مردم سی‌سخت زلزله‌زده و بی‌خانمانسی‌سخت 8000 هزار نفر و شهرستان دنا 45 هزار نفر است. پهنه زلزله زده بخشی از شهرستان سمیرم و شهرستان بویراحمد را نیز شامل می‌شود.

دوشنبه 04 اسفند 1399

سی‌سخت 8000 هزار نفر و شهرستان دنا 45 هزار نفر است. پهنه زلزله زده بخشی از شهرستان سمیرم و شهرستان بویراحمد را نیز شامل می‌شودزلزله در راستای گسل سی‌سخت (بخشی از سامانه گسله کازرون) در ژرفای حدود 10 کیلومتر و در محدوده شهر سی‌سخت (مرکز شهرستان دنا) موجب خسارات زیاد به خانه‌های مردم سی‌سخت، 65 نفر مصدوم و البته در جریان زلزله خوشبختانه کسی کشته نشد. بیشتر آسیب‌ها به بافت فرسوده شهر سی‌سخت وارد شد و عمده خسارات ناشی از تخریب منازل مسکونی است. محدوده شمال شهر سی‌سخت، منطقه قلعه و خیابان مطهری بیشترین آسیب را دید و بر اساس برآوردهای اولیه 3 هزار واحد مسکونی در سی‌سخت به میزان مختلف دچار خسارت شدند. جمعیت زلزله در راستای گسل سی‌سخت (بخشی از سامانه گسله کازرون) در ژرفای حدود 10 کیلومتر و در محدوده شهر سی‌سخت (مرکز شهرستان دنا) موجب خسارات زیاد به خانه‌های مردم سی‌سخت، 65 نفر مصدوم و البته در جریان زلزله خوشبختانه کسی کشته نشد. بیشتر آسیب‌ها به بافت فرسوده شهر سی‌سخت وارد شد و عمده خسارات ناشی از تخریب منازل مسکونی است. محدوده شمال شهر سی‌سخت، منطقه قلعه و خیابان مطهری بیشترین آسیب را دید و بر اساس برآوردهای اولیه 3 هزار واحد مسکونی در سی‌سخت به میزان مختلف دچار خسارت شدند. جمعیت سی‌سخت 8000 هزار نفر و شهرستان دنا 45 هزار نفر است. پهنه زلزله زده بخشی از شهرستان سمیرم و شهرستان بویراحمد را نیز شامل می‌شود. جمع کل افراد تحت اثر لرزش‌های زلزله حدود 120 هزار نفر برآورد شده است.
مشکل اصلی در چهار روز بعد از حادثه سردی هوا است، چرا که بارش برف و باران، وزش باد، و رعد و برق و کاهش دما در شب‌هنگام به 7 درجه زیر صفر، زندگی افراد بی‌خانمان شده را بسیار دشوار کرده است. بارش سنگین برف و کولاک و کاهش شدید دما زلزله‌زده‌ها و امداد رسانان را با خطر سرماخوردگی و ابتلا به کرونا مواجه کرده است. در ساخت اسکان موقت برای مدت زمان سه ماهه مبلغ 20 میلیون تومان برای هر خانواده در نظر می‌گیریم و ساخت و بازسازی خانه‌ها معمولاً باید ظرف مدت دو تا سه ماه انجام شود.
مردم نیز به دلیل غیرقابل سکونت بودن منازل، سردی و کولاک را به ویژه طی شب‌های سرد تحمل می‌کنند. مشکل بزرگ آنجاست که هلال احمر حاضر است در سوله‌های خود به مردم امداد رسانی کند، ولی مردم از ناامنی و دزدی از خانه‌های نیمه ویرانشان نگرانند و حاضر نیستند آنها را ترک کنند. بیشتر مردم می‌خواهند تا چادرها را تحویل بگیرند و در حیاط منزل خودشان چادر بزنند. هلال احمر برپایی چادر و اردوگاه را در نظر ندارد. منازل مردم آسیب دیده در حالی که ظاهر خانه‌‌ها سالم است اما داخل آن‌ها تخریب شده و مردم با این شرایط نمی‌توانند در منزل خودشان زندگی کنند. زلزله‌زده‌ها به دلیل سردی هوا و بارندگی نمی‌توانستند در حیاط منازل چادر برپا کنند و از طرفی به دلیل مسائل امنیتی به سوله‌های هلال‌احمر که چادر برپا شده بود هم مراجعه نمی‌کنند. مدیر هلال احمر عنوان کرد که توزیع کانکس به دلیل مشکلاتی که در زلزله کرمانشاه ایجاد شده بود، جزء مصوبات نیست. استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد بیش از ۱۲۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی خراب شده و حدود سه هزار واحد نیازمند تعمیرات اساسی‌اند. وزیر راه و شهرسازی به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور گفت: «پس از ارزیابی خسارت وارده به تک تک خانه‌ها، مغازه و زیرساخت‌ها برای همه تشکیل پرونده خواهد شد و دولت برای تخصیص بودجه، کمک بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت برای بازسازی منطقه برنامه ریزی می کند. دولت وام‌های قبل از زلزله را مدنظر قرار می‌دهد و زلزله‌زدگان را از پرداخت قبض آب و برق معاف می‌کند.» رئیس سازمان بسیج کشور در بازدید روز چهارم (یکشنبه) از دولت خواست تسهیلات تخصیص یافته به زلزله‌زدگان سی‌سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد را افزایش دهد. خدمات رسانی سپاه و بسیج در حوزه‌های مختلف به ویژه بخش درمانی در مناطق زلزله زده تداوم می‌یابد. بخش لجستیک سپاه برای خدمات رسانی به شهروندان آسیب دیده آماده است و اگر مردم اجازه دهند وسایل و امکانات زندگی آنها را به مکان مورد نظرشان انتقال می‌دهیم. قرار است تعمیرات واحدهای مسکونی خسارت دیده از زلزله تا پایان فروردین ماه و نوسازی تا پایان نیمه نخست سال ۱۴۰۰ صورت گیرد. کمک رسانی به مردم سی‌سخت فوریتی اجرایی در حد ساعت‌ها و دقایق دارد، و وعده‌های طولانی مدت تنها به گسترش سرماخوردگی و کرونا بین زلزله زده ها و امدادگران منجر می‌شود.

خسارت ناشی از زلزلهزلزلهزلزله سی‌‌سختیادداشت
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *