.تشدید بحران انرژی در اتحادیه اروپاوزیران انرژی کشورهای اتحادیه اروپا درباره گزینه‌های کنترل قیمت‌های انرژی از جمله تعیین سقف قیمت برای گاز و خطوط اعتباری اضطراری مذاکره می‌کنند

1401/06/15
از زمان آغاز جنگ روسیه علیه اوکراین و موضع‌گیری کشورهای اروپایی علیه روسیه مسئله تامین انرژی این کشورها هم دستخوش تغییر شد. اکنون کشورهای اروپایی قصد دارند به منظور غلبه بر بحران کمبود انرژی با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

 

پس از این که روسیه عرضه گاز به اروپا از یک مسیر مهم را متوقف کرد، روز دوشنبه قیمت گاز در این منطقه افزایش پیدا کرد و بازارهای سهام و ارزش یورو ریزش کرد.
به گزارش ایسنا، پس از این که شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد به دلیل مشکل فنی، ارسال گاز از طریق خط لوله نورد استریم متوقف خواهد شد، دولت‌های اتحادیه اروپا از بسته‌هایی به ارزش میلیاردها دلار رونمایی کردند تا از انحلال شرکت‌های نیرو که از کمبود نقدینگی فلج شده‌اند، جلوگیری کرده و همزمان از خانوارها در برابر افزایش قبوض انرژی، حمایت کنند.
اروپا، روسیه را متهم کرده است به تلافی تحریم‌های غربی که بر سر جنگ در اوکراین علیه مسکو وضع شده است، از تامین انرژی به عنوان سلاح استفاده می‌کند اما روسیه می‌گوید غرب، جنگ اقتصادی به راه انداخته و تحریم‌ها، مانع فعالیت این خط لوله شده است.

تعدادی از نیروگاه‌های ذغال‌سنگ‌سوز آلمان با اعلام هشدار طی هفته جاری گفته‌اند که با مشکل در تامین ذغال‌سنگ مواجه شده‌اند. به عنوان مثال یکی از نیروگاه‌ها به نام تریانل گزارش داده که در روزهای پایانی هفته مجبور شده که تولید برق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد

شماری از توزیع کنندگان نیروی اروپایی ورشکسته شده‌اند و بعضی از تولیدکنندگان بزرگ هم که قادر نیستند افزایش قیمت‌ها را به مصرف‌کنندگان منتقل کنند و با افزایش ۴۰۰ درصدی قیمت گاز نسبت به مدت مشابه سال گذشته روبه‌رو شده‌اند، در معرض خطر ورشکستگی هستند.
میکا لینتیلا، وزیر امور اقتصادی فنلاند روز یکشنبه بیان کرد: صنعت انرژی با فروپاشی مشابه بانک آمریکایی برادران لمان در سال ۲۰۰۸ روبه‌رو است. فنلاند قصد دارد ۱۰ میلیارد یورو (۱۰ میلیارد دلار) و سوئد ۲۵۰ میلیارد کرون سوئدی (۲۳ میلیارد دلار) ضمانت نقدینگی، برای شرکت‌های نیروی خود فراهم کنند. آلمان که بیش از سایر کشورهای اتحادیه اروپا، به واردات گاز از روسیه وابسته بوده است، یک کمک مالی چند میلیارد دلاری برای شرکت نیروی یونی‌پر عرضه کرده است.
پس از این که روسیه روز جمعه اعلام کرد ایراد فنی تجهیزات نورد استریم ۱ به معنای آن است که تعطیلی این خط لوله بیشتر از سه روز اعلام قبلی، ادامه پیدا می‌کند، قیمت پایه گاز بازار اروپا روز دوشنبه ۳۵ درصد افزایش یافت و به ۲۸۲ یورو به ازای هر مگاوات ساعت رسید.
این خبر، بازارهای مالی اروپایی را متزلزل کرد و ارزش یورو به پایین‌ترین حد ۲۰ سال گذشته نزول کرد. نورد استریم ۱ که از بستر دریای بالتیک تا آلمان امتداد دارد، معمولا مسیر انتقال حدود یک سوم از صادرات گاز روسیه به اروپا بود و تا پیش از تعمیرات هفته گذشته، ظرفیت انتقال گاز از این مسیر به ۲۰ درصد رسیده بود.
سیاستمداران اروپایی می‌گویند روسیه بهانه‌هایی را برای توقف عرضه گاز آورده است اما کرملین روز دوشنبه گفت: عصبانیت در اتحادیه اروپا بر سر افزایش قیمت انرژی، نتیجه تصمیمات غیرمفید دولت‌های اتحادیه اروپا بوده است.
روسیه از طریق خط لوله از مسیر اوکراین هم به اروپا گاز ارسال می‌کند اما عرضه از این مسیر هم در طول بحران اخیر کاهش پیدا کرده و باعث شده است اتحادیه اروپا برای یافتن منابع دیگر تامین گاز و پر کردن مخازن خود برای زمستان، به تکاپو بیفتد. چندین کشور اتحادیه اروپا برنامه‌های اضطراری تهیه کرده‌اند که ممکن است به سهمیه‌بندی انرژی منتهی شود و نگرانی‌ها نسبت به وقوع رکود را برانگیخته است. صنایع انرژی‌بر در اروپا مانند تولیدکنندگان کود و آلومینیوم، تولیدشان را کاهش داده‌اند. صنایع دیگر که پیش از این با کمبود تراشه و موانع لجستیکی دست و پنجه نرم می‌کردند، با افزایش سرسام‌آور هزینه انرژی روبه‌رو شده‌اند.
وزیران انرژی کشورهای اتحادیه اروپا قرار است ۹ سپتامبر برای مذاکره درباره گزینه‌های کنترل قیمت‌های انرژی از جمله تعیین سقف قیمت برای گاز و خطوط اعتباری اضطراری برای شرکت‌های نیرو، دیدار کنند.
اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، روز یکشنبه عنوان کرد: آلمان که موتور اقتصادی اتحادیه اروپا به شمار می‌رود، برای توقف کامل صادرات گاز روسیه، آماده شده بود. آلمان در مرحله دوم از برنامه اضطراری سه مرحله‌ای قرار دارد و در مرحله سوم، گاز صنایع، سهمیه‌بندی می‌شود. در رقابت برای متنوع کردن منابع تامین گاز، آلمان پایانه‌های گاز طبیعی مایع (ال ان جی) موقتی نصب می‌کند و همزمان تاسیسات دائمی را می‌سازد تا بتواند گاز را از مناطق دیگری وارد کند.
بازار جهانی ال ان جی پس از آغاز احیای تقاضای جهانی در دوران پسا کرونا، با کمبود عرضه روبه‌رو بود و بحران اوکراین، به میزان تقاضا اضافه کرد.
نروژ که تولیدکننده بزرگ اروپاست، گاز بیشتری به بازارهای اروپایی صادر می‌کند اما نمی‌تواند خلا به جا مانده از سوی روسیه را به طور کامل جبران کند. کلوس مولر، رئیس رگولاتور انرژی آلمان ماه گذشته گفته بود حتی اگر مخازن گاز آلمان ۱۰۰ درصد پر باشد، در صورت توقف کامل جریان گاز روسیه، در مدت دو ماه و نیم خالی خواهند شد. بر اساس گزارش رویترز، مخازن گاز آلمان اکنون حدود ۸۵درصد پر شده و سطح گاز مخازن اروپا هفته گذشته، به ۸۰ درصد رسید.
به گزارش فارس به نقل از بلومبرگ، نیروگاه‌های حاشیه رودخانه راین در آلمان هشدار داده‌اند که به خاطر کاهش سطح آب این رودخانه و کاهش ظرفیت انتقال ذغال‌سنگ از آن ممکن است شاهد پایین آمدن میزان تولید برق در این کشور باشیم.
بر اساس این گزارش تعدادی از نیروگاه‌های ذغال‌سنگ‌سوز آلمان با اعلام هشدار طی هفته جاری گفته‌اند که با مشکل در تامین ذغال سنگ مواجه شده‌اند. به عنوان مثال یکی از نیروگاه‌ها به نام تریانل گزارش داده که در روزهای پایانی هفته مجبور شده که تولید برق را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ کاهش دهد.
سخنگوی این نیروگاه گفته که به خاطر خشکسالی و متعاقبا پایین آمدن سطح آب رودخانه راین، کشتی‌های باری مجبور هستند برای عبور از آب‌‌‌‌‌‌‌های کم‌عمق این رودخانه ذغال‌سنگ کمتری بارگیری کنند. او می‌گوید: شرایط فقط زمانی تغییر خواهد کرد که شاهد بارش باران باشیم.
در حالی آلمان با مشکل در تامین ذغال سنگ مواجه شده که دولت این کشور در تلاش است با هدف کاهش مصرف گاز در این کشور به خاطر کاهش قابل توجه صادرات گاز روسیه در پی تحریم‌های اتحادیه اروپا، تا آنجا که می‌تواند نیروگاه‌های ذغال‌سنگ‌سوز خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فعال کند.

مطالب مرتبط
دولت مسکن می‌سازد بدون آب و برق و گاز
آخرین وضعیت واحدهای نهضت ملی مسکن از زبان مسئولان وزارت راه و شهرسازی
دولت سیزدهم در حالی بر ساخت واحدهای مسکونی نهضت مسکن پافشاری می‌کند که فعالان صنعت آب بارها بر این نکته پافشاری کرده‌ بودند که ادعای مورد نظر این دولت در ساخت یک میلیون مسکن در سال قرار است با کدام منابع آب محقق شود، حال آنکه معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی […]
سوزاندن میعانات و واردات دو راه‌حل عبور از کمبود گاز
مسئله گاز در زمستان و راهکارهای ارائه شده از سوی کارشناسان:
مسئله گاز در زمستان و راهکارهای ارائه شده از سوی کارشناسان:| پیام‌ما| «امسال در فصل سرما، تا روزی ۲۰۰ میلیون مترمکعب کمبود گاز داریم» این خبری است که وزیر نفت روز یکشنبه اعلام کرد. خبری که نشان از تداوم مشکلات سال گذشته، در زمستان امسال دارد. کمبود گاز، ایجاد مشکل در تامین سوخت نیروگاه‌ها، کاهش […]
ظهور مسکن اجتماعی در اروپا
حسین نیازبخشحسین نیازبخش بلژیک چگونه مشکل مسکن طبقات پایین را حل کرده است؟
«مسکن اجتماعی» (Social housing) یکی از طرح‌های کلاسیک کشورهای اروپایی برای حل مشکل مسکن طبقات پایین و کم‌درآمد است. طرحی که این روزها از سوی شهرداری‌ها در ایران هم دنبال می‌شود و براساس آن قرار است خانه‌های کم متراژی در اختیار اقشار کم درآمد قرار بگیرد. این طرح بعد از جنگ جهانی دوم و با […]
خشکسالی به وسعت چین، اروپا و آمریکا
آیا سال ۲۰۲۲ رکورد خشکترین سال را ثبت می‌کند
|پیام ما| آخرین روزهای تابستان است؛ تابستانی گرم و خشک برای بسیاری از نقاط جهان. در سه ماه گذشته اروپا و بخش‌هایی از چین با افزایش قابل توجه دما روبه‌رو بودند، همزمان وضعیت خشک آب و هوا میلیون‌ها نفر در آفریقا را با خطر گرسنگی مواجه کرد و کمبود بارش در غرب آمریکا باز هم […]
دیگر مطالب شماره 2379
گفت‌وگو با «علی ارواحی»، کارشناس مدیریت زیست‌بو‌م‌های تالابیدیپلماسی جامعه‌محور، راه نجات ‌هامون استجوامع محلی پیرامون تالاب ‌هامون در کشور ما و کشور افغانستان پیوندهای برادری، اخوت و خویشاوندی عمیقی دارند که متاسفانه از آن غافل بوده‌ایم و به آن به مثابه یک فرصت نگاه نکرده‌ایم
گزارشی از علل بازماندن مهاجران افغانستانی از تحصیلجا ماندن کودکان مهاجر از قطار تحصیلمدارس از ثبت‌نام کودکان مهاجر افغانستانی، امتناع کردند
آتش به جان جنگل‌های کیاسر افتادبالگردها برای مهار آتش به پرواز درآمدند
بعد از تجربه انتشار بوی ناخوشایند در شهرهای مختلف، اولین آزمایشگاه مرجع برای «آلودگی بویایی» راه‌اندازی می‌شودتفاهم برای یافتن منشا بوهای نامطبوعمدیرکل دفتر پایش فراگیر: سازمان محیط زیست در حال تدوین اساسنامه‌ای برای پایش و ساماندهی بو در کشور است
«پیام ما» سخنان دیروز رئیس جمهوری درباره بخش کشاورزی را بررسی می‌کندپیش شرط‌های خودکفایی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *