در سفر رئیس‌جمهور به خوزستان اعلام شدتغییر منبع آب خوزستان از کرخه به دزوزیر نیرو: منبع طرح آب‌رسانی غدیر به دلیل کیفیت نامناسب تغییر می‌کند

جمعه 05 شهریور 1400

روز گذشته رئیس دولت سیزدهم به همراه گروهی از وزیران از جمله وزیر نیرو به استان خوزستان که در ماه‌های گذشته محل اعتراضات مردم به کم‌آبی بود، سفر کرد. در این سفر وزیر نیرو با بیان اینکه اکنون طرح آب‌رسانی غدیر که بر اساس آن به ۱۸ شهر استان خوزستان آب می‌رسیده، متوقف شده است اظهار کرد:«کیفیت آب به ویژه در سال‌های کم بارش مناسب نیست بنابراین پیش‌بینی شده بود منبع و مخزن آب از کرخه به سد دز تغییر پیدا کند.» او توضیح داد که قرار شده است با روش میانبر آب با کیفیت دز به ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس برسد و وارد شبکه شود.

سید ابراهیم رئیسی روز جمعه، 5 شهریور به استان خوزستان سفر کرد. او دلیل این سفر را یافتن راه حل‌های مناسبت برای رفع سریع مشکلات استان خوزستان با مشورت وزیران و مسئولان مطرح کرد. در این سفر وزیران نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان برنامه و بودجه او را همراهی کردند.
در 25 تیرماه سال جاری و در روزهای پایان کار دولت دوازدهم مردم خوزستان در اعتراض به کم‌آبی به خیابان آمده بودند و به این وضعیت اعتراض کرده بودند. این اعتراضات موجب شد که توجه مسئولان به این استان جلب شود.
رئیسی در ابتدای سفر خود به استان خوزستان از کارگاه جمع آوری فاضلاب در منطقه کوی ملت اهواز بازدید کرد. رئیس‌جمهور در بازدید از کارگاه جمع‌آوری فاضلاب نسبت به افزایش تعداد کارگاه‌ها دستور داد و فرصت یک‌ماهه‌ای را برای تحقیق در زمینه حل مشکل دفع آب‌های سطحی و فاضلاب در خوزستان به صورت تفکیکی و اجرای طرح موقت برای برون رفت از مشکلات بارندگی‌های پاییزه به ویژه در نقاط بحران‌زا برای وزارت نیرو تعیین کرد.
او برای همچنین کوتاه کردن زمان به پایان رساندن پروژه‌های آب‌وفاضلاب اهواز و قرار دادن روزشمار برای پیش‌بینی به پایان رساندن پروژه‌های آب‌وفاضلاب اهواز دستوراتی را صادر کرد. رئیس‌جمهور همچنین از تالاب هورالعظیم بازدید هوایی کرد. خشک شدن بخش عظیمی از تالاب هورالعظیم یکی دیگر از موضوعات اعتراض مردن خوزستان در تیرماه بود که موجب سختی زندگی و معیشت مردم و آسیب دیدن دام‌های آنها شده است.
افتتاح طرح آب‌رسانی به 515 نفر
رئیسی در سفر به خوزستان در مراسم افتتاح پروژه آبرسانی به روستاهای جفیر از خط انتقال آب غدیر هم شرکت کرد.
محمدرضا کرمی نژاد، مدیرعامل آب‌وفاضلاب خوزستان با اشاره به اینکه در این روستاها ۵۱۵ نفر و بیش از ۷۰۰۰ راس دام از آب شرب بهره‌مند می‌شوند، به ایرنا گفت:«دبی آب مورد نیاز چهار لیتر بر ثانیه و طول خط انتقال ۱۳.۴ کیلومتر است و با بهره‌برداری از این طرح روزانه سه هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب شرب سالم تهیه و از طریق این خط انتقال برای شرب در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.
وزیر نیرو: بسیاری از طرح‌های آب‌وفاضلاب تکمیل نشده‌اند
علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو که در این بازدیدها حضور داشت در مورد گلایه مردم از وضعیت کم‌آبی و انتقادات آنها به کیفیت و کمیت آب شرب، گفت:« در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در حوزه آب‌وفاضلاب خوزستان انجام شده است اما مردم قهرمان این استان، گلایه‌های به حقی در این دو حوزه دارند. علت اصلی گلایه مردم این است که بسیاری از طرح‌های آب‌وفاضلاب تکمیل نشده‌اند و مردم نمی‌توانند به طور کامل از مزایای این طرح‌ها استفاده کنند.»
به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه موضوع فاضلاب که موضوع مشترک اغلب شهرهای استان خوزستان است، افزود: «با توجه به سطح بالای آب در این شهرها، دفع فاضلاب به خوبی انجام نمی‌شود بنابراین باید در تمام شهرها، تصفیه‌خانه‌های مدرن و به روز به همراه شبکه‌های دفع آب داشته باشیم.» محرابیان گفت: «در سال‌های گذشته در اهواز در شرق کارون، تصفیه‌خانه‌ای با سرمایه‌گذاری سنگین اجرا شده اما شبکه دفع فاضلاب به طور کامل اجرایی نشده است و در مراحل ابتدایی قرار دارد. در بازدید امروز رئیس‌جمهور از این طرح، مشاهده شد که سرعت و پیشرفت کار کند است که مقرر شد منابع لازم زودتر تزریق شود تا این کار با سرعت انجام و مدت اجرا حداقل ۵۰ درصد کاهش یابد. در این راستا کارگاه‌های متعددی در اهواز ایجاد می‌شود تا سیستم فاضلاب سریع‌تر بهره‌برداری شود و فاضلاب شهر توسط این شبکه به تصفیه‌خانه برسد.»
او مساله آب شرب و کشاورزی در خوزستان را مساله پیچیده‌ای خواند و توضیح داد: «اکنون سه طرح بزرگ آب در خوزستان داریم. طرح غدیر که آب شرب و کشاورزی ۲۶ شهر استان خوزستان را تحت پوشش قرار می‌دهد و فاز اول این طرح برای تامین آب از سد کرخه انجام شده است.
اکنون آب از طریق طرح آبرسانی غدیر به ۱۸ شهر استان خوزستان رسیده است اما کیفیت آب به ویژه در سال‌های کم بارش مناسب نیست بنابراین پیش‌بینی شده بود منبع و مخزن آب به سد دز تغییر پیدا کند. در حال حاضر طرح آبرسانی غدیر تقریبا متوقف است و بر اساس بازدید و بررسی‌های انجام‌شده، مقرر شده است با روش میانبر هر چه سریع‌تر آب با کیفیت دز را به ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس برسانیم و آب را وارد شبکه کنیم.»
وزیر نیرو گفت: «دو شبکه آب‌رسانی دیگر نیز در شمال شرق و جنوب شرق داریم که امیدواریم سرعت بیشتر پیدا کنند و هر چه سریع‌تر شاهد رفع مشکلات مردم در زمینه آب‌وفاضلاب باشیم.»
اختیارات ویژه در حوزه کشاورزی به استان خوزستان واگذار می‌شود
سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد‌کشاورزی هم در حاشیه بازدید رئیس‌جمهور از روستای جفیر استان خوزستان به شبکه خبر گفت: با توجه به این که مسائل آب و کشاورزی و خشکسالی‌های اخیر به عنوان یکی از چالش‌های موجود منطقه بوده است، در سفر یک روزه رئیس‌جمهور به استان خوزستان بنده و وزیر نیرو همراه رئیس‌جمهور هستیم.
او ادامه داد: بر اساس توصیه‌های رئیس‌جمهور، به سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان هم به صورت ویژه نگاه خواهد شد و اختیارات ویژه در حوزه کشاورزی به استان واگذار می‌شود.
ساداتی‌نژاد با اشاره به این که در خشکسالی‌های اخیر در تامین آب دچار چالش‌هایی بودیم، اظهار کرد: «دغدغه وزارت جهاد کشاورزی در مرحله اول کشت پاییزه است و در این سفر با وزیر نیرو در حال بررسی چگونگی کشت محصولات پاییزه بر اساس الگوی کشت منطقه خواهیم بود.دومین مسئله، مربوط به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان خوزستان است؛ فاز نخست این طرح تقریبا به پایان رسیده و فاز دوم آن هنوز آغاز نشده و مطالبه مردم منطقه در حوزه کشاورزی شروع فاز دوم این طرح است.»
ساداتی‌نژاد گفت: وزارت جهاد کشاورزی مطالعات ورود به فاز دوم این طرح را شروع کرده و با کمک ظرفیت‌های داخلی استان خوزستان در حوزه پیمانکاران محلی با نگاه کلان، در حوزه تامین اعتبار فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و شروع آن در پایان جلسه امروز تصمیم گیری می‌شود.
استفاده بیش‌تر از ظرفیت مراکز درمانی نیروهای مسلح
رئیسی در سفر یک روزه خود به خوزستان از بخش بستری بیماران کرونایی بیمارستان رازی اهواز هم بازدید کرد. او در این بازدید نسبت به رفع فوری کمبودهای درمانی و بیمارستانی اعم از افزایش تخت‌های بیمارستانی، تامین اکسیژن مورد نیاز مراکز درمانی و همچنین تامین نیازمندی‌های بخش مراقبت‌های ویژه دستوراتی به وزیر بهداشت صادر کرد.
او به وزیر کشور دستور داد برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت مراکز درمانی نیروهای مسلح برای بستری بیماران کرونایی، پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

آبابراهیم رئیسیبی آبیخوزستاندزرئیس جمهورکرخهکم آبیوزیر نیرو
مطالب مرتبط
توصیه و هشدار وزرا درباره مدیریت مصرف سوختوزیر کشور: معلوم نیست چه تاریخی به پایداری هوا می‌رسیم
وزیر نیرو: همه مقدار گازی که در نیروگاه‌ها استفاده می‌شود تا برق صادرات شود کمتر از یک درصد تولید گاز کشور است
انتقاد مرکز پژوهش‌های مجلس به طرح جدید تشکیل شورای عالی آبشورای عالی آب اقتدار ندارد
مرکز پژوهش‌های مجلس: یکی از ایرادهای کنونی شورای عالی آب نبود ضمانت اجرا و یا کندی در اجرای مصوبات است
آیسان زرفامآیسان زرفام
چارسوق
آبخشکسالی
اخبار رسیده از مجلس از احتمال بالای رای‌آوری وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش حکایت داردانتخاب از سرناچاری
عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در گفت‌وگو با «پیام‌ما»مخالفان معاهده پاریس آگاهی ندارند
طرح ۴۶ هزار هکتاری سیستان اشتباه بود مجلس قبل بودجه مدیریت پسماند شهرهای شمالی را از بخش محیط زیست برداشت و به بخش دفاعی داد
مهتاب جودکیمهتاب جودکی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.