مدیرکل راه و شهرسازی کرمان تغییر کرد / حیف!

چهارشنبه 07 بهمن 1394

مدیرکل راه و شهرسازی کرمان تغییر کرد

حیف!

پیام ما- خداداد مقبلی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان پس چهار سال تغییر کرد و جای خود را به محمد مهدی بلوردی مدیر کل اسبق راه و شهرسازی جنوب کرمان داد. مقبلی قرار است مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس شود. عملکرد خوب مقبلی باعث شده تا رفتن او به چشم آید. حالا صاحب نظران حوزه راه و شهرسازی امیدوارند تا بلوردی با مدیریت خود روند رو به پیشرفت راه و شهرسازی کرمان را ادامه دهد.

کارنامه قابل قبول مقبلی در کرمان

خداداد مقبلی در حالی به اداره کل راه و شهرسازی استان فارس می رود که عملکرد او در کرمان خوب بوده و وی توانسته کارنامه خوبی از خود برجای بگذارد. در زیر نگاهی انداخته ایم به مهم ترین اقداماتی که در حوزه های مختلف در طول دوره مدیریتی وی در راه و شهرسازی استان کرمان انجام شده است.

مدیریت ساخت و توسعه راه ها

از سال 1390 و زمانی که مقبلی مدیرکل شد، در حوزه ساخت و توسعه راه ها، 56 پروژه  در استان به اجرا درآمده است که از این تعداد 16 پروژه مربوط به باند دوم و بزرگراه، 23 پروژه مربوط به بهسازی ، 5 پروژه تقاطع غیر هم سطح و 12 پروژه تعریض، زیرسازی و اصلاح نقاط حادثه خیز بوده است. در سال جاری نیز 146 کیلومتر باند دوم با اعتباری بالغ بر هزار و 600 میلیارد ریال احداث شده است و همچنین پروژه های آماده افتتاح تا پایان دی ماه 94 در حوزه مدیریت ساخت و توسعه راه ها شامل پروژه باند دوم بم-شورگز به طول 55 کیلومتر،باند دوم ورودی ماهان به طول 2 کیلومتر، باند دوم رفسنجان-نوق به طول 4 کیلومتر و پروژه بردسیر سیرجان به طول 36 کیلومتر می باشد که در مجموع 146 کیلومتر پروژه آماده افتتاح تا پایان دی ماه سال 94 در استان کرمان وجود دارد.

مدیریت راهداری

اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان از سال 90 تاکنون در بخش راهداری در جهت نگهداری و ایمن سازی و روانی ترافیک شبکه راه ها، اقداماتی از قبیل بهسازی و روکش 680 کیلومتر، تعمیر و تعریض پل‌ها و ابنیه فنی راهها به تعداد 520 دستگاه، رفع 71 نقطه پرحادثه اساسی، اجرای 33 هزار کیلومتر خط‌کشی راه ها، نصب علایم و تجهیزات ایمنی بالغ بر 86 هزار عدد، اجرای روشنایی راه ها به طول 125 کیلومتر واجرای روشنایی تونل سیرچ، پرداخته است. علاوه بر این انجام عملیات راهداری جاری و زمستانی شامل اصلاح شیب شیروانی راه ها، انجام برف‌روبی و نمک پاشی و همچنین خرید 57 دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین راهداری و تعمیر و تجهیز و به روز رسانی  54 دستگاه ماشین آلات راهداری با اعتباری معادل  شش هزار و 500 میلیارد ریال انجام شده است.

اداره راه روستایی

تا قبل از انقلاب در حوزه اداره کل راه و شهرسازی استان کرمان حدود 103 کیلومترراه روستایی ساخته شده بود که عمدتا مراکز پرجمعیت روستایی را پوشش می دادند. در حال حاضر مجموع راه‌های آسفالته روستایی حدود 4 هزار و 302 کیلومتر است. از این میزان حدود 960 کیلومتر راه روستایی، در دوره مدیریتی خداداد مقبلی ساخته شده است. گفتنی است درده ماهه نخست سال 94 نیز تا کنون 178 کیلومتر راه روستایی ریال ساخته و بهسازی و روکش شده اند و 539 کیلومتر هم در دست ساخت است.

مدیریت مسکن و ساختمان

مسکن مهر براساس بند«د» تبصره 6 قانون بودجه در سال 1386 با هدف تولید مسکن جهت افراد کم درآمد برنامه ریزی و اجرایی گردید. در این راستا تا قبل از سال 90، سه هزار و 970 واحد مرحله بهره برداری رسید و از سال 90 تا پایان سال 1393 تعداد 11 هزار و 233 واحد در سه مرحله توسط مقامات کشوری افتتاح و در حال حاضر نیز سه هزار و 500 واحد آماده افتتاح می باشد.

مدیریت شهرسازی معماری

ازمجموع 71 شهرکل  استان، 63 نقطه شهری توسط اداره کل راه و شهر سازی استان جهت تهیه طرح جامع و تفصیلی عقد قرارداد شده که از این تعداد 40 شهر دارای طرح جامع مصوب در شورای عالی شهر سازی و معماری بوده و دو شهر به تصویب شورای برنامه ریزی استان رسیده و به شورای عالی ارسال شده است.

مدیریت فنی و اجرایی

در بخش پروژه‌های بیمارستانی دو پروژه با اعتبار مصوب 183 هزار و 492 میلیون ریال در مجموع با مساحتی حدود هفت هزار متر مربع احداث شده است که  بیمارستان 32 تختخوابی ارزوئیه موقت شده و به مرحله بهره برداری رسیده است و پروژه بیمارستان 32 تختخوابی کوهبنان نیز در مرحله تحویل موقت است. در بخش ساختمان های اداری احداث شش مجتمع اداری در شهرستان های انار، فهرج، رابر، ریگان، ارزوئیه و  نرماشیر در دست اقدام است و  در سال جاری در هفته دولت آماده افتتاح است . در بخش تربیت بدنی و امور جوانان نیز پروژه های شاخص شامل تکمیل استخر کارگران کرمان که با پیشرفت فیزیکی 99 درصد آماده تحویل موقت و تکمیل استخر شنای بردسیر با پیشرفت فیزیکی 68 درصد در دست اقدام است.

اداره عمران و بهسازی شهری

میزان تسهیلات ارائه شده جهت نوسازی بافت فرسوده در سال های 93 و 94 ، مبلغ 55 میلیارد ریال برای 1384 فقره است. برای اجرای طرح های توانمندسازی یک کارگروه استانی ، سه کار گروه شهرستانی و چهار کارگروه فرعی با عنوان کارگروه کالبدی، زیرساختی و مسکن ، کارگروه اقتصادی ، کارگروه پیشگیری و مقابله و کارگروه اجتماعی ، فرهنگی و بهداشتی در حال انجام کار می باشند که ماحصل کار این کارگروه ها را می توان در اجرای پروژه های خانه محله فیروز آباد ، احداث خانه بهداشت شهرک الله آباد و شهرک صنعتی ، احداث کلنیک های مددکاری و کارگاه های پته دوزی و برگزاری کارگاه های آموزشی سنگ های قیمتی در محلات هدف شهر کرمان مشاهده نمود .همچنین این کارگروه به احداث کتابخانه مکی آباد ، احداث پارک در مکی آباد، آباده، دهیادگار و سعیدآباد ، آسفالت و جدول گذاری معابر آباده ، احداث زمین چمن مکی آباد و احداث کانال های هدایت آبهای سطحی در محلات هدف شهر سیرجان و همچنین احداث پاسگاه ، زورخانه ، فرهنگسرا ، خانه بهداشت ، سالن ورزشی و مدرسه ابتدایی و هنرستان تربیت بدنی در محلات هدف رفسنجان پرداخته است.

مدیریت املاک وحقوقی

یگان حفاظت از اراضی دولتی این اداره کل با گشت زنی مکرر در اکیپ های مجهز و کنترل بیش از 470 هزار هکتار از اراضی  دولتی ، آمار تصرفات در سال جاری را به حداقل ممکن رسانده است و عرصه فعالیت را برای زمین خواران تنگ کرده است . همچنین آزادسازی بیش از 750 هکتار تاکنون از اراضی دولتی به ارزش ریالی بیش از 600 میلیارد ریال از دیگر اقدامات یگان حفاظت از اراضی دولتی می باشد. مدیریت حقوقی این واحد توانسته از ابتدای سال 93 تا کنون با تشکیل بیش از 800 پرونده در محاکم قضایی و اجرای بیش از 200 حکم قضایی یاری رسان یگان حفاظت از اراضی دولتی باشد. مدیریت املاک و حقوقی همچنین از ابتدای سال 93 تا کنون 89 دهم هکتار واگذاری به اقشار ویژه به تعداد 137 نفر ، واگذاری 7.1 هکتار زمین برای کاربری آموزشی – فرهنگی – درمانی به تعداد  107 فقره و پیش فروش و 78 فقره به میزان 176 هکتار واگذاری ماده 22 و اجاره ای داشته است.

مدیریت منابع انسانی

تعداد کارکنان اداره کل راه و شهرسازی  شمال استان کرمان  546 نفر می باشد که 397 نفر آن رسمی و پیمانی هستند و  121 نفر از این تعداد نیروهای جدید الاستخدام  که در آزمون استخدامی سال 91 پذیرفته  شده اند، می باشند. مدیریت توسعه و منابع  اداره کل راه  وشهرسازی استان کرمان، در راستای وظایفی که در دستور کار خود دارد فعالیت های انجام داده است که ازاین جمله می توان به ایجاد و بروز رسانی بانک اطلاعات و آمار نیروی انسانی تحت پوشش این مجموعه،برگزاری دوره های آموزشی و دوره های بهبود مدیریت و 11هزار دوره عمومی جهت مدیران و کارکنان، تشکیل جلسات ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی و جمع بندی فعالیت های ستاد ، ارسال گزارش ، مدارک و مستندات به ستاد صیانت از حریم امنیت عمومی و حقوق شهروندی استان و برگزاری فراخوان فعالیت های فرهنگی ، هنری وعلمی اشاره کرد. مدیریت توسعه و منابع  اداره کل راه  وشهرسازی استان علاوه بر این،  به تامین تسهیلات اقامتی جهت کارکنان و خانواده هایشان در مشهد مقدس، معرفی کارکنان و بازنشستگان به بانک عامل جهت دریافت تسهیلات (از قبیل کمک هزینه خرید خودرو، کالا و وام قرض الحسنه) فروش خانه های سازمانی بر اساس آیین نامه  اجرایی ماده 8 قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و ساماندهی سایر خانه های سازمانی غیر قابل فروش در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت و وصول درآمدهای ناشی از فروش و واگذاری زمین و اجاره دارایی های 5 ساله و 99 ساله مسکن مهر پرداخته است.

 

 

رفسنجانسیرجانکرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.