رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:نجات تالاب جازموریان بر نامه ملی می‌خواهد

پنجشنبه 23 دی 1400

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه تالاب جازموریان مسئولیت بین‌بخشی دارد، پیشنهاد کرد برنامه‌ای ملی با محوریت محیط ‌زیست برای نجات این تالاب اجرا شود.
مسعود منصور در بازدید از مناطق سیل‌زده جنوب کرمان عنوان کرد: در بارندگی‌های اخیر از ۴۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب، ۲۰۰ میلیون‌ مترمکعب آن با اقدامات آبخیزداری کنترل و از سیلاب‌ مخرب جلوگیری شد.
او افزود: در بارندگی‌های اخیر نزدیک به ۷۰ میلیون مترمکعب آب را در پشت بند‌ها ذخیره شد که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.
او با اشاره به پژوهش‌هایی که نشان می‌دهد ۷۰ درصد خسارت سیلاب در مکان‌هایی که پروژه آبخیزداری اجرا شده کاهش پیدا می‌‌کند، گفت: ما در استان‌هایی که مانند استان کرمان این مشکل را دارند سیاست افزایش عملیات آبخیزداری را داریم.
منصور اضافه کرد: اعتباری بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان را در حوضه آبخیزداری جنوب استان کرمان در نظر گرفته‌ایم و تا پایان سال بیش از ۱۰۰ هزار هکتار از عرصه استان مشمول عملیات آبخیزداری می‌شود.
رئیس سازمان جنگل‌ها با اشاره به جبران‌ خسارت‌های ناشی از سیل از سوی دولت گفت: پیشنهاد ما این است که بخشی از این اعتبارات در بخش آبخیزداری هزینه شود و از دولت تقاضا داریم در آستانه بودجه ۱۴۰۱ سازمان را در حوضه آبخیزداری تقویت کند.
او ادامه داد: ۸ استان در دی‌ماه درگیر سیلاب شدند که در مجموع ۴۹۱۶ متر‌مکعب روان‌آب داشتیم. در این حوضه‌ها ۲۵ الی ۳۰ درصد عملیات آبخیزداری انجام داده بودیم که قریب به ۲۰۰۰ میلیون مترمکعب آب را کنترل و ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب پشت بندها ذخیره کردیم. به گفته‌ منصور برای حفظ آب و خاک باید ۳ مقوله آب، خاک و پوشش گیاهی مدیریت شود و رمز کارایی آبخیزداری در این است که همزمان این مقوله‌ها اثربخشی داشته باشند. رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اجرای ۲ پویش سراسری در سال جاری گفت: اولین رویداد، بذرکاری برای احیای زاگرس بود که ۴۰ درصد چرخه آب شیرین کشور را زاگرس تامین می‌کند.
او درباره تالاب جازموریان نیز گفت: این تالاب مسئولیت بین‌بخشی دارد و پیشنهاد من این است که با محوریت محیط ‌زیست همه‌ی دستگاه‌ها کمک کنند و یک برنامه ملی پیش‌بینی شود. او افزود: اگر جازموریان به همین منوال پیش برود قطعا مشکل حل نمی‌شود و این در حوزه، وظایف منحصر سازمان جنگل‌ها نیست و باید همه با هم مشارکت داشته باشند تا جازموریان نجات یابد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *