بازار داغ خرمای کرمان در آستانه ماه رمضان/ طلای کویر در راه هند

یکشنبه 12 اردیبهشت 1395

بازار داغ خرمای کرمان در آستانه ماه رمضان/ طلای کویر در راه هند
مهر: ارتزاق ۴۰۰ هزار نفر در شرق استان کرمان به صورت مستقیم به تولید خرما بستگی دارد و این آمار در جنوب کرمان چشمگیر تر است.
کرمان هزاران هکتار نخلستان دارد و بر خلاف تصور عامه مردم در خصوص تولید عمده خرمای کشور در استان های جنوبی اما کرمان بیشترین سهم در تولید این محصول را در کشور دارد و در رتبه نخست سطح زیر کشت خرما قرار دارد. لذا این موضوع پتانسیل ها و فرصتهای قابل توجهی را در اختیار کشاورزان کرمانی قرار داده است که استفاده از آنها موجب ارزآوری بیشتر محصول می شود.
با این وجود خرما در استان کرمان همیشه زیرسایه پسته قرار دارد و با اینکه رتبه دوم ارزآوری بین محصولات کشاورزی استان را داشته اما جایگاه این محصول و صنایع وابسته به آن درکرمان بسیار ضعیف است.
وی تصریح کرد: طبق آمار موجود در گمرک هم اکنون ۵۰ درصد خرمای صادراتی کشور از استان کرمان تامین و وارد بازارهای تجاری می شود و دلیل عمده این امر نیز کیفیت بسیار مطلوب محصول خرما در استان کرمان به خصوص در رقم خرمای مضافتی بم می باشد. علوی افزود: خرمای کرمان در بازار جهانی مشتری ثابت دارد و در واقع از برند خرمای ایران دفاع می کند و نام خرمای بم اعتباری برای این صنعت در کشور محسوب می شود.
مسئولان از بازار خرما حمایت کنند
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: باید دغدغه صادرات خرما در بین مسئولان ایجاد شود زیرا از ابتدا این تفکر به خوبی در خصوص محصول خرما ایجاد نشده است به همین دلیل خرما نیاز به حمایت و توجه در راستای تولید، بسته بندی و صادرات دارد. محسن جلال پور افزود: در واقع باید در راستای توسعه بازار این محصول گام برداریم و در این زمینه باید همراهی و هم فکری داشته باشیم تا خرما را به جایگاه قابل قبول نزدیک کنیم.
وی گفت: کرمان بیشترین حجم تولید خرمای کشور را دارد و باید با فعال شدن بخش خصوصی جایگاه واقعی تولید و صادرات این محصول را تبیین کنیم.
جلال پور افزود: اعتقاد داریم خرما توان ایجاد یک تحول عمده در اقتصاد استان کرمان را دارد و باید در این مسیر اراده لازم را بین کشاورزان ایجاد کنیم.
وی افزود: در حال حاضر شاهد هستیم که به دلیل بی آبی بخشی از باغهای پسته در حال خارج شدن از دایره تولید هستند باید با تغییر الگوی آبیاری از هم اکنون نخلستانهای خرما را نجات دهیم.

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.