند از: از دست دادن اکسیژن اقیانوس‌ها و تغییرات عمده در باران‌های موسمی تابستانی هند.
این تحقیقات در حالی است که پروفسور نیکلاس بوئرز، از دانشگاه فنی مونیخ، معتقد است که برای محدود کردن آستانه دمایی بحران، تخمین‌های فعلی بسیار نامشخص هستند: «این بررسی یک به روز رسانی به موقع در مورد عناصر بالقوه زمین است و تهدید رویدادهای واژگونی تحت گرم شدن بیشتر واقعی است.»
به گفته پروفسور توماس استوکر، از دانشگاه برن، مطالعات علمی در مورد نقاط اوج به تازگی شروع شده و هنوز تکمیل نشده‌اند. از سوی دیگر مدل‌های بسیار بهتری برای پاسخ به این سوال مورد نیاز است که چه سطح گرمایش برای کدام نقطه اوج حیاتی است.

این مطالعه نشان می‌دهد که چرا دمای هدفگذاری شده توافق پاریس یعنی 1.5 درجه سانتیگراد بسیار مهم است و باید برای جلوگیری از این افزایش دما مبارزه کرد. آرمسترانگ مک‌کی با اشاره به این موضوع ادامه می‌دهد: با این همه احتمالاً به چند نقطه اوج خواهیم رسید و در این صورت همه چیز از دست رفته و بازی را باخته‌ایم

پروفسور تیم لنتون از دانشگاه اکستر، یکی دیگر از نویسندگان این تحلیل هم می‌گوید: «از زمانی که برای اولین بار در سال 2008 نقاط اوج را ارزیابی کردم، این فهرست رشد کرده است و ارزیابی ما از خطراتی که آنها ایجاد می‌کنند به طور چشمگیری افزایش یافته است. اما کار جدید ما شواهد قانع‌کننده‌ای ارائه می‌کند که جهان باید به‌شدت کربن‌زدایی اقتصاد را تسریع بخشد و برای دستیابی به آن، باید نقاط اوج اجتماعی مثبت را ایجاد کنیم.»
در نهایت اما گزارش ویژه IPCC یا همان هیئت بین‌دولتی تغییر اقلیم درباره نقاط اوج آب و هوا در ماه می توسط دولت سوئیس پیشنهاد شد.

مطالب مرتبط
انرژی هسته‌ای پیش‌نیاز انرژی‌های سبز
یاسمن طاهریانیاسمن طاهریان کمیسیون اتحادیه اروپا در پی رسیدن به اهداف کربن خنثی تصویب کرد
کمیسیون اتحادیه اروپا به تازگی در راستای کاهش تغییرات اقلیمی و سازگاری با محیط زیست قانونی را تصویب کرده که در آن برخی از فعالیت‌های هسته‌ای و گازی شناخته می‌شوند. اعضای این کمیسیون متن توافقنامه‌ای را تنظیم کرده‌اند که به محض ترجمه به تمام زبان‌های رسمی کشورهای اتحادیه، به‌طور رسمی به تصویب می‌رسد. این طرح […]
طاعون؛ بلای حیات وحش ایران
زمستان بی‌بار امسال برای حیات‌وحش در البرز مرکزی سال تلخی بود، بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بر خلاف الگوهای رایج قبلی سال گذشته با آغاز فصل سرما نه تنها فروکش نکرد، بلکه قتل عام وسیعی را در طالقان و کلاردشت رقم زد. البته این ظن و گمان وجود دارد که طاعون زمستانه تنها به این دو […]
ایران در رتبه 90 حقوق کودکان
بنیاد جهانی «حقوق کودکان» درباره خطر بسیار بالای تغییر اقلیم برای زندگی یک میلیارد کودک هشدار داد
| پیام ما | این هشداری برای کودکان جهان است؛ سیل، امواج گرما و همه آنچه تغییر اقلیم در زمین رقم زده، زندگی یک میلیارد کودک را به خطر انداخته است. بنیاد غیردولتی «حقوق کودکان» دیروز با انتشار گزارشی درباره وضعیت 185 کشور درباره این موضوع اعلام خطر کرد و گفت که در طول یک […]
در اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبری غفلت کرده‌ایم
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط‌ زیست می‌گوید دیگر زمان طفره رفتن از اجرای سیاست‌های ابلاغی رهبری در حوزه محیط زیست گذشته است و دستگاه‌ها نباید کمبود اعتبار را بهانه کنند. به گزارش ایرنا، علی سلاجقه روز یکشنبه در نخستین همایش سیاست‌های کلی نظام در حوزه محیط زیست افزود: امیدواریم تمام دستگاه‌ها در […]
دیگر مطالب شماره 2383
نظرخواهی «پیام ما» از کارشناساندرباره وعده شهردار پایتخت برای تولید مسکنبار سنگین تهران
با کاهش آب سدها و منابع آب زیرزمینی اتفاق افتادتخصیص آب از خزر برای گلستانوزارت نیرو با تخصیص ۴۰ میلیون متر مکعب اضافه آب دریا در سال برای شرب این استان موافقت کرد
گزارشی از وضعیت مرمت و حفاظت یک بنای شاخص ساسانیمرمت نارین قلعه، در گرو اعتباراین بنای تاریخی ۱۴ سال قبل به ثبت ملی رسیده است و مرمت کامل آن در گرو تامین ۳ میلیارد اعتبار است
استعفای سرپرست دفتر ارزیابی اثرات محیط زیستی به دلیل «فضای نامناسب اداری»امیدوارم دیگر نامه‌ها عودت داده نشود
ستاد مرکزی اربعین در اطلاعیه‌ای تازه از زائران خواست به سوی مرزها حرکت نکنندزائران سرگرداننماینده ایلام در مجلس پیشین با انتقاد نسبت‌به عملکرد دولت در برگزاری مراسم اربعین، تاکید کرد که دولت از هم‌اکنون باید به فکر بازگشت زائران باشد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *