با شهادت دو محیط‌بان زنجانی، شمار شهدای حفاظت از محیط زیست به 144 نفر رسیدمحیط‌بانانِ خفته بر خاک«مهدی مجلل» و «میکاییل هاشمی»، در تعقیب و گریز شکارچیان غیرمجاز جان باختند

پیکرهای خونین مهدی مجلل و میکائیل هاشمی را بعد از سپیده‌دم پیدا کردند. هر دو محیط‌بان بودند؛ مهدی ۳۴ ساله و میکائیل ۴۲ ساله. آنها عصر دوشنبه برای برای تعقیب شکارچیان غیرمجاز در «فیله‌خاصه» به جاده زدند و هیچکس نتوانست در تاریکی شب پیدایشان کند تا صبح فردا. تصاویری که از آنها منتشر شده هولناک و دردآور است؛ با لباس‌های محیط‌بانی پر خون بر زمینِ سبز افتاده‌اند، شیشه‌های ماشینی که سوار بودند خرد شده و از جا درآمده و پوکه‌های خالی فشنگ‌ اسلحه جنگی روی کاپوت جا مانده. اکنون با جان باختن آنها شمار محیط‌بانان شهید به ۱۴۴ نفر رسیده است.نام دو محیط‌‌بان ایثارگر بر زبان‌ها افتاده. دو مظنون قتل را دستگیر کرده‌اند و خواستار اجرای عدالت شده‌اند. محیط زیست زنجان گزارش شهادت مهدی مجلل و میکائیل هاشمی را آماده کرده و به بنیاد شهید فرستاده است اما معلوم نیست که بنیاد شهید، چه زمانی آنها را شهید بشمرد. تا سال پیش از میان ۱۴۲ شهید محیط‌بان، فقط شهادت ۴۲ نفرشان احراز شده بود. حالا نام دو نفر دیگر به این آمار اضافه شده. در طول سه سال و نیم گذشته هفت محیط‌بان در راه خدمت کشته شده‌اند اما پرونده همه آن‌ها در بنیاد شهید مفتوح است.
آنچه رخ داد
پیکرهایی که صبح دیروز پیدا شد، اکنون در اختیار پلیس است. احتمال‌داده‌اند که شلیک به آنها در ساعت ۸ شب دوشنبه رخ داده باشد. «به احتمال قوی این دو محیط‌بان دیشب ساعت ۸ شب شهید شدند، چون از آن ساعت بعد هرچه گشتیم این دو نفر را پیدا نکردیم.» جمشید محبت‌‌خانی، فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست اینطور گفته. به او (۱۶ فروردین) این دو محیط‌بان در ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه در منطقه فیله‌خاصه به سرنشینان یک نیسان مشکوک شدند که در حال شکار غیرمجاز بودند. محیط‌بانان برای تعقیبشان به جاده زدند و سرنشینان نیسان، ماشین را به سمت جاده زنجان به قزوین هدایت کردند. درست همانجا نیروهای محیط ‌زیست با تلفن ‌همراه و بی‌سیم گزارش این اتفاق را به مسئولان بالادستی دادند. بعد ماشین شکارچیان غیرمجاز به یک مسیر فرعی رفت و تعقیب یک ساعت ادامه داشت. از ساعت ۱۹:۳۰ دقیقه ارتباط محیط‌بانان با مرکز قطع شد. نیروها وارد عمل شدند اما با تاریک شدن هوا جست‌وجوها به نتیجه نرسید. «صبح امروز (۱۷ فروردین‌ماه) و با تلاش نیروها پیکر این دو شهید در کنار خودروی خود پیدا شد. متاسفانه شکارچیان، آن‌ها را با تیر جنگی به شهادت رساندند. در این رابطه پرونده تشکیل شده و موارد در حال بررسی است.»
آنها از شکارچیان محلی بودند
هنوز ظهر نشده یکی از مظنونان حادثه دستگیر شد و کمی بعد جعفر رحمتی، رئیس پلیس آگاهی استان زنجان خبر داد که دومین مظنون هم بازداشت شده است. او گفت: «تاکنون دو نفر از عوامل شهادت محیط‌بانان زنجان دستگیر شدند و بررسی برای روشن شدن زوایایی این جنایت در دست انجام است. عوامل به شهادت رساندن دو محیط بان زنجانی از شکارچیان محلی هستند.»
عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم خواستار رسیدگی فوری دستگاه قضا به شهادت دو تن از محیط‌بانان استان زنجان شد. او در متن تسلیتش نوشت: «اینجانب ضمن درخواست از دستگاه محترم قضایی برای رسیدگی فوری به این جنایت و شناسایی، دستگیری و صدور رای قاطعانه برای عاملان که موجب درس عبرتی برای سایر متجاوزان به جان محیط‌بانان و عرصه‌های طبیعت شود، از خداوند متعال برآن شهدای عزیز رفعت جایگاه و غفران الهی را مسئلت می‌جویم.»
با اسلحه جنگی کشتند
حسین آبسالان، مدیر‌کل محیط زیست زنجان می‌گوید: «ناجوانمردانه است. آنها داخل ماشین را تیرباران کردند.» آمارها می‌گوید ۳۰ درصد از محیط‌بانان شهید با شلیک گلوله شکارچیان به شهادت رسیده‌اند و باقی در سوانح مختلف جان باخته‌اند. آبسالان می‌گوید: «چند وقت پیش همکاران ما باز هم از متخلفان منطقه اسلحه جنگی گرفتند. با این همه تلاشی که محیط‌بانان می‌کنند اینطور ناجوانمردانه به شهادت می‌رسند. این حق محیط‌بانان ما نیست که با این تعداد کم، با سلاح‌های جنگی مواجه شوند و اینطور مورد حمله قرار بگیرند. » اظهارات مسئولان سازمان محیط زیست می‌گوید، در سال گذشته نزدیک ۵ هزار سلاح غیرمجاز کشف شده است اما اکنون بیش از یک میلیون اسلحه غیرمجاز در کشور وجود دارد.
«شهید مجلل فوق‌لیسانس داشت. روی GIS خیلی کار کرده بود.فرد بسیار علاقه‌مندی به طبیعت بود. او هفت سال در منطقه حفاظت‌شده سرخ‌آباد شبانه‌روز کار می‌کرد. شهید هاشمی هم از محیط‌بانان خوب ما بود. متاهل بود. ۱۲ سال کار کرده بود و بسیار فعال بود. اگر کاری را به علاقه‌مند واقعی به طبیعت بسپرند تا پای جان انجامش می‌دهد. این دو محیط‌بان هم وجدان داشتند و طبیعت را دوست داشتند.» مدیر‌کل محیط زیست زنجان اینها را در وصف دو محیط‌بان شهید می‌گوید.
اگر آنها نبودند
وسعت منطقه فیله‌خاصه در زنجان ۱۱۰ هزار و۵۳۲ هکتار است. هم درختان میوه و صنوبر دارد و هم آویشن و درمنه. فیله‌خاص آهوی ایرانی و گراز دارد و پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان است. این نقطه بخشی از منطقه سرخ‌آباد است که سال‌ها منطقه شکار ممنوع بود و حالا به منطقه حفاظت‌شده ارتقا پیدا کرده. مدیر کل محیط زیست استان زنجان می‌گوید اگر محیط‌بانان نبودند این منطقه ارتقا پیدا نمی‌کرد. «محیط‌بان‌ها کارشان وجدانی است و برای حفظ طبیعت. آنها همیشه الگویی هستند برای خیلی از کارمندان دیگر. خیلی از مناطق حفاظت‌شده و پارک‌های ملی به خاطر گشت‌های شبانه‌روزی آنها حفظ شده است. اگر آنها نبودند این مناطق را شخم می‌زدند و نابود می‌کردند. ولی این اکوسیستم‌ها به مدد حضورشان کمتر دست خورده است و حفظ شده است. وجود این مناطق به خاطر محیط‌بانان است.» او حرف‌هایش را اینطور ادامه می‌دهد: « ۱۹۹ هزار هکتار منطقه فیله‌خاصه چند وقت پیش تبدیل به منطقه حفاظت شده شد. ولی سالیان سال منطقه شکارممنوع بود و محیط‌بانی در آن برقرار بود. با حضور محیط‌بانان در این منطقه با افزایش امنیت و شمار حیات وحش، و تمام تلاش‌هایی که انجام شد، این منطقه هم ارتقا پیدا کرد.» او می‌گوید: «افزایش کشفیات سلاح هم نشان می‌دهد که اگر به محیط‌بانان توجه کنیم، محیط زیست درست‌تر حفظ می‌شود. با تلاششان را جبران کنیم و برای آنها اهمیت قائل شویم. آنها با وجدان کاری در مناطقی که خودشان هستند و خدای خودشان، زحمت می‌کشند. منطقه حفاظت شده را محیط‌بان با روش خودش سالیان سال حفظ کرده‌اند اما با دست‌های خالی. محیط‌بان‌های ما با وجود مساحت زیادی که تحت مدیریت سازمان محیط زیست است، تعدادشان کم است. آن هم در شرایطی که هر لحظه امکان چپ شدن خودرو، مارگزیدگی، ماندن در گرما و سرما، افتادن از بلندی، و درگیری با شکارچی و شهادت وجود دارد. باید تلاش‌های آنها تلافی شود. این درگیری‌ها حق آنها نیست.»

اسلحهشکارچیانشهادتمحیط بانیمحیط زیست
مطالب مرتبط
اعتبار نظارت بر اجرای قانون هوای پاک در لایحه بودجه ۱۴۰۰؛ فقط ۸۵۰ میلیون تومانبودجه، هوای پاک را ندید
معاون سازمان حفاظت محیط زیست: نتایج یک پژوهش کارهایی که باید برای رفع آلودگی هوا انجام شود را مشخص کرده اما بودجه‌ای برایش پیش‌بینی نشده است.
آیسان زرفامآیسان زرفام
یادداشت امین شول ‌سیرجانیامین شول ‌سیرجانیراستش را بخواهید باید حرف آخر را همین اول کار بزنم و آرزو کنم سالی که گذشت برنگردد. هر سال تقریبا همین حرف را می‌زنیم. اما به نظرم جنس سال ۹۹ با بقیه سال‌ها فرق داشت.
سازمان دامپزشکی با تایید بوتولیسم می‌گوید فاجعه تلفات گسترده پارسال در حال تکرار استمرگ پرندگان در تالاب سمی
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *