سلامت انسان و تغییرات اقلیمیتغییر اقلیم با مسائل اجتماعی، سلامتی و روانی در ارتباط است و تهدیدی برای تندرستی و سلامت روان محسوب می‌شود.

پنجشنبه 26 فروردین 1400

تغییر اقلیم با مسائل اجتماعی، سلامتی و روانی در ارتباط است و تهدیدی برای تندرستی و سلامت روان محسوب می‌شود. تغییر جهانی آب و هوا به یکی از نگرانی‌های زیست محیطی قابل مشاهده قرن 21 تبدیل شده است. تحقیقات جدید حاکی از آن است که تا سال 2100 تابستان‌ها می‌توانند برای نیمی از سال ادامه داشته باشند. تابستان‌های ما در حال حاضر حدود 20درصد بیشتر از گذشته است و اگر سرعت تغییرات اقلیمی ادامه یابد، تابستان در نیمکره شمالی می‌توانند تا سال 2100 تقریباً نیمی از سال را پوشش دهند. پیش‌بینی شده است که مناطق مدیترانه‌ا‌ی، خشک و نیمه‌خشک، بیشترین تغییرات را تجربه کنند و به عکس دهه‌های گذشته، تابستان‌های آینده شدید و طولانی‌تر و موج‌های گرم و آتش‌سوزی بیشتر اتفاق می‌افتد، در حالی که سه فصل دیگر کاهش می‌یابد.
تغییرات آب و هوایی و تاثیرات آن به صورت مستقیم و غیرمستقیم در سال‌های آتی سلامت انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد و از طرف دیگر تأثیرات گسترده‌ا‌ی بر کشاورزی و محیط زیست دارد و از آنچه فکر می‌کنید خرابی بیشتری ببار می‌آورد. شدت دما و بارندگی مانند موج گرما، سیل و خشکسالی علاوه بر اثرات بلند مدت، فوری و مستقیم بر مرگ و میر دارد. به عنوان مثال جمعیت‌هایی که سیل را تجربه کرده‌ا‌ند ممکن است از اختلالات روانی رنج ببرند. گرمایش جهانی همچنین ممکن است بر تنوع زیستی و خدمات و محصولات اکوسیستم که ما برای تامین سلامت انسان به آن متکی هستیم تاثیر بگذارد. امسال نیز در بهار 2021 شاهد شکوفه‌های زودرس گیلاس در ژاپن هستیم که در نوع خود بی‌سابقه بوده و بحران آب و هوایی و گرم شدن کره زمین مقصر این پدیده است. تغییرات دما و بارش همچنین می‌تواند توزیع و انتقال بیماری‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. آسم، آلرژی، بیماری‌های تنفسی، سرطان، بیماری‌های قلبی-عروقی، بیماری‌های ناشی از مواد غذایی و تغذیه، بیماری‌های سلامت روان و وابسته به استرس، بیماری‌های عفونی و غیره مثالی چند از تاثیرات ناگوار بحران تغییرات آب و هوایی برای انسان است. تحقیقات و اجرای قوانین و مقررات در این زمینه که سلامت و آسایش انسان به آن وابسته است ضرورت توجه و شیوه برخورد با مسئله و اعمال راهکارها را دوچندان کرده است. بنابراین برای نجات جامعه بشری بکوشیم که زمانی زمین سالم داشته باشیم انسان‌هایی سالم نیز خواهیم داشت.

 

روانیمحیط زیستمسائل اجتماعیموج های گرمیادداشت
مطالب مرتبط
تمامی پرونده‌های بلاتکلیف مرتبط با شهدای محیط‌بان، تا پایان ماه مبارک رمضان رسیدگی و تعیین تکلیف می‌شوند
با شروع به کار معدن مس «راوه» اعتراض‌های مردمی بار دیگر آغاز شدسنگینی معدن مس بر پیکر «پلنگ‌دره»
Screenshot 601
فروغ فکریفروغ فکری
یافته‌های علمی نشان می‌دهد که نور شبانه چراغ‌ها پالاینده طبیعی هوا را از بین می‌بردآلودگی نوری هوا را آلوده می‌کند
Screenshot 590
معاون رئیس‌جمهوری با تاکید بر ضرورت اصلاح سیاست‌های کلان کشور گفت: «متخصصان کشور بابت سکوت خود، برابر تاریخ باید پاسخگو باشند.»

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.