در سفر رئیس‌جمهور به خوزستان اعلام شدتغییر منبع آب خوزستان از کرخه به دزوزیر نیرو: منبع طرح آب‌رسانی غدیر به دلیل کیفیت نامناسب تغییر می‌کند

1400/06/06

روز گذشته رئیس دولت سیزدهم به همراه گروهی از وزیران از جمله وزیر نیرو به استان خوزستان که در ماه‌های گذشته محل اعتراضات مردم به کم‌آبی بود، سفر کرد. در این سفر وزیر نیرو با بیان اینکه اکنون طرح آب‌رسانی غدیر که بر اساس آن به ۱۸ شهر استان خوزستان آب می‌رسیده، متوقف شده است اظهار کرد:«کیفیت آب به ویژه در سال‌های کم بارش مناسب نیست بنابراین پیش‌بینی شده بود منبع و مخزن آب از کرخه به سد دز تغییر پیدا کند.» او توضیح داد که قرار شده است با روش میانبر آب با کیفیت دز به ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس برسد و وارد شبکه شود.

سید ابراهیم رئیسی روز جمعه، 5 شهریور به استان خوزستان سفر کرد. او دلیل این سفر را یافتن راه حل‌های مناسبت برای رفع سریع مشکلات استان خوزستان با مشورت وزیران و مسئولان مطرح کرد. در این سفر وزیران نیرو، کشور، جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان برنامه و بودجه او را همراهی کردند.
در 25 تیرماه سال جاری و در روزهای پایان کار دولت دوازدهم مردم خوزستان در اعتراض به کم‌آبی به خیابان آمده بودند و به این وضعیت اعتراض کرده بودند. این اعتراضات موجب شد که توجه مسئولان به این استان جلب شود.
رئیسی در ابتدای سفر خود به استان خوزستان از کارگاه جمع آوری فاضلاب در منطقه کوی ملت اهواز بازدید کرد. رئیس‌جمهور در بازدید از کارگاه جمع‌آوری فاضلاب نسبت به افزایش تعداد کارگاه‌ها دستور داد و فرصت یک‌ماهه‌ای را برای تحقیق در زمینه حل مشکل دفع آب‌های سطحی و فاضلاب در خوزستان به صورت تفکیکی و اجرای طرح موقت برای برون رفت از مشکلات بارندگی‌های پاییزه به ویژه در نقاط بحران‌زا برای وزارت نیرو تعیین کرد.
او برای همچنین کوتاه کردن زمان به پایان رساندن پروژه‌های آب‌وفاضلاب اهواز و قرار دادن روزشمار برای پیش‌بینی به پایان رساندن پروژه‌های آب‌وفاضلاب اهواز دستوراتی را صادر کرد. رئیس‌جمهور همچنین از تالاب هورالعظیم بازدید هوایی کرد. خشک شدن بخش عظیمی از تالاب هورالعظیم یکی دیگر از موضوعات اعتراض مردن خوزستان در تیرماه بود که موجب سختی زندگی و معیشت مردم و آسیب دیدن دام‌های آنها شده است.
افتتاح طرح آب‌رسانی به 515 نفر
رئیسی در سفر به خوزستان در مراسم افتتاح پروژه آبرسانی به روستاهای جفیر از خط انتقال آب غدیر هم شرکت کرد.
محمدرضا کرمی نژاد، مدیرعامل آب‌وفاضلاب خوزستان با اشاره به اینکه در این روستاها ۵۱۵ نفر و بیش از ۷۰۰۰ راس دام از آب شرب بهره‌مند می‌شوند، به ایرنا گفت:«دبی آب مورد نیاز چهار لیتر بر ثانیه و طول خط انتقال ۱۳.۴ کیلومتر است و با بهره‌برداری از این طرح روزانه سه هزار و ۵۰۰ متر مکعب آب شرب سالم تهیه و از طریق این خط انتقال برای شرب در اختیار بهره‌برداران قرار می‌گیرد.
وزیر نیرو: بسیاری از طرح‌های آب‌وفاضلاب تکمیل نشده‌اند
علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو که در این بازدیدها حضور داشت در مورد گلایه مردم از وضعیت کم‌آبی و انتقادات آنها به کیفیت و کمیت آب شرب، گفت:« در سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های زیادی در حوزه آب‌وفاضلاب خوزستان انجام شده است اما مردم قهرمان این استان، گلایه‌های به حقی در این دو حوزه دارند. علت اصلی گلایه مردم این است که بسیاری از طرح‌های آب‌وفاضلاب تکمیل نشده‌اند و مردم نمی‌توانند به طور کامل از مزایای این طرح‌ها استفاده کنند.»
به گزارش ایسنا، او با بیان اینکه موضوع فاضلاب که موضوع مشترک اغلب شهرهای استان خوزستان است، افزود: «با توجه به سطح بالای آب در این شهرها، دفع فاضلاب به خوبی انجام نمی‌شود بنابراین باید در تمام شهرها، تصفیه‌خانه‌های مدرن و به روز به همراه شبکه‌های دفع آب داشته باشیم.» محرابیان گفت: «در سال‌های گذشته در اهواز در شرق کارون، تصفیه‌خانه‌ای با سرمایه‌گذاری سنگین اجرا شده اما شبکه دفع فاضلاب به طور کامل اجرایی نشده است و در مراحل ابتدایی قرار دارد. در بازدید امروز رئیس‌جمهور از این طرح، مشاهده شد که سرعت و پیشرفت کار کند است که مقرر شد منابع لازم زودتر تزریق شود تا این کار با سرعت انجام و مدت اجرا حداقل ۵۰ درصد کاهش یابد. در این راستا کارگاه‌های متعددی در اهواز ایجاد می‌شود تا سیستم فاضلاب سریع‌تر بهره‌برداری شود و فاضلاب شهر توسط این شبکه به تصفیه‌خانه برسد.»
او مساله آب شرب و کشاورزی در خوزستان را مساله پیچیده‌ای خواند و توضیح داد: «اکنون سه طرح بزرگ آب در خوزستان داریم. طرح غدیر که آب شرب و کشاورزی ۲۶ شهر استان خوزستان را تحت پوشش قرار می‌دهد و فاز اول این طرح برای تامین آب از سد کرخه انجام شده است.
اکنون آب از طریق طرح آبرسانی غدیر به ۱۸ شهر استان خوزستان رسیده است اما کیفیت آب به ویژه در سال‌های کم بارش مناسب نیست بنابراین پیش‌بینی شده بود منبع و مخزن آب به سد دز تغییر پیدا کند. در حال حاضر طرح آبرسانی غدیر تقریبا متوقف است و بر اساس بازدید و بررسی‌های انجام‌شده، مقرر شده است با روش میانبر هر چه سریع‌تر آب با کیفیت دز را به ایستگاه پمپاژ ام‌الدبس برسانیم و آب را وارد شبکه کنیم.»
وزیر نیرو گفت: «دو شبکه آب‌رسانی دیگر نیز در شمال شرق و جنوب شرق داریم که امیدواریم سرعت بیشتر پیدا کنند و هر چه سریع‌تر شاهد رفع مشکلات مردم در زمینه آب‌وفاضلاب باشیم.»
اختیارات ویژه در حوزه کشاورزی به استان خوزستان واگذار می‌شود
سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد‌کشاورزی هم در حاشیه بازدید رئیس‌جمهور از روستای جفیر استان خوزستان به شبکه خبر گفت: با توجه به این که مسائل آب و کشاورزی و خشکسالی‌های اخیر به عنوان یکی از چالش‌های موجود منطقه بوده است، در سفر یک روزه رئیس‌جمهور به استان خوزستان بنده و وزیر نیرو همراه رئیس‌جمهور هستیم.
او ادامه داد: بر اساس توصیه‌های رئیس‌جمهور، به سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان هم به صورت ویژه نگاه خواهد شد و اختیارات ویژه در حوزه کشاورزی به استان واگذار می‌شود.
ساداتی‌نژاد با اشاره به این که در خشکسالی‌های اخیر در تامین آب دچار چالش‌هایی بودیم، اظهار کرد: «دغدغه وزارت جهاد کشاورزی در مرحله اول کشت پاییزه است و در این سفر با وزیر نیرو در حال بررسی چگونگی کشت محصولات پاییزه بر اساس الگوی کشت منطقه خواهیم بود.دومین مسئله، مربوط به طرح ۵۵۰ هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان خوزستان است؛ فاز نخست این طرح تقریبا به پایان رسیده و فاز دوم آن هنوز آغاز نشده و مطالبه مردم منطقه در حوزه کشاورزی شروع فاز دوم این طرح است.»
ساداتی‌نژاد گفت: وزارت جهاد کشاورزی مطالعات ورود به فاز دوم این طرح را شروع کرده و با کمک ظرفیت‌های داخلی استان خوزستان در حوزه پیمانکاران محلی با نگاه کلان، در حوزه تامین اعتبار فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان و شروع آن در پایان جلسه امروز تصمیم گیری می‌شود.
استفاده بیش‌تر از ظرفیت مراکز درمانی نیروهای مسلح
رئیسی در سفر یک روزه خود به خوزستان از بخش بستری بیماران کرونایی بیمارستان رازی اهواز هم بازدید کرد. او در این بازدید نسبت به رفع فوری کمبودهای درمانی و بیمارستانی اعم از افزایش تخت‌های بیمارستانی، تامین اکسیژن مورد نیاز مراکز درمانی و همچنین تامین نیازمندی‌های بخش مراقبت‌های ویژه دستوراتی به وزیر بهداشت صادر کرد.
او به وزیر کشور دستور داد برای استفاده بیش از پیش از ظرفیت مراکز درمانی نیروهای مسلح برای بستری بیماران کرونایی، پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

مطالب مرتبط
لزوم تدوین سند  مسئولیت اجتماعی آب
محمد حب وطنمحمد حب وطن گفتاری درباره مسئولیت اجتماعی سازمانی با تاکید بر حوزه مدیریت منابع آب
«مسئولیت اجتماعی شرکتی» یکی از مفاهیمی است که در سال‌های اخیر وارد ادبیات مدیریتی سازمان‌ها شده است. مفهومی که گاهی از آن تعبیرهای غلط و نادقیقی هم ارائه شده است. در مقاله پیش رو نویسنده کوشیده است پیوند میان مفهوم مسئولیت اجتماعی و عملکرد سازمان‌ها مورد بررسی قرار دهد.   مقدمه تبدیل موضوع محیط زیست […]
شیرین نائف پژوهشگر دپارتمان مطالعات فرهنگی دانشگاه زوریخ مطرح کرد:
|پیام ما| در جهان امروز که در بسیاری از مناطق دچار چالش تامین آب است، حکمرانی آب بیش از همیشه اهمیت پیدا کرده و توجه به آن ضرورتی انکار ناپذیر است. تا جایی که در نهادهای بین‌المللی تاکید ویژه‌ای بر نقش حکمرانی آب در تعیین توان یک کشور در مقابله با بحران‌های آبی می‌شود. دنیا […]
850 هزار دلار نذر آب
فدراسیون صلیب سرخ جهانی برای مقابله با پیامدهای خشکسالی به ایران کمک مالی کرد
فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ برای مقابله با خشکسالی 850 هزار دلار به ایران کمک مالی می‌کند. به گفته مدیرکل عملیات و برنامه‌های بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران قرار است که این مبلغ برای برنامه‌های تصویب شده در فدراسیون صلیب سرخ جهانی در 4 استان کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی صرف شود.حسن […]
یک قتل و بدهی انباشته به خوزستان
نمی‌توان از قتلی که اهواز و خوزستان را بار دیگر به صدر اخبار منفی آورده سخن گفت بی‌آنکه به ده‌ها مسأله حل نشده دیگر در این خطه نپرداخت. نمی‌توان گستاخی یک پسر جوان در محله خشایار اهواز با خانه‌هایی که بر آن به زحمت به اندازه ورود یک خودرو به داخل آن است و تراکم […]
دیگر مطالب شماره 2090
کنشگران شهری و یک حزب سیاسی در انتقاد به شهردار شدن علیرضا زاکانی در فضای مجازی واکنش نشان دادندکارزار «نه» به زاکانی
نگاهی به دلایل بی‌توجهی به فناوری در رفع چالش‌های حوزه آبسرمایه‌گذاری در حوزه آب و فاضلاب محکوم به شکست استعضو هیئت مدیره فدراسیون صنعت آب ایران: برای سرمایه‌گذاری در حوزه آب‌وفاضلاب دولت اهرم‌های تشویقی پیش‌بینی نکرده است
مرکز پژوهش‌های مجلس جایگاه بافت‌های تاریخی در برنامه‌های بازآفرینی شهری را بررسی کردابهاماتی درباره مرمت بافت‌های تاریخیاینکه دقیقًا چه تعداد بافت و بنای تاریخی شهری و در کدام نقاط کشور، با چه میزان اعتبار، مرمت و احیا شده، مشخص نیست
کارشناسان در گفت‌وگو با «پیام ما» درباره انتخاب رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و سیاست‌های این سازمان می‌گویندرویکرد پلیسی در حفاظت تغییر کندجباری‌ارفعی: رئیس سازمان باید از مدیران تراز اول کشور باشد و معاونانی متخصص و آگاه به کار بگیرد ابوالفضل میرقاسمی: فرصت آزمون و خطا نداریم و باید از مدیران کارآمد در این حوزه بهره بگیریم
امیر جعفری نخستین مدال‌آور ایران در پارالمپیک توکیونقره برای وزنه‌برداری

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.