رئیس‌جمهور در جلسه دفاع از کابینه پیشنهادی‌اش مطرح کردمهار کرونا اولویت نخست دولت

شنبه 30 مرداد 1400

|پیام ما| سرانجام نوبت به ابراهیم رئیسی رسید تا در قامت رئیس‌جمهور به مجلس برود و از کابینه پیشنهادی‌اش برای گرفتن رای اعتماد از مجلس دفاع کند. رئیس‌جمهوری دیروز در شرایطی در مجلس حاضر شد که پیش‌بینی می‌شود اکثر وزرای پیشنهادی او با رای اعتماد همفکران اصولگرای‌شان در مجلس را کسب کنند. فضای مجلس هم دیروز شنبه 30 مرداد ماه از همین همراهی حکایت داشت. هر چند که برخی نمایندگان هم صدای مخالفت‌شان بلند شد. مخالفان اما می‌دانند که لابی موافقان قدرتمندتر است.

رئیس‌جمهوری با دفاع تمام قد از کابینه پیشنهادی، در جلسه علنی مجلس گفت: سند تحول مردمی به عنوان چارچوب حاکم بر برنامه‌های وزیران پیشنهادی دولت سیزدهم برگرفته از محورهای بنیادی پنج‌گانه است؛ نخست، بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، دوم تعالی فرهنگ اسلامی و ایرانی، سوم اقتصاد مقاومتی، چهارم تامین و بهبود معیشت جامعه به ویژه اقشار کم درآمد و پنجم توسعه روابط بین المللی براساس منافع ملی و الهام بخشی در جهان اسلام است که در هریک از برنامه‌ها عدالت و پیشرفت کانون برنامه ریزی قرار گرفته است و برآیند آنها رونق تولید داخلی و تعالی ایران اسلامی خواهد بود. او افزود: به علاوه زنجیره کامل فرایند تحولی در هر حوزه شامل توصیف و تحلیل واقع‌بینانه از وضع موجود، تصویرپردازی از آینده مطلوب و تاکید بر ارائه راهبردها و راهکارهای معطوف به علل وقوع چالش‌ها، برنامه‌ریزی در چارچوب ظرفیت‌های ساختاری انسانی مالی دولت با رویکرد یاری دیگر قوا و نهادهای حاکمیتی مدنظر قرار گرفته است.
رئیس‌جمهوری ادامه داد: کاهش نقش‌های تصدی‌گرایانه و افزایش نقش میدان‌سازی و تسهیل‌گری دولت برای به صحنه آمدن و بسیج ظرفیت گسترده و متنوع مردمی به‌ویژه جوانان و نخبگان که همواره پیشتاز و پیشران تحول‌خواهی هستند، از دیگر حوزه‌های مورد تاکید در برنامه است و همه برنامه‌ها به گونه‌ای تهیه و تنظیم شده که تضمین‌کننده تحقق دو محور اصلی و مهمی یعنی عدالت و پیشرفت در کشور باشد. رئیسی بیان کرد: برای تحول در دو محور عدالت و پیشرفت یا با مشارکت همگانی برنامه دولت چرخش‌های تحول‌آفرین زیر را دنبال می‌کند. رئیس‌جمهوری یادآور شد: چرخش از دموکراسی کندکننده و فسادخیز به نفع ساز و کارهای جلب مشارکت عمومی، تغییر رویکرد از اقدامات صرفا مقابله‌ای با فساد به اقدامات پیشگیرانه از فساد، چرخش از رویکرد تفکیکی در برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی به رویکرد تلفیق سیاست‌های فرهنگی اقتصادی و اجتماعی است از جمله برنامه‌ها است.
به گزارش ایرنا، رئیسی در بخش دیگری از سخنانش گفت: تغییر رویکرد مداخله‌ای به رویکرد حمایتی، هدایتی، نظارتی در بازارهای سرمایه، ممانعت از تغییر پی‌درپی مقررات جهت ایجاد ثبات و تقویت تولید و تجارت، افزایش نقش دولت در تنظیم‌گری و تسهیل‌گری در فضای کسب و کارها تغییر رویکرد اقتصاد سنتی متمرکز بر منابع و توجه بیش از پیش به اقتصاد دانش‌بنیان و مبتنی بر فناوری‌های نرم و نوین از جمله این برنامه‌ها است. رئیس‌جمهوری تغییر رویکرد از صادرات مبتنی بر مواد خام و اولیه به تولید محصولات صنعتی و با تکنولوژی بازارمحور، تغییر رویکرد از اداره کشور براساس درآمدهای نفتی و روش‌های تورم‌زا در تامین منابع مالی دولت به افزایش بهره‌وری، خلق ثروت ملی و درآمدهای پایدار، تغییر رویکرد از بودجه‌ریزی سنتی و مبتنی بر چانه‌زنی به بودجه‌ریزی بر مبنای عملکرد عملیاتی و هوشمند از جمله این برنامه‌ها عنوان کرد.
رئیسی اولویت نخست خود را در دولت، مهار کرونا و ارتقای وضعیت بهداشتی در کشور عنوان کرد و گفت: تعجیل در واکسیناسیون عمومی و اجرای پروتکل‌های بهداشتی و ارتقای سطح درمان اولویتی است که دولت در بحث کرونا دنبال می‌کند. رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: اولویت دوم مسئله اقتصاد، ثبات اقتصادی، بهبود شاخص‌های کلان و تقویت معیشت مردم و رفع مشکلات معیشتی و تقویت فضای کسب و کار است. رئیسی با بیان اینکه وضعیت فعلی نتیجه گره زدن اقتصاد به خواست دیگران است، خطاب به نمایندگان گفت: شما هم خوب از این وضعیت مطلع هستید. حل مشکلات تورم بالای ۴۴ درصد اعلامی مرکز آمار یا بیش از ۵۵ درصد بانک مرکزی، افت شدید ارزش پول ملی، کسری قابل توجه بودجه، کاهش قدرت شدید مردم و خانوارها و سختی معیشت مردم، رشد بالای نقدینگی، حجم بالای بدهی دولت و مسائلی از این دست امکان پذیر است اما نیاز به برنامه دارد و همچنین نیازمند نیروی کارآمدی است که در جای جای کشور بتواند تحول‌آفرین باشد.
او شرط سوم انجام این کار را پیگیری و نظارت تا آخرین لحظه و تحقق اجرای برنامه‌های تحول در کشور عنوان کرد و ادامه داد: اگر این سه شرط باشد حتماً بر مشکلات فائق خواهیم آمده و دولت با کمک مجلس این کار را انجام خواهد داد.
رئیس‌جمهوری درباره هماهنگی تیم اقتصادی هم گفت: معاون اول رئیس‌جمهور را مسئول هماهنگی تیم اقتصادی قرار دادیم. به همه هم گفتیم برای این که بگو مگو نباشد معاون اول مسئول هماهنگی است. چه تیم اقتصادی به معنی خاص بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و برنامه بودجه و چه به معنی عام یعنی تمام وزارتخانه‌های اقتصادی که در این رابطه می‌توانند نقش داشته باشد. نگاه به تیم اقتصادی برای هماهنگی آن کاملا مورد توجه بوده است.
اقتصاد گردشگری مهم است
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش از وزرای پیشنهادی دفاع کرد. او درباره ضرغامی وزیر پیشنهادی وزارت میراث فرهنگی گفت: مسئله مهم گردشگری، اقتصاد گردشگری است. کشور ما زمینه‌های بسیاری برای توسعه اقتصاد گردشگری دارد. رئیس‌جمهوری افزود: در ارتباط با مسئله گردشگری که بتوان هم فرهنگ را در گردشگری داشت و هم معرفی فرهنگ اسلامی و ایران انجام شود، بسیار مهم است و این باید توسعه یابد. بسیاری این حرف را زدند اما در عمل چنین نشد ضمن تشکر از پیشینیان باید بگویم یکی از راهکارهای اقتصاد بدون نفت اقتصاد گردشگری است که با توانمندی مهندس ضرغامی این کار دنبال می‌شود و مسئله میراث فرهنگی در حوزه‌های گردشگری داخلی و خارجی می‌تواند به جایگاه شایسته برسد.
وزیر نیرو و اقدامات برای سدسازی و نیروگاه‌سازی
در حالی که بسیاری از کارشناسان حوزه آب و برق درباره موفقیت وزیر پیشنهادی نیرو تردید دارند، رئیس‌جمهوری او را فردی آشنا به حوزه کار وزارتخانه معرفی کرد. رئیسی گفت: ما در حوزه وزارت نیرو در حوزه آب و برق عقب ماندگی داریم که باید جبران شود باید اقدامات خوبی صورت گیرد تا شاهد قطعی برق‌ نباشیم، محرابیان وزارتخانه را می‌شناسد نسبت به وزارت نیرو، سدسازی و ساخت نیروگاه‌ها اقدامات خوبی انجام داده است، بحث ما ایجاد نیروگاه‌ها و تولید برق است مدیریت آب در کشور بسیار مهم است این مشکلات می‌تواند با کمک نمایندگان حل شود.
وزارت جهاد کشاورزی
رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه مسئله دانش، تخصص و شناخت مسائل کشاورزی اهمیت دارد، گفت: ساداتی‌نژاد نسبت به این حوزه تسلط کامل دارد و جزو پیشنهادهای اکثر گروه های مختلف به من بوده است. او با رویکرد جهادی و تخصص و دانش می‌تواند این وزارتخانه را اداره کند، البته ما باید بخش جهاد وزارت جهاد کشاورزی را فعال کنیم.
ما به شما آزادی ندادیم؛ خدا داده است
رئیس‌جمهوری درباره آقای اسماعیلی وزیر پیشنهادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و اهمیت این وزارتخانه هم گفت: امروز موضوع اقتصاد را موضوع فوری کشور مطرح می‌کنیم. البته اولویت موضوعی با فرهنگ است به نظر ما در دولت سیزدهم فرهنگ یک موضوع پیشران است که باید به آن توجه کرد. وی افزود: آقای اسماعیلی که برای تصدی این وزارتخانه پیشنهاد شده، هم دانش و هم تجربه در این کار دارد و برای همین معرفی شد. با توجه به حساسیتم به مساله فرهنگ، با اعضای این کارگروه نشستی برگزار و تک تک شاخص‌ها را بررسی کردم. یکی از آنها آقای صفار هرندی که وزیر ارشاد بود گفت که در مجموع افرادی که معرفی شده‌اند آقای اسماعیلی را از بقیه شایسته‌تر یافته‌ام. رئیسی خطاب به اهالی فرهنگ و هنر گفت: اهالی فرهنگ و هنر بدانند که ما به شما آزادی ندادیم، خدا داده است و ما تضمین‌کننده آزادی‌ها هستیم. دولت تضمین‌کننده آزادی‌های مشروع است تا بتواند این آزادی را فراهم کند و ظرفیت‌های اهالی فرهنگ و هنر شکوفا شود که این کار بر عهده این وزارتخانه است و انشاالله انجام می‌شود.
سید ابراهیم رئیسی عصر شنبه و بعد از سخنان موافقان و مخالفان درباره کلیات برنامه و کابینه معرفی شده هم سخن گفت: «یکی از مشکلاتی که غیر از موضوع معیشت و کسب و کار در کشور داریم، آسیب دیدن اعتماد مردم است و این اعتماد باید برگردد و بازسازی شود. برگشت این اعتماد در گرو عمل به وعده‌ها است».
برنامه مفصلی تهیه می‌شود
رئیسی یادآور شد: در محضر رهبر معظم انقلاب عرض کردم که آن ۶۵ صفحه یک برنامه کوتاه مدت و فوری است برنامه دولت سیزدهم با ۳۰ مساله کشور که برخی از آنها مسائل دستگاهی نیست، بلکه فرابخشی و وزارتخانه ای به آن پرداخته شده است. هم مساله و هم مشکل و راه‌کارهای برون رفت در آن مشخص شده است. با این قید یک مسئول مستقیم برای هر کدام وزارتخانه شناخته شده است و زمان‌بندی هم شده است. او گفت: بنابراین به طور مفصل قضیه به عنوان برنامه تحولی برنامه سیزدهم تا چند روز آینده خدمت همه نمایندگان تقدیم می‌شود و در جریان قرار خواهید گرفت. این برنامه در یک مرحله عنوان پیش نویس دارد و در مرحله دیگر نقطه نظرات نمایندگان و متخصصان و نخبگان نهایی می‌شود.
استفاده از توانمندی زنان در کابینه و وزیران خلاصه نمی‌شود
او با تاکید بر استفاده از توانمندی بانوان گفت: استفاده از این ظرفیت ارزشمند را دولت مورد توجه قرار داده و خواهد داد. دیدیم که این ظرفیت می‌تواند در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی نقش‌آفرین باشد پس حتما مورد توجه دولت خواهد بود. از موضوع استفاده از نقش‌آفرینی زنان که برای دولت می‌تواند کارساز باشد غفلت نکردیم و نخواهیم کرد. رئیسی با بیان اینکه استفاده از وجود زنان در وزیران و کابینه خلاصه نمی‌شود، گفت: استفاده از این ظرفیت در جای‌جای کشور به عنوان زنان نقش آفرین که تاکنون بودند و ما هم به اثرگذاری آن اعتقاد داریم، انجام می‌شود.
انتخاب استاندار ویژه برای برخی استان‌ها
رئیس‌جمهوری درباره مشکلات مطرح شده درباره برخی استان ها هم وعده داد برای این استان‌ها استاندار ویژه انتخاب کند. او گفت: مناطق مختلف و محروم مانند خوزستان، لرستان، سیستان و بلوچستان و بخش‌های دیگر مناطق محروم، به طور خاص مورد توجه دولت است و قرار است استان‌هایی که مشکلات جدی دارد استاندار ویژه انتخاب کنیم تا در جلسات دولت هم حضور پیدا کنند یا اینکه نماینده خاص انتخاب کنیم و از اختیاراتی که قانون اساسی داده استفاده می‌کنیم تا هر روز شاهد یک مسئله در استان‌هایی مانند خوزستان و سیستان و بلوچستان نباشیم.
کلی‌گویی درباره اقوام
رئیسی بدون دادن وعده‌ای روشن درباره به کارگیری نیروهای اقوام، درباره حضور همه قومیت‌ها در دولت گفت: به همه استان‌های کشور اقوام و گویش‌ها احترام می‌گذاریم و معتقدیم در مناطق مختلف کشور فرهیختگانی هستند که از همه این ظرفیت‌ها در جای‌جای دولت استفاده می‌کنیم. از نمایندگان می‌خواهم این چند روز را که بحث بررسی صلاحیت وزیران است، این کار زودتر انجام شود و نمایندگان با رای اعتماد بالا کمک کنند تا دولت هرچه زودتر با قوت تشکیل شود. او تاکید کرد: همه اقوام عرب، ترک، ‌بلوچ، لر و عجم بدانند که سمت و سوی دولت، صادق اللحن و صادق القول است و برای اجرا و عمل می‌کوشد. اما شاید برخی از اقدامات زمان‌بر باشد و مردم توقع دارند کارهای زود هنگام و محسوس انجام شود.

ابراهیم رئیسیرئیس جمهوررئیس جمهور ایرانکرونا
مطالب مرتبط
محیط زیستی‌ها در شب بخارا از «محیط‌بان» گفتندتردید در روش حفاظت 50 ساله
سخنگوی وزارت بهداشت از جان باختن ۱۷۴ بیمار کووید۱۹ در ۲۴ ساعت ۱۶ تا ۱۷ فروردین خبر داد و گفت: متاسفانه مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۶۳ هزار و ۵۰۶ نفر رسید.
همزمان با زنگ خطر کرونا در شهرهای ایران رئیس دولت از جایگزینی محدودیت‌های هوشمند به جای تعطیلی سخن گفتخطر تشدید کرونا در سایه ساده‌انگاری
پیام خبر
کرونامرگ و میر

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.