آلودگی هوا و مرگ زودرس شهرونداندر سال‌های گذشته، هیچ سالی نبود که کلانشهرها آلودگی هوا را در فصل سرد سال تجربه نکنند. در تمام این سال‌ها آلودگی بود اما هیچ سالی چون امسال نبود که غلظت آلودگی به سطحی برسد که میدان دید را تحت تاثیر قرار دهد و مه‌آلودگی همه جا را گرفته باشد.

آلودگی هوا و مرگ زودرس شهروندان شماره آلودگی هوا و مرگ زودرس شهروندان | 99/10/24
چهارشنبه 24 دی 1399

در سال‌های گذشته، هیچ سالی نبود که کلانشهرها آلودگی هوا را در فصل سرد سال تجربه نکنند. در تمام این سال‌ها آلودگی بود اما هیچ سالی چون امسال نبود که غلظت آلودگی به سطحی برسد که میدان دید را تحت تاثیر قرار دهد و مه‌آلودگی همه جا را گرفته باشد. این وضعیت در شهرهای مختلف چون اراک، اصفهان، کرج و… هم وجود دارد و تهران از ابتدای زمستان روز کمی را بدون آلودگی گذرانده و این روزها برای تمام اقشار پرخطر است. این در حالی است که با وجود محدودیت‌های کرونایی که باعث تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و دورکاری اغلب سازمان‌ها شد توقع این بود که وضعیت کمی بهتر باشد. اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد منابع ثابت انتشار آلودگی با قوت کار می‌کنند و سنگینی انتشار آلاینده آنها زیادتر از گذشته است. از سوی دیگر در سال‌های گذشته وقتی آلودگی افزایش می‌یافت، با اقدامات مقطعی چون تعطیلی مدارس و… و منع تردد عبور و مرور در برخی مناطق کمی از شدت آلودگی کاسته می‌شد اما امسال حتی این هم رخ نمی‌دهد چون به دلیل کرونا این تعطیلی‌ها از قبل وجود داشته است. در این شرایط پیشنهاد اصلی وزارت بهداشت این است که دورکاری‌ها با قوت ادامه یابد و منابع ثابت انتشار آلودگی هم مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم از این شرایط سخت عبور کنیم. همانطور که می‌دانیم آلودگی گسترده هوا یکی از دلایل اصلی مرگ زودرس است و تاثیر بسیاری بر سلامتی دارد. به علاوه، عامل 20 تا 30 درصد سکته‌های مغزی و قلبی و انسدادهای ریوی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها همین آلودگی هواست و حالا که می‌دانیم تاثیراتش بر کرونا هم بالاست، باید هرچه زودتر برای این وضعیت فکری شود. آن‌طور که آمارها به ما نشان می‌دهد ذرات معلق در هوای تهران و برخی دیگر از کلانشهرها 6 تا 7 برابر استاندارد جهانی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده و این رقم بسیار بالا و خطرناک است. از سوی دیگر این شرایط در وضعیتی که مردم اضطراب فراگیری را از پاندمی کرونا تجربه می‌کنند، از نظر روانی هم بسیار مخرب بوده. وقتی انسان‌ها در شهر نمی‌توانند چند متر جلوی خود را ببینند، از نظر روانی استرس و فشار زیادی بر آنها وارد می‌شود و می‌دانیم که تداوم چنین وضعیتی، آثار بلندمدتی هم در سلامت آینده افراد خواهد داشت و بیماری‌هایی را ایجاد خواهد کرد که به راحتی نمی‌توان آنها را از بین برد. در چنین وضعیتی سازمان محیط زیست که متولی نظارت بر عملکرد تولید منابع آلاینده کارگاه‌ها و کارخانه‌هاست باید با جدیت وارد عمل شود. نظارت و بازرسی مستمر به عمل آید و شاید با این وجود بتوان درصدی از سختی این وضعیت کاست. آن هم در شرایطی که هنوز نمی‌دانیم پاندمی کرونا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و وضعیت جوی هم خبر از تغییر خاصی نمی‌دهد و از سوی دیگر کارهای مقطعی و سریعی که هر ساله جواب می‌داد، نتیجه نداده است.

آلودگی هوااراکاصفهانتهرانمحیط زیستیادداشت
مطالب مرتبط
ورود انواع آلاینده‌ها جریان پویایی تالاب انزلی را با چالش روبه‌رو کرده است11 رود آلوده همچنان به «انزلی» می‌ریزند
یادداشت آرمین منتظریآرمین منتظریحالا که این سطور نوشته می‌شوند مقامات ایرانی در وین در حال مذاکره با طرف‌های امضا کننده برجام هستند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *