عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به اتهام توهین به امام خمینی(ره) محکوم شدچهار ماه حبس برای چهل ثانیه مصاحبهعیسی کلانتری پیش از این پخش چهل ثانیه از یک مصاحبه دو ساعته را موجب «سوءبرداشت» از کلیت مطلب دانسته و عذرخواهی کرده بود

چهارشنبه 20 اسفند 1399

پس از انتشار گسترده ویدئویی کوتاه از مصاحبه رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در شبکه‌های اجتماعی، عیسی کلانتری در دادگاه بدوی به ۴ ماه حبس تعزیری و منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی به مدت دو سال محکوم شد. این ویدئوی 40 ثانیه‌ای که در آن به رهبری امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی و شکست رژیم پهلوی اشاره شده، سبب واکنش‌های مختلف شد و جنجالی رسانه‌ای ساخت. کلانتری در همان روزهای ابتدایی پیش از این پخش چهل ثانیه از یک مصاحبه دوساعته را موجب «سوبرداشت» از کلیت مطلب دانسته و از بیان آن مطلب درباره انقلاب اسلامی عذرخواهی کرده بود. حکم دیروز اما در حالی صادر شد که پیش از این روزنامه کیهان با وجود عذرخواهی‌های کلانتری، به این ماجرا دامن زده و در مطلبی با عنوان «ضرورت عزل و محاکمه عنصر نفوذی در مدیریت سازمان محیط زیست»، خواهان برخورد با معاون رئیس‌جمهور شده بود.بحث‌ها و حاشیه‌ها درباره 40 ثانیه از مصاحبه دو ساعته رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از اوایل آذر آغاز شد؛ وقتی فیلمی کوتاه از گفت‌وگوی بلند عیسی کلانتری در فضای مجازی منتشر شد که در آن به رهبری امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی و شکست رژیم پهلوی اشاره می‌کرد. این مساله باعث شد کلانتری در روز 15 آذر به دادسرای کارکنان دولت احضار شود و در نهایت دیروز حکم اولیه درباره اتهام او صادر شود. اینطور که تسنیم نوشته، با اتمام رسیدگی به پرونده اتهامات عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی، عیسی کلانتری به اتهام توهین به بنیان‌گذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) به صورت بدوی به ۴ ماه حبس تعزیری و منع عضویت در احزاب و گروه‌ها سیاسی و اجتماعی به مدت ۲ سال محکوم شده است. او همچنین به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی نیز به پرداخت چهل میلیون ریال جزای نقدی در شعبه 1058 دادگاه کیفری محکوم شده است.

واکنش تند کیهان و اظهارنظرهای دیگر

پس از بازتاب گسترده این ویدئوی تقطیع‌شده، بعضی رسانه‌ها به این ماجرا دامن زدند. کیهان در مطلبى با تیتر «ضرورت عزل و محاکمه عنصر نفوذی در مدیریت سازمان محیط زیست» نوشت: «رئیس سازمان محیط زیست، پس از گماشتن یک جاسوس آمریکایی به معاونت این سازمان ـ که به فرار او ختم شد ـ کار را به جسارت علیه ساحت امام خمینی(ره) رسانده است….با وجود این که چند روز از انتشار ویدئوی این اظهارات موهن می‌گذرد، هنوز دولت نسبت به این هتاکی عذرخواهی نکرده و او را عزل نکرده است. ضمن این که دستگاه قضایی نیز در این باره کوتاهی کرده و حال آن که او باید بازخواست و مواخذه شود. دستگاه‌های امنیتی باید ضمن تحقیق در این باره بررسی کنند که رگ و ریشه این سخنان، به کجا برمی‌گردد و او با کدام باند ضد انقلاب در ارتباط است؟» با وجود واکنش تند کیهان اما، حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی خواستار در واکنشی نرم‌تر تنها خواستار عذرخواهی شده و گفته بود: «متاسفانه این اظهار نسنجیده نتیجه بی‌توجهی – چند باره – ایشان به سوالات جهت‌دار بعضی از رسانه‌ها و کانال‌هایی است که به قصد افزایش مخاطب و یا هر انگیزه دیگری فضا را برای اظهارنظرهای غیرتخصصی و عوام‌پسند فراهم می‌سازد.»
نظر غلامعلی رجایی از نزدیکان مرحوم آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی هم نزدیک به انصاری بود: «حرف مناسبی زده نشده و به ساحت بنیانگذار جمهوری اسلامی اهانت شده و ایشان به عنوان برادر یک شهید و یک دولتمرد، دل بسیاری را به درد آورده است. به نظر من بهتر است در قدم اول عذرخواهی کند. سخنان دکتر کلانتری به دلیل نامناسب بودنِ تعبیری که ایشان در مورد امام به کار گرفته بازتاب خاص خودش را داشته است. من در پی این نیستم که به نقد آن سخن بی‌پایه بپردازم اما معتقدم ایشان از روی آگاهی چنین حرفی که جنبه اهانت به حضرت امام داشته را به زبان نیاورده است.»

عذرخواهی کلانتری

این در حالی است که در پی واکنش‌های بسیار به انتشار این ویدئو، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در روز هشتم آذر، متنی منتشر و بابت برداشت اشتباه از سخنانش عذرخواهی کرد. در متن توضیح کلانتری آمده بود: «برای من مشخص نیست در این برهه زمانی، پخش چهل ثانیه از مصاحبه دو ساعته مربوط به سه سال قبل، به نحوی باعث سوبرداشت از کلیت مطلبی شود که در آن مصاحبه عرض کردم و این موضوع با چه هدفی صورت گرفته است. در توضیح عرض می‌کنم اینکه آمریکا و شوروی سابق و حتی اسراییل، همواره سعی در دخالت و هدایت تحولات مهم دنیا از جمله انقلاب اسلامی داشته و دارند بر کسی پوشیده نیست؛ منظور من این بود که رهبری حضرت امام (ره) اجازه نداد، آمریکا میوه انقلاب اسلامی را به نفع خود بچیند و همچنان هم تلاش برای ضربه زدن به جسم و روح انقلاب اسلامی و ایران توسط قدرت های امروز دنیا و دشمنان ما ادامه دارد. ضمن اینکه، شهادت برادر پرتلاش محسن فخری‌زاده را تسلیت عرض کرده، این جنایت بزرگ را محکوم می کنم و از خداوند بزرگ خواستارم مسببان آن را به جزایی درخور برساند، برنامه ریزی برای تبدیل تضارب آرا و نظرات سیاسی به اختلافات بین مسئولان و سلب اعتماد مردم از آنان را از جمله این موارد می دانم. به نظر میرسد طی ماه های آینده و با توجه به تحولات سیاسی حادث شده، شاهد تشدید این تفرقه افکنی‌ها باشیم. در هر حال، دوستانی که نسخه تقطیع شده مصاحبه مذکور را ملاحظه کرده و مکدر شده اند، اگر آن را به‌طور کامل ملاحظه فرمایند، قطعا مفهوم سخن و منظور صحیح اینجانب از عباراتی که استفاده شده به ذهنشان متبادر خواهد شد تا بهتر و دقیق تر بتوانند در مورد تعهد و ارادت خالص اینجانب نسبت به حضرت امام خمینی (ره) قضاوت فرمایند.»
کلانتری یادداشتش را اینطور به پایان برده بود: «لازم به ذکر است که بنده، مقلد حضرت امام بوده ام و در سال ۱۳۶۰ بر اساس وظیفه ملی و شرعی نسبت به ایشان، انقلاب اسلامی و شهدا تصمیم گرفتم از آمریکا به ایران بازگردم و در خدمت مردم و کشورم باشم و تا زمانی که نیاز است این خدمت را ادامه خواهم داد؛ نه منتی بر کسی داشته، نه اصراری برای مسئولیت، که خود نیک می‌دانم چه وظیفه‌ای در خدمت به این نظام مقدس و مردم کشورم دارم. در پایان اگر مشاهده کلیپ ۴۰ ثانیه‌ای و تقطیع شده از مصاحبه دو ساعته مربوط به سال ۱۳۹۶ با لغزش کلامی پیش‌آمده، موجب تکدّر خاطر دوستداران حضرت امام(ره) و انقلاب اسلامی شده است، از این موضوع عذرخواهی می‌کنم.»
با وجود این عذرخواهی اما بازنشر این ویدئو و اظهارات جنجالی درباره آن سرانجام سبب شد در نیمه آذر رئیس سازمان محیط زیست به شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت احضار شد. تسنیم همان روز نوشته بود: «کلانتری به شعبه هفتم دادسرای کارکنان دولت احضار و در خصوص توهین به بنیان‌گذار انقلاب اسلامی تفهیم اتهام گردید و با قرار تامین آزاد شد.» او یک روز بعد در 16 آذر انتشار مصاحبه تقطیع شده خود در فضای مجازی را شیطنت برخی رسانه‌ها دانست و به ایرنا توضیح داد: «دادستانی درباره مصاحبه تقطیع شده من سوالاتی داشت و من نیز با حضور در دادسرا به آنها پاسخ دادم.
آنها فکر کردند که به ساحت حضرت امام (ره) توهین شده اما اگر همه مصاحبه را گوش کنید به این نتیجه می رسید که چنین چیزی نبوده، این منطقی نیست تا از ۲۰ یا ۴۰ ثانیه یک مصاحبه دو ساعته نتیجه‌گیری شود.» معاون رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به اینکه گویا با قرار وثیقه آزاد شده‌اید، گفت: «بالاخره آنها باید بررسی کنند و این زمان‌بر است. به طور کلی مشکل حادی نبود و بالاخره بخش‌های اجتماعی مسئول باید عکس‌العمل نشان دهند.» معاون رئیس‌جمهور چنین کارهایی را شیطنت برخی رسانه‌ها دانسته و گفته بود: «شما همه دو ساعت مصاحبه را گوش کنید، بعد من همه مسئولیت آن را می‌پذیریم.»

چهار ماه حبس برای چهل ثانیه مصاحبهدادگاهکلانتریمحیط زیست
مطالب مرتبط
دو هفته پس از مرگ یکی از سه گورخر آفریقایی وارداتی، دومین گورخر هم تلف شدشکایت محیط زیست از باغ وحش صفادشت
محیط زیست استان تهران: به دلیل انتشار فیلمی از آزار گورخرها از سوی مدیر باغ وحش و سابقه تلفات حیوانات از باغ وحش صفادشت شکایت کردیم
مهتاب جودکیمهتاب جودکی
مرگ ماده‌پلنگ دو ساله باغ وحش ارم، بار دیگر پرونده انتقادها از نحوه نگهداری از حیوانات را باز کردمرگ «ماوی» در اسارت
فروغ فکریفروغ فکری
اقلیم
ارمباغ وحش
بر اساس گزارش حیرت‌انگیزی که اخیرا منتشر شده، جنگل‌های آموزون در برزیل طی یک دهه گذشته، تقریبا ۲۰ درصد بیشتر از دی‌اکسیدکربنی که جذب کرده را دفع کرده است.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.