سازمان جهانی هواشناسی هشدار دادزنگ خطر افزایش جهانی موج‌های گرما تا ۴ دهه آینده

1401/04/30

موج گرمای اروپا ادامه یافته و گفته می‌شود که تا اواسط هفته آینده تداوم دارد. در همین حال سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در هشداری تازه پیش‌بینی کرده که دست‌کم تا چهار دهه آینده، بسامد وقوع موج گرما، نظیر آن‌چه این روزها در اروپا شاهد آن هستیم در نقاط مختلف جهان افزایش خواهد یافت.
ایسنا با انتشار گزارش شینهوا نوشته است: به گفته یکی از مقامات سازمان جهانی هواشناسی، موج گرما در حال حاضر در غرب اروپا به اوج خود رسیده و به سمت شرق در حال حرکت است با این حال دما همچنان بسیار بالاتر از حد نرمال خواهد بود. پتری تالاس، دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی نیز در این زمینه گفت: «امواج گرمای بی‌سابقه به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از گازهای گلخانه‌ای در حال افزایش است.» او همچنین افزود که علاوه بر تحت تاثیر قرار گرفتن سلامتی افراد، امواج گرما بر کشاورزی نیز تأثیر منفی خواهند داشت.
به گفته دبیر کل سازمان جهانی هواشناسی، امواج گرمای شدید می‌تواند در دهه‌های آینده به رویدادهای سالانه تبدیل شوند و تأثیرات منفی تغییرات اقلیمی نیز دست کم تا دهه ۲۰۶۰ میلادی ادامه خواهد داشت.
او همچنین هشدار داد که تحت ‌تأثیر افزایش انتشار گازهای آلاینده و دی‌اکسید کربن در اکثر کشورهای جهان و به‌خصوص اقتصادهای بزرگ آسیایی، دوران اوج‌گیری امواج هوای گرم حتی ممکن است بعد از سال ۲۰۶۰ میلادی نیز ادامه یابد.

دیگر مطالب شماره 2341
وزیر امور خارجه در نشست خبری مشترک با همتای سوری‌اشاز ورود نظامی ترکیه به خاک سوریه نگرانیم
توجه به انرژی‌های تجدیدپذیر سیاستی است که بسیاری دولت‌ها قصد تعقیب آن را دارند اما انرژی‌های پاک هم معایبی دارندچالش تامین انرژی در سایه بحران اقلیمیتوانمندی اتحادیه اروپا برای تولید بیشتر برق و انرژی موردنیاز با خروجی انرژی از روش‌های پاک فاصله قابل‌توجهی دارد
گفت‌وگو با هادی بهادری نماینده سابق ارومیه در مجلسدو سال است حقابه دریاچه ارومیه را نداده‌اند
شهرداری تهران با حصارکشی دور مجموعه تئاتر شهر مخالفت کردنجات موقتی منظر تئاتر شهر
نتایج بررسی‌های بانک جهانی نشان می‌‌دهند :عبور 17 کشور شمال آفریقا و خاورمیانه از آستانه فقر آببیش از ۶۰ درصد مردم خاورمیانه و شمال آفریقا در مناطق پر تنش آبی زندگی می‌کنند
رکوردزنی روزانه مصرف برقمعاون امنیت شبکه برق کشور: هموطنان بین ساعت ۱۲ تا ۱۸ از وسایل پرمصرف استفاده نکنند

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *