آلودگی هوا و مرگ زودرس شهرونداندر سال‌های گذشته، هیچ سالی نبود که کلانشهرها آلودگی هوا را در فصل سرد سال تجربه نکنند. در تمام این سال‌ها آلودگی بود اما هیچ سالی چون امسال نبود که غلظت آلودگی به سطحی برسد که میدان دید را تحت تاثیر قرار دهد و مه‌آلودگی همه جا را گرفته باشد.

1926 شماره 1926 | 99/10/24
چهارشنبه 24 دی 1399

در سال‌های گذشته، هیچ سالی نبود که کلانشهرها آلودگی هوا را در فصل سرد سال تجربه نکنند. در تمام این سال‌ها آلودگی بود اما هیچ سالی چون امسال نبود که غلظت آلودگی به سطحی برسد که میدان دید را تحت تاثیر قرار دهد و مه‌آلودگی همه جا را گرفته باشد. این وضعیت در شهرهای مختلف چون اراک، اصفهان، کرج و… هم وجود دارد و تهران از ابتدای زمستان روز کمی را بدون آلودگی گذرانده و این روزها برای تمام اقشار پرخطر است. این در حالی است که با وجود محدودیت‌های کرونایی که باعث تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و دورکاری اغلب سازمان‌ها شد توقع این بود که وضعیت کمی بهتر باشد. اما بررسی‌های ما نشان می‌دهد منابع ثابت انتشار آلودگی با قوت کار می‌کنند و سنگینی انتشار آلاینده آنها زیادتر از گذشته است. از سوی دیگر در سال‌های گذشته وقتی آلودگی افزایش می‌یافت، با اقدامات مقطعی چون تعطیلی مدارس و… و منع تردد عبور و مرور در برخی مناطق کمی از شدت آلودگی کاسته می‌شد اما امسال حتی این هم رخ نمی‌دهد چون به دلیل کرونا این تعطیلی‌ها از قبل وجود داشته است. در این شرایط پیشنهاد اصلی وزارت بهداشت این است که دورکاری‌ها با قوت ادامه یابد و منابع ثابت انتشار آلودگی هم مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم از این شرایط سخت عبور کنیم. همانطور که می‌دانیم آلودگی گسترده هوا یکی از دلایل اصلی مرگ زودرس است و تاثیر بسیاری بر سلامتی دارد. به علاوه، عامل 20 تا 30 درصد سکته‌های مغزی و قلبی و انسدادهای ریوی و بسیاری دیگر از بیماری‌ها همین آلودگی هواست و حالا که می‌دانیم تاثیراتش بر کرونا هم بالاست، باید هرچه زودتر برای این وضعیت فکری شود. آن‌طور که آمارها به ما نشان می‌دهد ذرات معلق در هوای تهران و برخی دیگر از کلانشهرها 6 تا 7 برابر استاندارد جهانی است که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده و این رقم بسیار بالا و خطرناک است. از سوی دیگر این شرایط در وضعیتی که مردم اضطراب فراگیری را از پاندمی کرونا تجربه می‌کنند، از نظر روانی هم بسیار مخرب بوده. وقتی انسان‌ها در شهر نمی‌توانند چند متر جلوی خود را ببینند، از نظر روانی استرس و فشار زیادی بر آنها وارد می‌شود و می‌دانیم که تداوم چنین وضعیتی، آثار بلندمدتی هم در سلامت آینده افراد خواهد داشت و بیماری‌هایی را ایجاد خواهد کرد که به راحتی نمی‌توان آنها را از بین برد. در چنین وضعیتی سازمان محیط زیست که متولی نظارت بر عملکرد تولید منابع آلاینده کارگاه‌ها و کارخانه‌هاست باید با جدیت وارد عمل شود. نظارت و بازرسی مستمر به عمل آید و شاید با این وجود بتوان درصدی از سختی این وضعیت کاست. آن هم در شرایطی که هنوز نمی‌دانیم پاندمی کرونا تا چه زمانی ادامه خواهد داشت و وضعیت جوی هم خبر از تغییر خاصی نمی‌دهد و از سوی دیگر کارهای مقطعی و سریعی که هر ساله جواب می‌داد، نتیجه نداده است.

آلودگی هوااراکاصفهانتهرانمحیط زیستیادداشت
مطالب مرتبط
اول
1917
چطور کووید۱۹ بر تلاش‌ها برای حفاظت از محیط زیست سایه انداختسایه سنگین کرونا بر بوم‌گردی جهان
با افزایش شکار غیرقانونی و زمین‌خواری در سال ۲۰۲۰، اکوتوریسم در سراسر جهان به شدت سقوط کرد
بوم و بر
2020
نظرخواهی «پیام‌ما» از کارشناسان درباره روش‌های کنترل جمعیت سگ‌های ولگردخطاهای کنترل
اقلیم
1964
شعار روز جهانی حیات وحش «جنگل‌ها و معیشت؛ پایداری مردم و سیاره زمین» انتخاب شدجنگل و حیات وحش در تلاقی بحران‌ها
کلانتری، معاون سازمان محیط زیست: مردم بومی و جوامع محلی در صف جلو رابطه همزیستی بین انسان، جنگل، گونه‌‌های حیات وحش ساکن جنگل و خدمات اکوسیستم آن هستند
اول
2002
یادداشت مهدی زارعلرزه‌خیزی با میزان تغییر شکل زمین ساختی و البته بارندگی در مناطق حاره و به میزان سالانه ۳۰ تا ۳۰۰ سانتی‌متر در منطقه مورد نظر، حدود ده برابر بارش سالانه در بیشتر نواحی ایران رابطه نشان می‌دهد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.