حمله مسلحانه به موزه هفت‌تپه نافرجام ماندفرماندار شوش از سرقت نافرجام از موزه هفت‌تپه این شهرستان خبر داد و گفت:«این سرقت زنگ خطری بزرگ برای حفاظت از موزه‌هایی است که از توجه و امکانات کافی برخوردار نیستند.»

دوشنبه 18 اسفند 1399

فرماندار شوش از سرقت نافرجام از موزه هفت‌تپه این شهرستان خبر داد و گفت:«این سرقت زنگ خطری بزرگ برای حفاظت از موزه‌هایی است که از توجه و امکانات کافی برخوردار نیستند.»
عدنان غزی به ایرنا توضیح داد: «این سرقت توسط افراد ناشناس ساعت ۴:۴۵ دقیقه بامداد امروز (یکشنبه)‌ رخ داد و با هوشیاری پرسنل نگهبان موزه، بی‌نتیجه ماند و هیچ یک از آثار تاریخی موزه به سرقت نرفت.»
به گفته او به واسطه قوانین یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، نگهبانان موزه‌ای امکان استفاده از سلاح را برای محافظت از موزه ندارند.
این اتفاق در حالی است که مدیرکل موزه‌ها 10 ساعت بعد از وقوع این ماجرا هنوز از آن بی‌خبر بود و اعلام کرد که هنوز گزارشی از حمله مسلحانه به موزه هفت‌تپه شوش دریافت نکرده‌ است.
محمدرضا کارگر با بیان اینکه امنیت موزه‌ها با فرماندهی یگان حفاظت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی است، گفت: «موزه‌ها از نظر حفاظت بهترین شرایط را دارند. تمام موزه‌ها از نظر حفاظت الکترونیکی به دوربین مداربسته و اتاق کنترل مجهز هستند و همه آن‌ها تحت نظارت یگان حفاظت وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی محفاظت می‌شوند.» به گفته او همه موزه‌های کشور دارای کد و رده حفاظتی هستند که یگان حفاظت نیز برای تامین امنیت آن‌ها با نیروی انتظامی و ارکان امنیتی کشور هماهنگ است. مدیرکل موزه‌ها البته این را هم اضافه کرده که ممکن است برخی موزه‌ها دوربین‌های کهنه‌تری داشته باشند و ضبط اطلاعات آن‌ها یک‌ماهه باشد درصورتی‌که باید یک‌ساله باشد و یا تعداد سربازهای کمی در موزه مستقر باشد.
کارگر در پاسخ به این سوال که این کمبودها به اطلاع دفتر موزه‌ها یا وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌رسد، گفت: «نیاز نداریم که ما این گزارش‌ها را داشته باشیم. امنیت موزه‌ها تحت فرماندهی یگان حفاظت است و آن‌ها مدیریت و محافظت می‌کنند.» او درباره این‌که آیا در جریان کمبودهای موزه هفت‌تپه از جمله خاموشی دوربین‌ها و سیستم‌های امنیتی در مقاطعی و مستقر نبودن نیروی یگان حفاظت قرار داشته است، گفت: «این موزه‌ها استانی هستند و معمولا چنین مسائلی را با مسئولان استان مکاتبه می‌کنند. در واقع ما (اداره کل موزه‌ها و اموال منقول تاریخی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) با هیچ موزه‌ای مستقیم کار نمی‌کنیم و آن‌ها مستقیم با ما مکاتبه ندارند.» ساعت ۴ و ۴۵ دقیقه بامداد روز یکشنبه ۱۷ اسفندماه افراد ناشناس مسلح به موزه هفت‌تپه شوش حمله کردند. علی درویش، فعال میراث‌فرهنگی شوش در این‌باره گفته بود: «هرچند خوشبختانه این اتفاق با هوشیاری پرسنل نگهبان موزه بی‌نتیجه ماند و فاجعه ناگوار جانی یا سرقت آثار تاریخی موزه‌ را به همراه نداشته است اما زنگ خطری بزرگ برای حفاظت از موزه‌هایی است که از توجه و امکانات کافی برخوردار نیستند.» به گفته این فعال میراث‌فرهنگی، موزه هفت‌تپه سیستم امنیتی مناسبی ندارد و یگان حفاظت میراث‌فرهنگی به علت کمبود نیرو، حضور فیزیکی موثر در محل موزه ندارد.

شوشصنایع دستیگردشگریمدیرکل موزه هاموزه هاموزه هفت تپهمیراث فرهنگی
مطالب مرتبط
پس از توقف ساخت تله‌کابین در حریم ثبت جهانی هیرکانی، سازمان جنگل‌ها با اجرای این طرح در نقاط دیگر عرصه جنگلی موافقت کردتله‌کابین می‌سازند اما نه در «کبودوال»
مدیرکل منابع طبیعی گلستان: تنها مشکل ثبت جهانی بود، احداث تله‌کابین در منطقه کبودوال از نظر منابع طبیعی هیچ مشکلی هم نداشت رئیس شورای عالی جنگل: اگر در این پارک امکان استقرار تله‌کابین وجود داشته باشد، طرح اصلاحی داده می‌شود
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده
درخواست ۳۰ انجمن صنفی از رئیس قوه قضاییه برای اصلاح قانونخروج آثار از فهرست میراث ملی را متوقف کنید
درخواست میراثی‌ها تجدیدنظر در رویه حقوقی دیوان عدالت اداری در صدور احکام درخصوص میراث‌فرهنگی وفق قانون ثبت آثار ملی و تبصره آن، مصوب سال ۱۳۵۲ اعلام شده است
صفحه اول
۵۳۲
زلزلهکرمان
پاکستان طرح گردشگری منطقه «قلعه نَندانه» را با محوریت ابوریحان بیرونی افتتاح کردبازسازی محل محاسبه شعاع زمین
ماه گذشته وزیر میراث‌فرهنگی و گردشگری ایران از کمک برای بازسازی مزار بیرونی در غزنی خبر داده بود
پیام میراث
۱۹۶۱
بازسازیمرمت مزار بیرونی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *