اولین اولویت طرح حریم رضوی بازگشت مردم به اطراف حرمدیروز در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی «طرح حریم رضوی» پس از مدت‌ها تلاش به تصویب رسید. طرح حریم رضوی موسوم به طرح حرم شهر پروژه‌ای است

1962 شماره 1962 | 99/12/12
سه‌شنبه 12 اسفند 1399

دیروز در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی «طرح حریم رضوی» پس از مدت‌ها تلاش به تصویب رسید.
طرح حریم رضوی موسوم به طرح حرم شهر پروژه‌ای است که بعد از قطعی شدن انحراف طرح قبلی نوسازی و بهسازی اطراف حرم مطهر رضوی از اهداف اولیه از حدود 6 سال پیش کار بر روی آن آغاز شده بود. در این طرح جدید تیم‌های فکری و فنی حوزه‌های مختلفی چون میراث فرهنگی، محیط زیست،فرهنگی و اجتماعی، ترافیک و شهرسازی و… در کنار گروه کارشناسی معماری معایب طرح قدیم را ابتدا شناسایی کرده و سپس برای رفع آن طرح جدید را طراحی کرده‌اند. اولویت نخست طرح تازه اطراف حرم مطهر رضوی موسوم به حرم شهر بازگشت مردم به بافت اطراف حرم رضوی و حفظ براساس هویتی موجود در بافت است. این مهم برای محقق شدن اما نیازمند یک پیش شرط اساسی است. آن هم این است که منابع قدرت و ثروتی که سال های سال این مکان را منبعی برای افزایش قدرت و ثروت خود دانسته و من دانند از جایگاه خود پایین بیایند و اجازه اجرایی شدن طرح را بدهند. این منابع در سال‌های اخیر بسیاری از سرمایه‌های اطراف حرم را که نه تنها متعلق به مشهد و ایران بلکه متعلق به کل جهان اسلام است از بین بردند و اطراف حرم را از داشتن یک فضای معنوی محروم کردند و به جای آن یک فضای غیر معنوی ایجاد کردند که حتی خود حرم مطهر هم در این بین گم شده است. برای محقق شدن و مناسب شدن طرح حریم رضوی یا حرم شهر در سال‌های اخیر تمام نهادها مانند آستان قدس رضوی، استانداری، اوقاف و شهرداری همگام با یکدیگر و با هماهنگی پیش رفتند و تنها مساله‌ای که ممکن است در اجرای این طرح اخلال و سنگ اندازی کند، همین منابع مسئله دار ثروت و قدرتند. همین منابع ممکن است در آینده مدعی شوند که برای ساخت و ساز در حریم میراثی، به جای 6 طبقه ساخت و ساز مجوز 8 طبقه را داشتند و این حقوق مکتسبه آنان است و این در حالی است که حقوق مکتسبه وقتی قانونی است که بر پایه قانون باشد نه رانت. و البته بی شک نهادها مدنی که سالها برای محقق شدن و تصویب طرح جدید اطراف حرم مطهر رضوی تلاش کرده اند برای اجرای این طرح از هیچ تلاشی فروگذار نخواهند کرد و تلاش می کنند بار دیگر هویت فرهنگی و معنوی اطراف حرم مطهر رضوی را احیا کنند و شرایط زیست مردم در اطراف حرم مطهر به عنوان پایتخت فرهنگی ایران اسلام را فراهم کنند.

جلسه شورای عالیمحیط زیستمیراث فرهنگییادداشت
مطالب مرتبط
پیام خبر
1935
بدترین سناریوی ممکن برای زمینآب شدن یخ‌های قطبی رکورد زد
آب شدن یخ‌های قطبی رکورد زد
اقلیم
1963
مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستیفرسایش ژنتیکی در کشور در حال وقوع است
همزمان با روز جهانی حیات وحش، مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی گفت: «آخرین تخمین از وجود گونه‌های مهم در دنیا حاکی از ۵۰ میلیون گونه است، اما چون دائم شناسایی می‌شوند، در مقالات تا دو سه میلیارد گونه هم مطرح شده است.»
اول
2000
یادداشت محمد حب وطندر بحث منابع آب زیرزمینی با دو مسئله روبرو هستیم، یکی سیاستگذاری و مسائل راهبردی و دیگری مسئله فنی. از منظر سیاست‌ها و راهبردهای کلان بخش آب و کشاورزی باید به این موضوع توجه شود که نمی‌توانیم به رفتاری که در این ۴۰- ۵۰سال داشتیم ادامه دهیم.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.