در آستانه تولد توله‌های «ایران» و «فیروز»

یکشنبه 11 اردیبهشت 1401

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گفت: پیش‌بینی می‌شود حدود روز ۱۰ اردیبهشت ماه توله‌های ایران – یوزپلنگ مرکز تکثیر یوز آسیایی پارک ملی توران – متولد شوند البته یکی دو روز تاخیر و یا تعجیل طبیعی به نظر می‌رسد.
حسن اکبری عنوان کرد: قبلا بارداری قطعی یوزپلنگ در اسارت را اعلام نکرده بودیم اما علائم ظاهری نشان از بارداری قطعی یوز ایرانی دارد و امیدواریم زایمان موفقی داشته باشد.
معاون محیط زیست طبیعی که پیش‌بینی کرده بود دیروز (10 اردیبهشت) زایمان اتفاق بیفتد ادامه داد: چنانچه تاخیر جزئی در زایمان داشته باشیم، طبیعی است. در حال حاضر کنترل وضعیت یوز با دوربین مداربسته توسط تیم دامپزشکی در جریان است.
او افزود: در صورت زایمان موفق، این نخستین بار در جهان است که یوز آسیایی به‌صورت طبیعی در اسارت باردار و موفق به دنیا آوردن توله می‌شود.
به گفته اکبری در صورت سالم ماندن توله‌ها، می‌توانیم جمعیت یوز پلنگ را در شرایط نیمه ‌اسارت داشته باشیم که کمک بسیار بزرگی به حفظ ژن این گونه در خطر انقراض می‌کند.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، اکبری با اشاره به اینکه کمتر از ۲۰ قلاده یوز در هفت استان سمنان، کرمان، یزد، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی – که زیستگاه اصلی یوز هستند – تا به امروز مشاهده شده است، تصریح کرد: یوزها در هر بارداری دو تا شش توله به دنیا می‌آوردند و هر چند این فرآیند به نوبه خود برای حفظ این گونه مهم از نظر ژنتیکی بسیار اهمیت دارد اما در کنار این اقدام، همچنان اولویت کاری سازمان حفاظت محیط زیست برنامه‌ریزی برای پایش و حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی یوز در کشور است.

انجمن یوزپلنگ آسیاییایرانفیروزیوزپلنگیوزپلنگ آسیایییوزپلنگ ایرانی
مطالب مرتبط
اقلیم
2077
در جریان آتش‌ سوزی در منطقه «بابایلی» و «قاسم کندی» آذربایجان‌شرقی و به دلیل نقص فنیبالگردها آبی بر آتش ارسباران نریختند
اقلیم
1952
پیشنهاد پروژه «گربه‌سانان هم‌بوم یوز»، ادامه طرح بین‌المللی حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را با ابهام مواجه کرده استپرونده غبارگرفته پروژه یوز
پرونده غبارگرفته پروژه یوز
اقلیم
1977
با وجود انتقادات به زنده‌گیری یوز نر توران، کارشناسان به تکثیر در اسارت امیدوارندامید به وصلت «ایران» و «فیروز»
امید به وصلت «ایران» و «فیروز»

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک دیدگاه برای “در آستانه تولد توله‌های «ایران» و «فیروز»