نذر درخت در محله درکهوقتی پا به محله درکه می‌گذاری در کنار کوه، رودخانه و آب و هوای دل‌چسبش، درختان بسیار تنومند و قدیمی‌اش توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند.

۱۹۶۵ شماره ۱۹۶۵ | ۹۹/۱۲/۱۶

وقتی پا به محله درکه می‌گذاری در کنار کوه، رودخانه و آب و هوای دل‌چسبش، درختان بسیار تنومند و قدیمی‌اش توجه هر رهگذری را به خود جلب می‌کند. سبز قامتانی که قدمتی چند صد ساله دارند و رنگ و روح خاصی را به طبیعت درکه بخشیده‌اند. زندگی مردمان درکه به نوعی به وجود این درختان گره خورده است، درختانی که جزوی از هویت این محله شده و از ابتدا در کنار افراد این محله بودند و به نوعی با زندگی آنها عجین شده است. درختانی که همچون شاهدهای مهربان در محله سایه گستراندند و در سکوت و آرامش نظاره‌گر وقایع تاریخی محله بودند و چه سرما و گرماها و چه بارندگی‌ها و خشکسالی‌هایی که به خود ندیدند.
روز درختکاری در محله درکه حال و هوای دیگری به خود گرفته است و می‌توان گفت درختکاری بهانه‌ای برای مشارکت، همدلی و همیاری بیشتر افراد با یکدیگر شده‌است.در واقع همه چیز از یک ماه پیش شروع شد، روزی که حاج ناصر محمد حسینی و مجید قاسمی که از افراد فعال درکه است، خواست تا به مناسبت ۱۵ اسفند به هزینه‌ی خودشان درختانی در محله درکه بکارند و از آنجایی که بسیاری از افراد محله در شبکه‌ی مجازی به اسم بچه محله‌های درکه عضو هستند، این موضوع را در آنجا مطرح کردند و همین امر باعث شد خیلی از افراد محله از این طرح استقبال کنند. این اتفاق تا جایی پیش رفت که کمتر کسی پیدا می‌شد که از کاشت درخت در محله با همکاری افراد محله باخبر نباشد. و برای اینکه این اقدام هماهنگ‌تر و با برنامه‌ریزی بهتر پیش برود چندین جلسه با افراد فعال محله، امام جماعت، شورایاری، بسیج محله برگزار شد و کارشناس اجتماعی دفتر توسعه محله اوین و درکه هم سعی کرد به عنوان تسهیل‌کننده‌ی کارها در کنار افراد محله باشد. سعی شد تا جایی که می‌شود کارهای مرتبط با درختکاری بین تمامی نهادهای محلی تقسیم شود. به همین منظور تصمیم گرفتیم پوستری را به مناسبت پویش درختکاری در محله درکه راه‌اندازی کنیم. به همین مناسبت از اهالی درکه خواستیم که در صورت تمایل به همکاری و مشارکت با کمک‌های نقدی، اهدای نهال، شناسایی مکان‌های مناسب برای کاشت درخت در محله اعلام آمادگی کنند. سعی کردیم با این کار بار دیگر اهمیت و ارزش وجود درختان در محله را به مردم یادآور شویم. با توجه به اینکه محله درکه بافت بسیار سنتی و مذهبی دارد از آنها خواستیم تا با نذر درخت در این پویش مشارکت داشته‌باشند. نذر درخت باعث شد تا بسیاری از خانوادها‌ی شهدا و یا خانواده‌هایی که عزیزی را از دست داده‌ بودند به یاد آنها درختی نذر کنند و آن را اهدا کنند تا در روز درختکاری کاشته شود. به همین منظور شماره حساب و شماره تلفن افراد معتمد محله در اختیار محلی‌ها قرار داده شد تا افراد بیشتری بتوانند در این پویش مشارکت داشته باشند. با توجه به نوع آب و هوای درکه درختان بسیار زیادی خریداری شد که قرار است با توجه به مکان‌های انتخاب و تایید شده با مشارکت و همیاری افراد محله در روز درختکاری کاشته شود.
و از آنجایی که بسیاری از باغ‌های درکه در حال خشک شدن است مردم به پویش درختکاری در محله درکه توجه بسیار زیادی نشان دادند و حتی خواستار این شدند که در کنار کاشت نهال و درختان جدید محله به فکر رسیدگی و توجه به درختانی که این روزها حال خوبی ندارند باشیم و در نوع آبرسانی و نگهداری آنها بازنگری جدی شود همچنین قرار شده در آینده با مشارکت افراد محله به درختان قدیمی‌تر محله توجه جدی‌تری شود.

باغ هادرختکاریدرکهمحی زیستیادداشت
مطالب مرتبط
یادداشت
یادداشتی از مسعود لاهوت کارشناس محیط زیستمرثیه‌ای برای سبلان
مسعود لاهوتمسعود لاهوتجاده‌کشی در سبلان طی ماه‌های اخیر مورد نقد بسیاری از رسانه‌های محلی و ملی قرار گرفت اما هیچ نهادی پاسخگوی سوالات کارشناسی و علمی در این حوزه نبود. عواقب این جاده‌کشی که با نام متناقض «کمربند سبز» معرفی شده اما در نهایت تبدیل به «کمربند مرگ» خواهد شد
یادداشت عبدالرضا عابدیانعبدالرضا عابدیانهمین دیروز بود انگار. کودکی چه نزدیک است هنوز به ما. سال‌ها نو می‌شوند و وزن چیزها مدام در تغییرند. دیروز «هانسل» و «گرتل» می‌خواندیم و در کلاس‌ها می‌نشستیم. در کودکی دختر و پسر بودنمان مهم نبود.
آخر
۱۹۴۵
کتابیادداشت
یادداشت مهدی زارعمهدی زارعکشور ما در جست‌وجوی تاب‌آوری اقلیمی است. حداقل چنین باید باشد. تغییرات آب و هوایی در نتیجه اثرهای سامانه‌های آب و هوایی، با ویژگی‌های سینوپتیکی مختلف رخ داده است.
یادداشت بهزاد اشجعیبهزاد اشجعیمنابع متحرک و ناوگان حمل و نقل عمومی از مهمترین اولویت‌های برنامه‌های کاهش آلودگی هوا هستند. به‌طور کلی اولویت‌ها در برنامه‌ریزی مقابله با آلودگی هوا براساس سهم منابع مختلف در الودگی هوا صورت می‌گیرد و هرچقدر ...
اول
۱۸۷۹
آلودگییادداشت

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *