یادداشتی از تیوا صمدیانآموزش حقوق شهروندی به وسعت ایران زمینتا به حال با چشمان بسته وسط یک اتوبان قدم زده‌اید؟ بوق ممتد خودروها، صدای فریاد رانندگانی که از کنارتان رد می‌شوند. صدای ترمز ماشین سنگین را که می‌­شنوید چشم­‌ها را باز می‌­کنید. تاب نیاوردید. حق دارید. درست است.

شنبه 04 بهمن 1399

تا به حال با چشمان بسته وسط یک اتوبان قدم زده‌اید؟ بوق ممتد خودروها، صدای فریاد رانندگانی که از کنارتان رد می‌شوند. صدای ترمز ماشین سنگین را که می‌­شنوید چشم­‌ها را باز می‌­کنید. تاب نیاوردید. حق دارید. درست است. شبیه‌ترین شرایط برای نا­آگاهی از حقوق شهروندی و زندگی در اجتماع همین است. ندانسته عمل می‌کنید و در پی آن آسیب می‌بینید.
ضرورت آگاهی از حقوق شهروندی اصل اساسی شهرنشینی است. تصور کنید ندانید که برای عبور از عرض خیابان باید اول به چپ نگاه کنید یا به راست. چه اتفاقی می‌افتد؟ نتیجه هرج و مرج خواهد بود. اما وقتی می‌دانیم باید ابتدا به چپ نگاه کنیم، با رعایت حق تقدم و ترافیک به سلامت از عرض معابر عبور می‌­کنیم.
با توجه به ضرورتی که برای آگاهی از «حقوق شهروندی» وجود دارد، طرح و برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام شده است. اما تا اجرا و همه‌گیر شدن آن فاصله زیادی وجود دارد. به گفته معاون حقوق بشر و بین الملل دادگستری 100 کلینیک حقوق شهروندی در ایران راه‌اندازی شده­‌است که با هدف آموزش حقوقی به زنان و کودکان فعالیت کنند. معیار اصلی این کلینیک‌ها و کار بنیادین آن‌ها آموزش و ترویج حقوق کودک و زنان است. عباسی گفته مدیریت این کلینیک‌­ها را به فردی دانشگاهی و آکادمیک داده و باید مشاوره از طریق وکلا و دانشجویان حقوق پیش رود. همچنین با حضور یک شورای پنج نفره کلینیک کار می‌کند. میز خدمت حقوق شهروندی با همکاری شهرداری‌­ها در شورایاری‌­های محله و مناطق و همچنین کانون وکلای دادگستری در کشور ایجاد شده است. هر چند این اقدام می‌تواند مثبت باشد اما ابعاد اجرایی آن با نیاز جامعه فاصله زیادی دارد. آموزش حقوق شهروندی باید فراگیر باشد تا موثر افتد.
اگر اقشار اجتماعی حقوق‌ و وظایف شهروندی‌شان را نشناسند احتمال وقوع بزه هم افزایش می‌یابد. زیرا در بسیاری از جرم‌هایی که اتفاق می‌افتد، مجرم حتی از جرم خود اطلاعی ندارد.
ساده تر بگویم اگر تابلوی «ورود ممنوع» را نشناسید وارد مسیری می‌شوید که خلاف قانون است و مجرم هستید.
آموزش «حقوق شهروندی» اهمیت به‌سزایی دارد. از این رو علاوه بر دستگاه‌های مسوول باید سازمان‌های مردم نهاد هم وارد میدان شوند.

حقوق شهروندییادداشت
مطالب مرتبط
یادداشت داریوش بهارلوییداریوش بهارلوییاین روزها بحث مدیریت حوضه‌ای و فراخوان‌های وزارت نیرو در انتخاب مدیران حوضه مجدد بهانه‌ای شده است که برخی کارشناسان و گاه دلسوزان استان خوزستان مطالبی را به نقد منتشر کنند؛
یادداشت فاطمه علی‌اصغرفاطمه علی‌اصغردر مطلبی با عنوان «مناره آجری شاهکاری هزارساله در دل خرم‌آباد» که در سایت رسمی وزارتخانه میراث‌فرهنگی منتشر شده؛ شماره ثبت ملی این بنا ۳۷۶ درج شده است. در حالی که شماره ۳۷۶، شماره ثبتی یک بنای چهارطاقی در آباده فارس بوده.
یادداشت امین شول ‌سیرجانیامین شول ‌سیرجانیهوا آلوده است. شهروندان تهران و تعدادی دیگر از کلانشهرها هر روز خبر آلودگی را از رادیو و تلویزیون، نشریات و شبکه‌های اجتماعی می‌شنوند و می‌خوانند و حیران مانده‌اند که سرانجام آلودگی کی تمام می‌شود؟
یادداشت مهدی زارعمهدی زارعسامانه آب و هوایی به کندی در پاسخ به تغییر عواملی مانند غلظت گازهای گلخانه‌ای عمل می‌کند. این پدیده‌ای است که به عنوان «اینرسی آب و هوا» شناخته می‌شود. این به ویژه برای CO2 که دهه‌ها در جو دوام می‌آورد صدق می‌کند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *