یادداشتی از مجید مخدوم استاد دانشگاه تهران و رئیس هیات مدیره انجمن ارزیابی‌های محیط زیستتصمیمی خلاف مصالح محیط‌ زیستکاهش مدت زمان پاسخ دادن سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اکتشاف معادن به 10 روز، به نوعی دور زدن آئین‌نامه‌هاست. حتی برای مرور آئین نامه‌ها هم بیش از این زمان لازم است.

کاهش مدت زمان پاسخ دادن سازمان حفاظت محیط زیست به استعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت برای اکتشاف معادن به ۱۰ روز، به نوعی دور زدن آئین‌نامه‌هاست.

حتی برای مرور آئین نامه‌ها هم بیش از این زمان لازم است چه برسد به اینکه در این مدت بتوان ارزیابی اثرات محیط زیستی را انجام داد و یا اینکه موافقت اصولی با پروژه‌ای کرد.

در واقع اگر یک گروه متخصص بخواهند واقعا ارزیابی محیط زیستی را به صورت اصولی و درست انجام دهند ممکن است این مطالعات تا ۶ ماه هم به طول بیانجامد.

مشکلات محیط زیستی ناشی از معدن کاوی دیگر به بالاترین حد خودش رسیده و وزارت صنعت معدن و تجارت در حال اقداماتی است که منجر به تخریب در مناطق حفاظت شده می‌شود.

بیش از اینکه مصوبه هیات مقررات زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار در راستای تسهیل کسب و کار باشد به نظر می‌رسد در راستای مسائل پشت پرده باشد.

اگرچه مدت زمان استعلام ممکن است برای سرمایه‌گذاران بیش از حد باشد اما آیین‌نامه کاربری مشمول ارزیابی اثرات محیط زیست مساله تازه‌ای نیست و از فروردین ماه سال ۱۳۷۳ مصوب شده است بنابراین سرمایه‌گذاران قبل از تصمیم‌گیری و شروع کار خود به خوبی به این مسئله آگاهی دارند و این اتفاق برای آنها غیر‌قابل پیش‌بینی نیست به همین دلیل مطرح کردن مشکل زمان برای سرمایه‌گذاران بیشتر شبیه به بهانه‌گیری‌است.

من به عنوان کارشناس محیط زیست بی‌شک با کاهش زمان استعلام مخالف هستم چرا که طبق آیین‌نامه حتما باید گزارش ارزیابی محیط زیست فارغ از مدت زمانی که مورد نیاز است، تهیه شود.

محیط زیستیادداشت
مطالب مرتبط
یادداشت فاطمه علی‌اصغرفاطمه علی‌اصغراین روزها غبار روی «چشم‌های بسته‌‌ي ما» را فقط مرگ فوت می‌کند. مرگ دکتر فیروز باقرزاده، بنیان‌گذار مرکز باستان‌شناسی ایران غبارها را از چشم‌هایمان زدود و داغی از ما تازه کرد که مپرس! مدیری که بانی جلوگیری از خروج آثار باستانی از ایران بود.
طرح تاسیس وزارتخانه‌ای برای حوزه انرژی در مجلس بررسی می‌شوداما و اگرهای تشکیل وزارت انرژی
آیسان زرفامآیسان زرفام
چارسوق
۱۹۹۰
محیط زیستنفت و گاز
یادداشت عبدالرضا عابدیانعبدالرضا عابدیاندر نوشته قبل در معرفی کتاب «مواجهه با سکوت» تا اندازه‌ای به نحوه نگرش تاکه میتسو آهنگساز ژاپنی پرداخته شد. تا که میتسو پیش‌بینی می‌کند که با پیشرفت علوم ارتباطی مبادلات وسیع و روبه گسترش فرهنگی در پیش است.
بررسی دلایل بروز سیل سال‌های ۹۷ و ۹۸ در گزارش ملی سیلابسدسازی و انتقال آب به نظام رودخانه‌ها آسیب زد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *