آتش‌سوزی در گچساران ادامه داردجنگل‌های نارک و کوه خامی، در حصار آتش

دوشنبه 21 تیر 1400

|پیام‌ما| نارک پس از گذشت بیش از صد ساعت، همچنان در آتش است و حریق به کوه خامی هم افتاده؛ این دو منطقه در گچساران سال گذشته هم گرفتار شعله‌ها شده بودند. میزان خسارت هنوز معلوم نیست اما یک فعال محیط زیست حاضر در آتش‌سوزی می‌گوید وسعت جنگل‌های سوخته نارک بیشتر از 500 هکتار است.
آتش‌سوزی در ارتفاعات کوه نارک از پنجشنبه گذشته آغاز شده بود و با وجود تلاش داوطلبان و امدادگران به دلیل سخت‌گذر بودن و وزش باد شدید همچنان ادامه دارد. تا دیروز 10 سورتی پرواز با بالگرد به این منطقه انجام شده است. حریق منطقه حفاظت‌شده کوه خامی هم 17 عصر روز شنبه آغاز شده و داوطلبان حاضر در منطقه که از خاموشی نارک ناامید شده‌اند، برای جلوگیری از گسترده‌شدن بیشتر آتش خامی تلاش می‌کنند.
امید سجادیان، فعال محیط زیست منطقه و دبیر شبکه محیط زیست و منابع طبیعی این استان از آخرین وضعیت آتش‌سوزی به «پیام‌ما» توضیح می‌دهد: «اعزام یک بالگرد نمی‌تواند آتش‌سوزی در این ابعاد را مهار کند. شدت وزش باد امیدها برای مهار آتش در نارک را ناامید کرده است. ما حالا تنها امیدواری‌مان این است که بتوانیم آتش خامی را مهار کنیم. این آتش‌سوزی از روز شنبه شروع شده و فعالان منطقه در کنار نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست حضور دارند اما برای مهار باید از نیروهای آموزش دیده و تکاوران ارتشی کمک گرفت که متاسفانه این کمک گرفتن همیشه آنقدر دیر اتفاق می افتد که بخش بزرگی از جنگل‌ها از دست می‌رود.» سجادیان امیدوار است درخواست کمک از سپاه یا ارتش هرچه زودتر عملی شود و آنها وارد کار شوند چرا که دست نیروهای مردمی برای مهار آتش خالی است. «هنوز مشخص نیست حجم آسیب چقدر است اما فکر می‌کنم بالای 500 هکتار است و از آنجایی که آتش در نارک غیرقابل کنترل شده فقط باید تلاش کنیم تا کوه خامی به این وضعیت دچار نشود.»
امسال هفت فقره آتش‌سوزی در مناطق کوه خامی، دیل، کوه مشرف به تلخاب شیرین، تپه‌های مشرف به کوی کارکنان و نارک در گچساران رخ داده و این در حالی است که 90 درصد اراضی شهرستان گچساران را عرصه‌های ملی تشکیل می‌دهند که از این میزان نیز 70 درصد مراتع و جنگل‌ها هستند. پارسال هم بیش از 600 هکتار از مراتع و جنگل‌های این شهرستان نیز طعمه حریق شد.
هادی سینایی، رئیس اداره روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد هم درباره آتش‌سوزی خامی گفت: «از همان ابتدای آتش‌سوزی، نیروها به منطقه اعزام شدند ولی با توجه به صعب‌العبور و کوهستانی بودن منطقه و رسیدن به شب، عملیات اطفا به کندی پیش می‌رود، به همین دلیل ماموران موفق نشدند که آتش را در همان ساعات اول مهار و کنترل کنند.»
به گفته او کمک بالگردهای سپاه برای هلیبرد نیرو شروع شده و نیروهای محیط زیست استان، منابع طبیعی و تشکل‌های مردمی در منطقه حضور دارند.
او در ادامه گرمی هوا‌، صعب‌العبور بودن منطقه، خشکی مراتع و علفزارها و وزش باد را از دلایل کندتر شدن روند مهار عنوان کرد و افزود: «آتش‌سوزی از مناطق آزاد وارد مناطق حفاظت شده است، با حضور تیم کارشناسی در محل آتش‌سوزی علت، وسعت و میزان خسارت وارد شده بررسی می‌شود.»
اینها در حالی است که فرج‌الله استلاحی، بخشدار مرکزی گچساران هم عصر دیروز به ایسنا خبر داد، اگرچه نیروها پای کارند اما مهار آتش سخت و وسعت آن زیاد است. او گفت: «یک فروند بالگرد، پیوسته در حال انتقال نیروها به ارتفاعات محل آتش‌سوزی است اما به علت کوهستانی بودن، شیب تند، دمای بالای هوا و فوران آتش، دسترسی سخت و سخت‌گذر بودن منطقه، مهار آتش سخت است.» به گفته او قرار است دو فروند بالگرد دیگر از استان اصفهان برای کمک به اطفای حریق در گچساران اعزام شود.

آتشآتش سوزیآتش سوزی جنگلنارک
مطالب مرتبط
تداوم آتش‌سوزی‌ها‌ در روسیه، یونان و کالیفرنیادود، قطب شمال را پوشاند
مهتاب جودکیمهتاب جودکی
آتش‌سوزی در نارک به پنجمین و در خامی به سومین روز رسید و مارین و فتح هم در حال سوختن‌اند5 شبانه‌روز جنگل‌سوزی
فارس و کهگیلویه و بویراحمد بحرانی‌ترین مناطق از نظر آتش‌سوزی هستندآتش زودهنگام در زاگرس
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته تعداد آتش‌سوزی‌ها بیشتر شده است
آیسان زرفامآیسان زرفام
در پنجمین روز آتش‌سوزی جنگل‌های حاشیه دریای اژه، چهار کشور به کمک ترکیه رفتندهلی‌کوپترهای ایرانی، بر فراز جنگل‌های سرخ ترکیه
مهتاب جودکیمهتاب جودکی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *