پیکر دو محیط‌بان شهید در دل خاک آرام گرفتصبح پژمرده زنجان

پیکر محیط‌بانان استان زنجان که در حین انجام وظیفه، شهید شدند، ظهر دیروز (چهارشنبه) در میان حزن و اندوه خانواده، همکاران و دیگر اقشار مختلف مردم، تشییع و به خاک سپرده شد.
میکائیل هاشمی متولد ۱۳۵۸ و با بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت و مهدی مجلل متولد ۱۳۶۶ و افزون بر هفت سال خدمت، دوشنبه شب (۱۶ فروردین) در حین تعقیب و گریز شکارچیان غیرمجاز بر اثر درگیری و شلیک گلوله از سوی متخلفان، جان باختند. شکارچیان غیرمجاز این دو محیط‌بان را در تاریکی شب بعد از تیراندازی به ماشین سازمان و توقف آن، با تیر خلاص کشتند. پیکرهای این شهیدان دیروز در بهشت زهرا (س) شهر زنجان، آرام گرفت.
چرا محیط‌بانان
زنجانی شهید شدند؟
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست کشور با اعلام دستگیری دو شکارچی غیرمجاز در پی شهادت دو محیط‌بان در استان زنجان، درباره جزئیات این حادثه توضیحاتی ارائه داد.
جمشید محبت‌خانی درباره اینکه چرا نیروی کمکی به محیط‌بانان نپیوسته گفت: «وقتی دو محیط‌بان به شکارچی‌ها در منطقه برخورد کردند به یک نیسان مشکوک می‌شوند و ایست می‌دهند اما نیسان فرار می‌کند. محیط‌بانان به دنبال آنها به سمت جاده اصلی می‌روند و با یگان حفاظت محیط زیست استان تماس می‌گیرند تا در جاده اصلی، ۱۵ کیلومتر بعد جاده راه ببندند. در پی این تماس، نیروی کمکی در همان نقطه مستقر شد اما ۱۰ کیلومتر قبل از آن محل، نیسان به جاده فرعی پیچید و وقتی محیط‌بانان به جاده فرعی می‌پیچند، ارتباط قطع می‌شود. نیروی کمکی دنبال آنها می‌رود اما این ۱۰ کیلومتر مانده به محل راه مسدود شده، حدود ۲۰۰- ۳۰۰ راه فرعی دارد و نمی‌دانستند به کدام راه فرعی بپیچند. محیط‌بانان نیز جواب تلفن خود را نمی‌دادند.»
او در مورد امکان ردیابی از طریق سیم‌کارت تاکید کرد: «همکاران یگان محیط زیست از طریق موبایل و با کمک نیروهای امنیتی بنا به درخواست محیط زیست، حدود محلی که محیط‌بانان بودند را مشخص کردند و بر اساس آن، تا صبح گشتند اما محیط‌بانان را پیدا نکردند.»
محبت‌خانی ادامه داد: «۱۲ اکیپ دنبال محیط‌بانان بودند و نمی‌دانستند شهید شدند، گمان می‌کردند شاید محیط‌بانان زنده و نیازمند کمک باشند. همه در حال جست‌وجو بودند تا حدود ساعت شش‌و‌نیم صبح که یکی از تیم‌ها پیدایشان کرد. یک نفر نیز به محل حادثه آمد. آن فرد مظنون اول و پلیس آگاهی هم بلافاصله حضور پیدا کرده بود. از طریق همان مظنون بقیه موارد کشف شد.»
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست در پاسخ به این که شکارچی محلی چگونه جرات کشتن دو محیط‌بان با تیر خلاص را داشته، توضیح داد: «هنوز نمی‌توانیم بگوییم تیر خلاص زدند. بهتر است بگویید که بی‌رحمانه به سرشان تیر زدند. پاسخ من این است که شکارچی که خارج از فصل شکار به منطقه می‌رود، به بچه و بزرگ رحم نمی‌کند، ماده و نر یا باردار بودن گونه برایش مهم نیست، بی‌رحم است، قساوت قلبی دارد و به راحتی می‌تواند یک گونه را بزند، مشخص است که این فرد روحیه خشنی دارد و کشتن انسان هم برایش راحت است.»
او در پاسخ به این پرسش که آیا محیط‌بانان شهید از سلاح خود استفاده کرده بودند و آمادگی برخورد مسلحانه داشتند؟ گفت: «بله. جای دو تیر در نیسان است. باید پرونده کامل شود تا نقطه ضعف و قوت را احصا کنیم. باید اعتراف کنند که چه کار کردند. انتظار می‌رود تا هفته آینده پرونده کامل شود.
محبت‌خانی درباره مشکلات مطرح شده برای پیگیری حقوق محیط‌بانان شهید و همکاری بنیاد شهید نیز گفت: «در دو ماه گذشته قول‌های همکاری بسیار خوبی دادند. امیدواریم مشکلات قبلی به‌زودی حل شود.»

زنجانشکارچیانشهیدمحیط بانانمحیط زیست
مطالب مرتبط
گروهی از دانشمندان در نامه‌ای هشدارآمیز تاکید کردند جهان در درک مقیاس واقعی تهدیدهای ناشی از حذف تنوع زیستی و بحران آب‌وهوایی در حال شکست خوردن استانقراض دسته‌جمعی
این گزارش، خلاصه‌ای ترسناک اما واقعی از تهدیدهای بزرگی است که جوامع با آن مثل یک اتفاق عادی برخورد می‌کنند
مجتبی پارسامجتبی پارسا
رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران:آلودگی محیط زیستی تهران نتیجه شهرفروشی است
رئیس شورای شهر تهران: برخی اعضا تراکم پایه و مازاد تراکم را با شهرفروشی اشتباه گرفتند و فکر می‌کردند فروش تراکم است در صورتی که ما خارج از طرح تفصیلی که قانون فعلی مورد تصویب شورای عالی شهرسازی است تراکم فروشی داریم
پارسال مردم ریگان ۱۳، فهرج ۳۳ و بم ۱۵ روز هوای پاک داشتندزندگی توفان‌زده در شرق کرمان
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده
یادداشت بهمن ایزدیبهمن ایزدیشهادت دو تن از محیط‌بانان سختکوش استان زنجان برای جامعه محیط‌بانی ایران تاثر برانگیز بود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *