ایران نیازمند 63 هزار محیط‌بان و جنگل‌بان

شنبه 09 مرداد 1400

هر سال با فرا رسیدن روز بزرگداشت جنگل‌بانان و محیط‌بانان، بار دیگر نام آنها بر سر زبان‌ها می‌افتد و بعد از گذر این روز باز هم به فراموشی سپرده می‌شوند. این در حالی است که خدمات ارزنده این گروه از پاسبانان محیط زیست کشور قابل چشم‌پوشی نیست و در کنار بار سنگینی که بر دوششان قرار دارد، نه از امکانات خوبی بهره‌مند هستند و نه مردم شناخت دقیقی از کار آنها دارند.
اگر بخواهیم بر اساس آمار و استانداردهای جهانی به این شغل نگاه کنیم، کشور ما نیازمند حضور 63 هزار محیط‌بان و جنگل‌بان است و این در حالی است که ما در حدود سه هزار نفر فرد مشغول به کار داریم و شصت هزار نفر کمبود در این زمینه نکته‌ای نیست که به این راحتی قابل جبران شدن باشد.

در نتیجه دولت‌ها باید نگاهشان را به این حرفه بااهمیت تغییر دهند و با افزایش امکانات برای این شغل و جذب نیروی متخصص و علاقه‌مند کاستی‌های این عرصه را مرتفع کنند.
می‌دانیم که کشور هر روز با موج تخریب بیشتری در جنگل‌ها و سایر عرصه‌های طبیعی‌ روبه‌روست و حفاظت از این فضا بدون حضور افرادی که با دقت برای این کار آموزش دیده باشند غیرممکن است. برای همین هم باید در برنامه‌های توسعه به این موضوع توجه شود و بدانیم زمین‌خواری، تغییر کاربری اراضی، تخریب، آتش‌سوزی، وجود فعالیت‌های عمرانی بی‌برنامه و گسترده و …. بدون حضور کسانی که در منطقه حاضر باشند و متخلفان را دور کنند، ممکن نخواهد بود.
در این میان جنگل‌بانان در کشور ما بیش از پیش مهجورند و دلیل این کمتر دیده شدن فعالیت‌هایشان توسط دولت و مردم هم می‌توان در این جست که جایگاه سازمان جنگل‌ها، جایگاه محکم و پرقدرتی نیست و این سازمان از ضعف ساختاری گسترده‌ای رنج می‌برد. سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری یکی از 16 زیرمجموعه وزارت کشاورزی است و در نتیجه این وزارتخانه یک‌شانزدهم وقت و انرژی خود را صرف این سازمان می‌کند. این اتفاق در حالی در ایران به این صورت است که در کشورهای پیشرفته زیرمجموعه‌های وزارت کشاورزی معمولا سه دسته هستند و در نتیجه این وزارتخانه یک سوم انرژی و وقتش صرف جنگل‌ها می‌شود. ما در کشوری با 135 میلیون هکتار اراضی طبیعی، نمی‌توانیم نسبت به جنگل‌هایمان، حافظانشان و سازمان متولی‌اش در این حد بی‌توجه باشیم.با این وجود من همواره به آینده امیدوارم و با آنکه می‌دانیم حجم تخریب جنگل‌ها، جنگل‌خواری، آتش‌سوزی و … تا چه میزان جنگل‌های کشور را بی‌جان کرده، اما نمی‌توانیم نسبت به آینده ناامید باشیم و اتفاقا یکی از امیدواری‌هایمان هم همین محیط‌بانان و جنگل‌بانان هستند؛ کسانی که حالا با حضور در فضای مجازی ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با مردم و متولیان امر برقرار کرده‌اند. با تصاویری که منتشر می‌کنند توجه مدیران بخش‌های مختلف را به نابودی‌های موجود جلب می‌کنند و از طرفی با تصاویر فعالیتشان در طبیعت مردم را با شغل و سختی‌های این کار آشنا می‌کنند و حالا صحبت روزهای اخیر درباره محدودیت فضای مجازی باعث شده تا هم مردمی که ضعف‌های محیط زیستی را به اشتراک می‌گذارند و به دنبال رفع آن هستند و هم محیط‌بانان و جنگل‌بانان هم نسبت به آن واکنش داشته باشند و امیدوار باشند که با حفظ این فضای تعاملی روند ارتباطشان با مردم قطع نشود.

جنگل بانجنگل های گرمسیریروز بزرگداشت جنگل‌بانان و محیط‌بانانسازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداریمحیط بانمحیط بانان
مطالب مرتبط
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست از چالش پرداخت حقوق و حق بیمه محیط‌بانان طرحی خبر داد190 محیط‌‌‌بان بدون دستمزد
۶۲ پرونده درباره تخلفات مجازی تشکیل شده که تاکنون ۴۶ درصد از این پرونده‌ها به نتیجه رسیده و مابقی هم در حال بررسی است پرونده دو شهید باشقره و علی خواجویی راوری و ۶ جانباز پذیرفته شد و در آمار شهدای بنیاد شهید پذیرفته شدند
جمشید محبت‌خانی
جمعی از محیط‌بانان کشور در بیانیه‌ای از نبود حمایت کافی گلایه کردندبرای حفاظت هم پشتمان خالی است، هم دستمان
گروهی از محیط‌بانان با امضای بیانیه‌ای خواهان تسریع در روند قوانین حمایتی و تغییر در قوانین و مجازات‌های شکارچیان غیر‌مجاز شدند.
در جلسه علنی مجلس درباره تاخیر چهارماهه حقوق جنگل‌بانان به وزیر جهاد تذکر داده شدحقوق قرق‌بانان قراردادی، گرفتار بروکراسی
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با اشاره به صدور رای قصاص برای محیط‌بان کرمانشاهی مطرح کرداحتمال تغییر رای به نفع محیط‌بان

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.