در جلسه علنی مجلس درباره تاخیر چهارماهه حقوق جنگل‌بانان به وزیر جهاد تذکر داده شدحقوق قرق‌بانان قراردادی، گرفتار بروکراسیفرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: سازمان پنج ماه اعتبار نداشت و در نهایت با تنخواه سازمان برنامه و بودجه موفق به پرداخت حقوق نیروهای شرکتی شدیم

یکشنبه 21 شهریور 1400

|پیام ما| در جلسه علنی مجلس صحبت از تاخیر چهار ماهه در پرداخت حقوق این نیروهای حفاظتی به میان آمده است. در حالی که معاون سازمان جنگل‌ها در روزهای گذشته خبر داده بود که مطالبات نیروهای حفاظتی، به زودی پرداخت می‌شود، دیروز نماینده مردم بهشهر در تذکری به وزیر جهاد به تاخیر چهار ماهه در پرداخت حقوق جنگل‌بانان اشاره کرد. مسئله تاخیر حقوق جنگل‌بانان و قرق‌بانان قراردادی در ماه‌های گذشته مشکلات معیشتی جدی برای این نیروهای حفاظتی به وجود آورده است. با این همه فرمانده یگان حفاظت محیط زیست به «پیام‌ما» می‌گوید با تخصیص اعتبارات بخش زیادی از مطالبات معوقه پرداخت شده است.

موضوع تاخیر در حقوق نیروهای جنگل‌بان در روزهای پایانی حضور مسعود منصور به عنوان رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری و زمزمه‌های آمدنش به سازمان محیط زیست در مجلس مطرح شده است. مسئولان سازمان جنگل‌ها که در روزهای گذشته اظهار نظرهایی درباره حقوق جامانده جنگل‌بانان داشته‌اند، قرار است فردا (دوشنبه) در مراسمی با حضور وزیر جهاد کشاورزی از جنگل‌بانان قدردانی کنند. در همین حال در نشست علنی دیروز (یکشنبه، 21 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، غلامرضا شریعتی اندراتی، نماینده مردم بهشهر، نکا و گلوگاه در تذکری شفاهی خطاب به وزیر جهاد کشاورزی گفت: «پرداخت حقوق محیط‌بانان و جنگلبانان با قید فوریت باید در دستور کار قرار گیرد. همه درباره حفظ محیط زیست و جنگل‌ها دغدغه داریم اما در عمل خلاف واقع انجام می‌شود، متاسفانه این عزیزان که شبانه‌روز از جنگل‌ها حفاظت می‌کنند حدود 4 ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند.»رضا اکبری، فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری می‌گوید موضوع تاخیر چهارماهه در پرداخت حقوق جنگل‌بانان صحت داشته اما در روزهای گذشته، با توجه به تخصیص اعتبارات، حقوق‌های بازمانده پرداخته شده است. او به «پیام ما» توضیح می‌دهد: «نیروها در بعضی از استان‌ها تا چهار ماه حقوق نگرفته بودند. رئیس سازمان جنگل‌ها پیگیری‌هایی کرد و در نهایت توانستیم از سازمان برنامه و بودجه تنخواهی بگیریم و حقوق معوقه همه استان‌ها پرداخت شود.» با این همه هنوز حقوق نیروهایی حفاظتی به طور کامل پرداخت نشده است، چنان که اکبری می‌گوید: «در حال حاضر بیشتر استان‌ها حقوق را دریافت کرده‌اند و در بین آنها که حقوق معوقه‌شان پرداخت نشده، حقوق یک ماه شماری از افراد باقی مانده است.»
پنج ماه بدون اعتبار
دو هفته پیش عبدالرضا بازدار، معاون برنامه‌ریزی، توسعه مدیریت و منابع سازمان جنگل‌ها خبر داد که بخشی از مطالبات نیروهای حفاظتی، به زودی پرداخته می‌شود. او گفت: «با پیگیری‌های مستمر رئیس سازمان جنگل‌ها و توجه سازمان برنامه و بودجه و خزانه‌داری کل کشور به‌زودی از محل تنخواه دریافتی از خزانه، بخشی از مطالبات معوقه حقوق نیروهای حفاظتی سازمان جنگل‌ها پرداخت می‌شود.» به گفته او با تامین بخشی از اعتبارات مربوط به حقوق نیروهای حفاظتی و این اعتبارات نهم شهریور به استان‌ها برای پرداخت به شرکت‌های طرف قرارداد ابلاغ شد.
بر اساس توضیح او در طول پنج ماه گذشته هیچگونه اعتباری به سازمان جنگل‌ها تخصیص نیافته و همین امر پرداخت حقوق نیروهای حفاظتی را تحت‌الشعاع قرار داده بود. هرچند در نهایت «در ابتدای سال 1400 تمهیدات لازم از طرق مختلف برای تامین حقوق سه تا چهار ماهه اول سال جاری اتخاذ و از طریق شرکت‌های طرف قرارداد پرداخت شده است».
پیگیر مابقی حقوق معوقه هستیم
اکبری فرمانده یگان حفاظت محیط زیست می‌گوید، نیروهای زیر نظر شرکت‌های طرف قرارداد 3500 نفر هستند و گاهی شمارشان تا چهار هزار نفر می‌رسد. در حال حاضر در خط مقدم ماموریت حفاظت از جنگل‌ها و مراتع، ۳۷۰۰ نفر شامل نیروهای حفاظتی، قرقبان‌ها و دیده‌بان‌هایی هستند که در قالب شرکت‌های مختلف مشغول انجام وظیفه هستند. این نیروها در انجام ماموریت‌های حفاظتی نظیر اطفای حریق، مبارزه با قاچاق چوب، مقابله با تخریب و تصرف اراضی ملی نقش‌آفرینی می‌کنند.
اینطور که فرمانده یگان سازمان جنگل‌ها می‌گوید معمولا هر سال تا مردادماه، پرداخت حقوق با مشکل همراه است اما «از ماه پنج و شش، با تخصیص اعتبارات لازم، مسئله حل می‌شود و روی روال می‌افتد». او توضیح می‌دهد: «نیروهای سازمانی شامل نیروهای رسمی و پیمانی و قراردادی‌اند. نیروهای رسمی مانند کارمندان دولت حقوق می‌گیرند. اما نیروهای قراردادی ما که زیر نظر شرکت‌های طرف قرارداد هستند، دریافت حقوق متفاوتی دارند و مشکل ما دقیقا درباره همین همین شرکتی‌هاست.» به گفته او بیشتر این نیروهای شرکتی با توجه به گستردگی کار در جنگل‌ها هیرکانی، در این منطقه حضور دارند. اکبری ادامه می‌دهد: «شرکت‌ها در قرارداد با نیروها قید می‌کنند که تا سه ماه موظف به پرداخت حقوق‌ها هستند اما گاهی این تعهد را رعایت نمی‌کنند و خلافش عمل می‌کنند. حقوق و بیمه این نیروها با ما نیست، با شرکتی است که اعتبارش را ما می‌دهیم و آنها باید حقوق نفرات را بدهند. اما با توجه به اینکه اعتبارات از مرداد به‌روز می‌شود، در تامین آن به مشکل می‌خوریم.»
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان این موارد می‌گوید: «تخلف از تعهد پرداخت حقوق‌ها عمومیت ندارد. بعضی استان‌ها یک تا چهار ماه حقوقشان بازماند اما با تنخواه دریافتی از سازمان برنامه و بودجه پرداخت شد و نهایتا یکی دو ماه بدهکاری مانده است. این مشکل در سال‌های گذشته به همین شکل بوده است. او دست آخر درباره مابقی حقوق معوقه نیروهای حفاظتی می‌گوید: «به طور جدی پیگیری برای تخصیص مابقی اعتبارات ادامه دارد تا همه مطالبات این نیروها به‌صورت کامل و منظم پرداخت شود.»

جنگل بانقرق بانمجلسمجلس‏ شورای‏ اسلامی‏
مطالب مرتبط
عضو کمیسیون انرژی مجلس: انداختن صفر تا صد دلیل کمبود انرژی به گردن مصرف مردم بهانه‌تراشی است. چند روزی است که پیش‌نویس جدید قانون جامع آب توسط وزارت نیرو منتشر شده و بسیاری از کارشناسان در حال بررسی متن این لایحه هستند.
چارسوق
۱۹۴۰
لایحه جامع آبمجلس
اقلیم
۲۰۱۹
قرق بانقطع عضو
رییس جمهور در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت:لایحه بودجه ۱۴۰۰ واقع‌بینانه و دقیق است

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *