تغییر اقلیم و کج‌تر شدن محور زمینذوب شدن یخ و پمپاژ آب‌های زیر زمینی در سه دهه اخیر باعث تغییر حرکت قطب‌های شمال و جنوب زمین شده است.

دوشنبه 06 اردیبهشت 1400

ذوب شدن یخ و پمپاژ آب‌های زیر زمینی در سه دهه اخیر باعث تغییر حرکت قطب‌های شمال و جنوب زمین شده است. ذوب شدن یخچال‌ها به دلیل گرم شدن کره زمین احتمالاً علت تغییر در حرکت قطب‌ها است که از دهه به بعد1990 اتفاق افتاده است.
مکان‌های قطب شمال و جنوب نقاط ساکن و تغییرناپذیری در سیاره ما نیستند محوری که زمین به دور آن می‌چرخد همیشه در حال حرکت است.‌ نحوه توزیع آب در سطح زمین یکی از عوامل محرک این انحراف است. محققان با استفاده از آزمایش پایش جاذبه و اقلیم ‌(GRACE) ، که محصول مأموریت مشترک ناسا و مرکز هوافضای آلمان است‌، از سال 2002 توانستند دلایل رانش قطبی را تعیین کنند. در سال 2018 این ماموریت اطلاعاتی را در مورد چگونگی توزیع جرم در اطراف سیاره با اندازه گیری تغییرات ناهموار گرانش در نقاط مختلف جمع آوری کرد. ذوب شدن یخچال‌های طبیعی با توزیع مجدد آب سطحی باعث جا به جا شدن جهت چرخش قطبی به سمت شرق از اواسط دهه 1990 شده است. بر اساس یک مطالعه جدید منتشره در مجله اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا AGU، «دنگ» محقق در انستیتوی علوم جغرافیایی و تحقیقات منابع طبیعی در آکادمی علوم چین ، نشان داد که «ذوب شدن سریع‌تر یخ بر اثر گرم شدن کره زمین به احتمال زیاد دلیل اصلی تغییر جهت حرکت قطبی در دهه 1990 بوده است». زمین به دور یک محور می چرخد. اگر وزن بالاتنه به اطراف منتقل شود‌، با ذوب شدن یخچال‌های طبیعی در آلاسکا‌، گرینلند‌، جنوب آند‌، قطب جنوب‌، و پمپاژ آب در قفقاز‌، ایران و خاورمیانه در اواسط دهه 90، قطب‌های زمین را به سمت یک حرکت ناگهانی و سریع به سمت 26 درجه شرقی با سرعت 3.28 میلی متر در سال متمایل شده‌اند. تحقیقات مشخص کرده است که حرکات اخیر قطب شمال به دور از کانادا و به سمت روسیه ناشی از عواملی مانند جابه‌جایی آهن مذاب در هسته خارجی زمین است. جابجایی‌های دیگر تا حدی ناشی از آنچه تغییر ذخیره آب نامیده می‌شود‌، فرآیندی است که طی آن تمام آب روی زمین – از جمله آب یخ زده در یخچال‌های طبیعی و آب‌های زیرزمینی – از طریق ذوب شدن و پمپاژ آب‌های زیرزمینی از بین می‌رود. در سال 1995‌، جهت انحراف قطبی از جنوب به شرق تغییر جهت داد. متوسط سرعت انحراف از 1995 تا 2020 نیز نسبت به میانگین سرعت ثبت شده از 1981 تا 1995 حدود 17 برابر افزایش یافته است. این‌ها علایم مهمی از تغییرات اقلیمی است. جابه‌جایی در موقعیت جغرافیایی قطب‌های شمالی و جنوبی زمین را انحراف قطبی یا سرگردان قطبی واقعی می‌نامند. تغییر در محور زمین به اندازه کافی بزرگ نیست که بر زندگی روزمره اثر بگذارد. ولی این موضوع می‌تواند طول روز را فقط در حد میلی ثانیه تغییر دهد‌. فعالیت مستقیم انسان می‌تواند در تغییر در توده آب زیر زمینی اثر مهمی بگذارد. تجزیه و تحلیل‌ها تغییرات زیادی را در آب زیر زمینی در مناطقی مانند کالیفرنیا، شمال تگزاس، منطقه اطراف پکن و شمال هند، شمال و مرکز ایران نشان داد. در همه این مناطق مقادیر زیادی آب زیرزمینی را برای مصارف کشاورزی پمپ می‌کردند.

آب های زیر زمینیذوب شدن یخقطب شمالیادداشت
مطالب مرتبط
آخر
1962
یادداشت یاسر سیستانیتقریباً همه می‌دانند که شهاب حسینی در آمریکا واکسن کرونا تزریق کرد. این تزریق که به گفته این هنرپیشه نامدار به واسطه یکی از دوستانش بود
اول
1988
یادداشت فرشاد ویسیبا افزایش جمعیت در شهرها و گسترش ساخت و سازهای عمرانی و ساختمانی و نیز تخریب و مرمت بناهای عمرانی و ساختمان‌ها، میزان تولید نخاله‌های ساختمانی به شکل چشمگیری در حال افزایش است.
آخر
1952
یادداشت یاسر سیستانیمعصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری: «خشونت خانگی علیه زنان آمار بالایی ندارد.» احمدی‌نژاد: ببین خودشان هم دارند اعتراف می‌کنند! زمان ما چهار برابر بود. باهاش می‌شد سه کیلو گوشت خرید.
اول
1952
یادداشت محمد کریم آسایش«شهرسازی انجام دادن مدرن وظیفه‌ی بی‌وقفه‌ای است که قدرت طبقاتی را محفوظ نگاه می‌دارد: حفظ اتم‌وارگی زحمت‌کشانی که شرایط شهری تولید آن‌ها را به طور خطرناکی مجتمع ساخته بود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.