گفت‌وگو با رئیس کمیسیون اقتصادی شورای شهر اصفهان درباره مصوبه «شفافیت ارتقای سلامت اداری» برای صاحبان امضاهای طلایی محدودیت ایجاد کردیمبراساس این مصوبه اعضای شورای شهر اصفهان باید اموال‌شان را به مراجع ذی‌صلاح اعلام کنند تا در پایان دوره مقایسه شود

شنبه 25 دی 1400

پیام ما / شورای شهر اصفهان هفته گذشته طرح «شفافیت ارتقای سلامت اداری» را تصویب کرد. طرحی که به گفته اعضای شورا دغدغه ۵ ماهه‌شان بوده است و در ابتدا در کمیسیون‌ها بررسی شده و بعد به صحن آمده است. بر اساس اطلاعات منتشر شده این طرح چند اولویت اساسی دارد: شفافیت رای، منع به‌کار‌گیری بستگان شورای شهر و مدیران شهری در شهرداری، حمایت از سوت‌زن‌ها، شفافیت سفرهای خارجی و بستن گلوگاه‌های رانت و دلالی. این طرح برای تایید به کمیسیون تلفیق فرمانداری اصفهان ارسال شده است. درباره جزئیات طرح و شباهت‌های آن با شفافیتی که شورای شهر تهران در دوره‌ گذشته دنبال کرده بود با «عباس حاج‌رسولی‌ها»، رئیس کمیسیون اقتصادی و حقوقی شورای شهر اصفهان گفت‌وگو کرده‌ایم.

چه موضوعی سبب شد تا شورای شهر اصفهان به فکر شفافیت بیفتد؟
قانونی قبلا برای نمایندگان مجلس و سران سه قوه و وزرا داشتیم این قانون هم این بود دارایی‌شان را اعلام کنند و قوه‌قضاییه در پایان دوره آن را مقایسه کند تا از فضایی که داشتند سو‌استفاده نکرده باشند. ما هم چون در شورا به هر جهت خیلی امضاهای طلایی داریم و فرصت‌هایی در سطح شهر داریم باید تمام مردم در جریان باشند و شفافیت در انحصار مسئولان مربوطه نباشد. ما بحث شفافیت را هم برای مصوبات شورا و امضاها مطرح کردیم.
یعنی ساز و کاری پیش‌بینی شده که مردم از همه مصوبات شورای شهر با خبر شوند؟
هم مردم خبر داشته باشند و هم در عین حال به دلیل وجود امضاهای طلایی، برای مسئولان مربوطه هم حد و حدودی گذاشتیم تا نوع معاملات، هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری و غیره برای شهروندان مشخص شود.
پیشتر شورای شهر اصفهان سامانه‌ای برای در جریان قرار دادن افکار عمومی از مصوبات نداشته است؟
ما سامانه داشتیم هنوز هم داریم این سامانه مصوبات شورا خیلی وقت است که مطرح شده است و مصوبات در سامانه قرار می‌گیرد و مردم از آن استفاده می‌کند.
در خلاصه‌ طرح، منع به‌کارگیری بستگان در شهرداری، شفافیت سفرهای خارجی و حمایت از سوت‌زنی‌ هم عنوان شده است. یعنی این موضوعات پیشتر در شهرداری اصفهان روشن نبوده است؟
اینها قبلا هم بوده است، سفرهای خارجی تعریف داشته است. الان همه این‌ها متمرکز است، بعضی از این‌ها قانون بوده برای دولت. این مصوبه تمام قوانین و مصوبات قبلی را یکپارچه کرده است. یکسری از این‌ها قانون بالادستی دارند اما شفاف‌تر و ریزتر آن‌ها را اعلام کردیم.
مصوبه شفافیت آرای نمایندگان را هم مشخص کرده است؟
بله، مواردی که رای بدهیم و رای ندهیم برای مردم قابل شناسایی است، مگر موضوعی که شورا تشخیص دهد که رای‌ها در آن باید محرمانه باشد.
چه موضوعاتی معمولا مشمول این اختیار می‌شوند؟
جلسات غیرعلنی که کم پیش می‌آید و در مدتی که در شورا بودم هم موارد این‌چنینی نداشتیم.
در ابتدای صحبت‌تان درباره شفافیت امضاهای طلایی گفتید، این موضوع کمی گنگ است، این امضاهای طلایی همان‌هایی هستند که بیشتر در صدور پروانه به کار می‌آیند؟
ببینید کلان‌شهر اصفهان با باقی کلانشهرها متفاوت است، ارتفاعات و بارگذاری روی زمین محدود است و مانند سایر کلان‌شهرها همچون مشهد و تهران نیست. این که در هر محدوده چه قدر ساخته شود، تصمیم‌گیری ارزشمندی است. عددهای میلیاردی پشت آن است. از طرفی محاسبات تراکم هم اهمیت زیادی دارد، ما برای این موضوع سامانه‌ای طراحی کردیم که هرچه سامانه تعیین کرده، محاسبات صورت بگیرد، به عبارت دیگر سعی کردیم جلوی تصمیمات سلیقه‌ای را بگیریم.
مانند اتفاقی که در تهران می‌افتد، در تهران هم پروانه سیستمی براساس طرح تفصیلی هر منطقه صادر می‌شود.
به نظر ما این طرح تفصیلی هم به هرجهت ریزه‌کاری دارد و برای همه نمی‌شود، نسخه واحد نوشت، آنجاست که امضاهای طلایی معنا پیدا می‌کند، ما در این مرحله هم برای مدیران ضوابط و شرایط مشخص تعیین کردیم که همه چیز شفاف‌ شود.
این مصوبه قرار است رد این امضاهای طلایی را بگیرد؟
بله این موضوع بسیار راحت است. اکنون هر اتفاقی که در فرآیند صدور پروانه رخ می‌دهد، قابلیت بازگشت دارد و می‌توان دقیقا موضوع و افرادی که امضا کردند را کنترل کرد.
برگردیم به پرسش اول به نظر می‌رسد که عمده‌ترین تخلفی که سبب شده تا شما به فکر شفافیت امضاهای طلایی بیفتید، تخلفات حوزه شهرسازی است؟
شاید عدد آن [تخلفات] محدود باشد اما تا مطرح می‌شود به هرحال جامعه نگرانی‌هایی پیدا می‌کند. مدیران شهرداری زحمت کشند و امانتداری هستند شاید یک در ده هزار مساله‌ای پیش بیاید اما در جامعه طوری خدای نکرده مطرح می‌شود که خیلی نگرانی ایجاد می‌کند. ما برای اینکه جلوی این مطلب را بگیریم که حتی یک در هزار هم این مسائل رخ ندهد و بدانند که اعضای شورا و مدیران حواسشان به موضوع است و خود اعضای شورا هم در کنترلند و قرار شده است تا اموالشان را اعلام کنند.
به کجا اعلام می‌کنند؟
مسیر و نحوه اجرای آن هنوز مشخص نشده است، قاعدتا در قوه‌قضائیه باید جایی برای این موضوع تعریف شده باشد، هنوز آن را عملیاتی نکردیم ولی بایستی اموال را اعلام کنند و آخر دوره هم مقایسه‌ای صورت بگیرد. همانطور که باقی مسئولان و سران سه قوه چنین می‌کنند.
به عنوان پرسش آخر این مصوبه چه زمانی اجرایی می‌شود؟
مصوبه باید به فرمانداری برود، کمیسیون تلفیق آن را بررسی می‌کند و بعد اجرایی می‌شود.

شفافیت ارتقای سلامت اداریشورای شهرشورای شهر اصفهان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *