فرماندار گچساران خبر دادکندی مهار آتش جنگل‌های «نارک»

شنبه 19 تیر 1400

با ادامه و گسترش آتش‌سوزی در کوه‌های نارک، فرماندار گچساران برای افزایش سرعت در روند مهار آتش‌سوزی درخواست کمک کرد. علیرضا اتابک دیروز با بیان اینکه نیروها در حال اطفای حریق هستند، گفت: مقدمات لازم برای اطفای حریق طی روز شنبه انجام شده، نیروها آماده اعزام با بالگرد به محل آتش‌سوزی هستند.
او با اشاره به تشکیل ستاد مدیریت بحران شهرستان برای مهار حریق جنگل‌های «نارک» اضافه کرد: وزش باد، صعب‌العبور بودن منطقه و گرمای ۵۰ درجه کنترل آتش را با کُندی مواجه کرده است.فرماندار شهرستان گچساران عنوان کرد: هنوز علت آتش‌سوزی به صورت دقیق مشخص نیست اما نیروی انتظامی در حال بررسی و تحقیقات جهت شناسایی عامل آتش‌سوزی است. اتابک تصریح کرد: به دلیل سخت گذر بودن منطقه، گرمای هوا و وزش باد شدید مهار آتش از عهده نیروهای عادی و اداری بر نمی‌آید و به همین خاطر از استان درخواست اعزام نیروی تخصصی برای مهار و خاموش کردن آتش سوزی کرده ایم که در صورت اعزام دوستداران محیط زیست، گروه‌های تخصصی محیط زیست و منابع طبیعی آموزش دیده پیش‌بینی می‌شود امروز آتش مهار شود. همچنین صبح دیروز غلامحسین حکمتیان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد به ایرنا گفت: هم اکنون بیش از ۸۰ نفر از نیروهای امدادی منابع طبیعی، اداری و طبیعت‌دوست شهرستان‌های گچساران، یاسوج، دهدشت، چرام، باشت در حال مهار آتش‌سوزی در این مناطق هستند اما به دلیل وزش باد شدید و سخت‌گذر بودن عملیات مهار به سختی در حال انجام است.
حکمتیان گفت: چهار اکیپ از شهرستان‌های مختلف استان برای مهار آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع ارتفاعات کوه نارک به گچساران اعزام شدند. این آتش سوزی در مقطعی کنترل شده بود اما به دلیل ارتفاع بالا، شیب تند، سخت گذر بودن و وزش باد دوباره شعله‌ور شده و همچنان ادامه دارد.
به گفته او برای مهار این آتش‌سوزی تاکنون هفت سورتی پرواز از طریق بالگرد انجام و نیروهایی امدادی و مردمی به ارتفاعات اعزام شدند. آب، غذا و تجهیزات پشتیبانی هم برای نیروهایی که از روز پنجشنبه گذشته تاکنون در حال مهار آتش هستند، به ارتفاعات ارسال شده است.
جنگل‌های و مراتع ارتفاعات نارک از ساعت ۲۳ پنجشنبه شب دچار آتش‌سوزی شده‌ و همچنان ادامه دارد. هنوز میزان خسارات وارده مشخص نیست.

آتشآتش سوزیآتش سوزی جنگلفصل آتش سوزینارک
مطالب مرتبط
در روزهای آتش‌سوزی زاگرس، بازرسی اداره منابع طبیعی کهگیلویه‌و‌بویراحمد، قرارداد نیروهای دیده‌بان را لغو کردحفاظت از جنگل، منهای 100 نیروی دیده‌بان
فروغ فکریفروغ فکری
مهدی زارعمهدی زارع
آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع کشور ادامه داردفصل جنگل‌سوزی
بهمن ایزدی، فعال محیط زیست: ۹۰ درصد آتش‌سوزی‌ها عمدی است اما بحران را جدی نگرفته‌اند رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دزفول: دلیل آتش‌سوزی مشکلات اجتماعی قدیمی برخی افراد است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *