استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مغفول مانده

سه‌شنبه 11 آذر 1399

استفاده از انرژی های تجدیدپذیر مغفول مانده

رئیس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی گفت:  استفاده از انرژی های تجدیدپذیردر دنيا رو به افزایش است اما اين مهم در ایران مغفول مانده است.

به گزارش روابط عمومى اداره كل محيط زيست و توسعه پايدار ؛ جعفر كاظمى در کارگاه تخصصی وبینار مدیریت مصرف انرژی و توسعه انرژی‌های پاک كه در دومين روز رویداد بین‌المللی كليماتون تهران 2020 برگزار شد با اشاره به این‌که هدف از شرکت در این رخداد محیط‌زیستی استفاده از فرصت‌های موجود برای ارائه یک طرح نوآورانه و پرورش و ارائه آن است، گفت: امروز لازم و ضروی است که نگاه جدیدی به سیاست‌های گازرسانی به اقصی نقاط کشور داشته باشیم چرا که بخش عمده‌ای از کشور تحت پوشش شبکه گاز است و این حوزه بیش از هر زمان دیگری نیازمند ابده های نوآورانه است.

او با ابراز نگرانی از این‌که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر کشور در نگاه مسئولان مغفول مانده است، خاطر نشان کرد: کشور ما ایران پتانسیل بسیار بالایی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر دارد اما مسئله ای که در این‌جا مشکل ساز است غفلت از توجه و پرداختن به این حوزه است.

کاظمی با تاکید بر این‌که در جهان مصرف انرژی رو به رشد است در حالی‌که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته درصد مصرف انرژی‌ها در برخی زمینه‌ها کم شده است، بیان کرد: در دنیا استفاده از انرژی های تجدیدپذیردر حال افزایش است اما در ایران این مهم مورد غفلت است.

او با انتقاد از این‌که ایران در میان سایر کشورها در زمینه مصرف انرژی وضعیت خوبی ندارد، ادامه داد: ایران در زمینه شاخص‌های انرژی برای شدت مصرف انرژی در میان 140 کشور رتبه 125 دارد که اصلا مناسب نیست. هرچند که طبق سند انرژی از سال 89 مقرر شده که مصرف انرژی کم شود اما نه تنها کم نشده بلکه رشد قابل توجهی نیز داشته است.

کاظمی با یادآوری این‌که ایران در دنیا رتبه هفتم در تولید دی اکسید کربن دارد که این میزان تولید گاز کربن اصلا خوب نیست، بیان کرد: در دنیا آلودگی هوا چهارمین علت مرگ است که متاسفانه این معضل در شهر تهران همچنان دامن گیر هوا و فضای سبز است و رفع این معضل تنها با حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر امکان پذیر است. 

رئیس انجمن علمی مدیریت مصرف انرژی ایران کاهش پیماند، مدیریت مصرف و توسعه انرژی‌های پاک، استفاده بهینه از منابع آبی و بازچرخانی آب، حمل و نقل پایدار و ارتقا کیفیت هوا و توسعه ساخاتمان های سبز را راهکار موثری در زمینه حل مشکلات زیست محیطی و کاهش آهنگ تغییر اقلیم شهرها مطرح کرد و بر اهمیت استفاده از انرژِی‌های تجدیدپذیر برای تقویت فضای سبز کلان‌شهرها تاکید کرد. 

انرژیانرژی های تجدیدپذیرتوسعه پایدارمحیط زیست
مطالب مرتبط
اول
1917
چطور کووید۱۹ بر تلاش‌ها برای حفاظت از محیط زیست سایه انداختسایه سنگین کرونا بر بوم‌گردی جهان
با افزایش شکار غیرقانونی و زمین‌خواری در سال ۲۰۲۰، اکوتوریسم در سراسر جهان به شدت سقوط کرد
پیام خبر
2046
در جلسه شورای عالی انرژی و با حضور «اسحاق جهانگیری» انجام شدتصویب آیین‌نامه بازار بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست
اقلیم
1986
گفت‌وگو با معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان محیط‌زیستوزارت نیرو مالکیت تالاب‌ها را می‌خواهد
وزارت نیرو مالکیت تالاب‌ها را می‌خواهد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.