آرام آرام در زمین فرو خواهیم رفتپدیده فرونشست سطح زمین ناشی از عوامل طبیعی و فعالیت‌های انسانی در نقاط مختلف دنیا و در طی سال‌های اخیر در کشور ایران به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، خشکسالی، مدیریت نادرست و عوامل دیگر پدیدار شده است.

پدیده فرونشست سطح زمین ناشی از عوامل طبیعی و فعالیت‌های انسانی در نقاط مختلف دنیا و در طی سال‌های اخیر در کشور ایران به علت برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی، خشکسالی، مدیریت نادرست و عوامل دیگر پدیدار شده است و سبب آسیب‌های جدی به زمین‌های کشاورزی، ساختمان‌های مسکونی، جاده‌ها و دیگر سازندها و بروز خسارت‌های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی شده است. فرونشست زمین ناشی از نبود تعادل بین تغذیه و برداشت از سفره های آب زیرزمینی است كه رخ می دهد، تقریبا دو سوم كل دشت‌های كشور دشت‌های ممنوعه اعلام شدند و متاسفانه در بخش قابل توجهی از این دشت‌ها میزان تراز منفی آبخوان‌ها به بیش از 2 متر در سال رسیده است. فرونشست زمین محصول فقدان نگرش دراز مدت، مدیریت غیر هوشمندانه و توسعه ناپایدار است.
فرونشست زمین، زلزله خاموش است و هر ساله زنگ خطر آن بیشتر به گوش می‌رسد. دشت‌های استان اصفهان سالانه بین ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر فرو می‌نشیند و میزان سفره‌‌های آب زیرزمینی در این مناطق سالانه ۱.۵ متر کاهش می‌یابد. در استان اصفهان در مناطقی از شهر و شمال شهر اصفهان فرونشست به یک معضل عمده تبدیل شده به ‌طوری‌که در مجاورت فرودگاه و حتی در حاشیه ورزشگاه نقش جهان شکاف‌های حاصل از فرونشست روی زمین خود را نمایان کرده و فرونشست برای این شهر یک خطر بسیار جدی است.
دشت‌های خوی، سلماس و ارومیه نیز در معرض تهدید این پدیده هستند. در حوزه سرزمینی آذربایجان غربی عامل انسانی و تقاضاهای بیش از حد بشر از ظرفیت و پتانسیل زمین عمدتاً موجب پیدایش فرونشست زمین شده است.
405 دشت در کشور دچار فرونشست زمین شده است. در حد فاصل بین دشت فسا و جهرم شاهد فرونشست زمین تا 54 سانتیمتر یعنی چیزی حدود 140 برابر حد بحران هستیم. این پدیده در دشت‌های دیگر ایران چون اراک، نهاوند، خمین، نطنز، یزد، ابرکوه، دشت کاشمر در استان خراسان رضوی، مشهد، و سیستان، دشت نیشابور، هم مشاهده شده و در حال توسعه است.
مطابق گزارش‌های موجود میزان فرونشست زمین ناشی از افت سطح آبخوان در برخی مناطق کشور به 50 سانتی متر در سال هم رسیده است که بسیار خطرناک و کم نظیر در سطح جهان است.
فرونشست در حالت سریع، باعث آسیب به سازه‌ها و تلفات انسانی می‌شود. پدیده نشست زمین باعث بروز مشکلاتی مانند تخریب ابنیه، لوله زایی (بالا آمدن لوله های آب از سطح زمین)، ریزش جداره چاه‌ها، ایجاد درز و شکاف در زمین، تغییر شیب زمین، افزایش سیل خیزی و زلزله در منطقه، فرو رفتن تدریجی دکل‌ها و سازه‌ها، تغییر شیب رودخانه‌ها و جاده‌های منطقه می‌‍شود.
امروزه جوامع، مقامات دولتی و سازمان های توسعه می توانند با درک و پیش‌بینی پیامدهای آینده مخاطرات، خطر ابتلا به این بحران‌ها را به حداقل برسانند. یادمان باشد در شرایط بی‌اطلاعی و بی توجهی، آسیب پذیری به واسطه فقدان اقدامات تعدیلی در خطر پذیری، با ظرفیت حداکثری رخ خواهد داد.
پدیده فرونشست واقعیت پیش روی ماست که هر ساله میزان آن شدیدتر و مشهودتر شده است و باید با رعایت عدم برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی و استخراج آنها جهت اهداف کشاورزی، صنعتی، خانگی از پیشرفت فرونشست زمین کاست.

مطالب مرتبط
یادداشت
شهر تهران در ساعت 48 دقیقه بامداد 19 اردیبهشت 99 در نزدیکی مشا دماوند – در 50 کیلومتری شرق تهران – به شدت لرزید و مردم در نیمه شب هراسناک به خیابان‌ها ریختند. در تهران در زمین لرزه‌ای شدید که با حدود بزرگای 7 که در شعاع 50 کیلومتری مرکز شهر تهران کنونی رخ دهد […]
گزارشی از جزئیات قاچاق پرندگان در گفت‌وگو با قاچاقچیان
عابد کوهپایه | پرندگان شکاری ایران به دلیل قاچاق به کشورهای عربی در آستانه انقراض قرار گرفته‌اند. قیمت این پرندگان شکاری در آن‌سوی آب‌های خلیج فارس و در کشورهای عربی از پانصد میلیون تومان تا چند میلیارد تومان تومان تخمین زده می‌شود. در حالی که قیمت پرندگان صید شده در ایران بین 2 میلیون تا […]
پدر هومن جوکار، کارشناس محیط زیست زندانی درگذشت
پدر هومن جوکار، فعالان محیط زیست زندانی، پنج‌شنبه شب بر اثر ابتلا به کرونا جان سپرد. هفته پیش بیش از ۱۴۰۰ روزنامه‌نگار، فعال مدنی و کارشناس و دوست‌دار محیط زیست با امضای نامه‌ای از رئیس قوه قضائیه درخواست کرده بودند با مرخصی هومن جوکار که پدر و مادر و همسرش به کرونا مبتلا شده‌اند، موافقت […]
یادداشت
تجربیات گذر  از «روز صفر»
ذخایر ۶ سد شهر «کیپ تاون» در آفریقای جنوبی از حدود 70 درصد در سال ۲۰۱۵ به حدود کمتر از۲0 درصد تا سال ۲۰۱۸ رسیده بود. «کیپ تاون»، این شهر توریستی، در معرض یکی از بحران‌های محیط زیستی و سیاسی بی‌سابقه قرار داشت. شرایط وخیمی که تنها پنج ماه دیگر تا تخلیه کامل شهر فاصله […]
دیگر مطالب شماره 1951
حوضه آبریز دریاچه ارومیه رتبه اول تراکم چاه‌های غیرمجاز را در کشور دارددریاچه ارومیه در حصار 88 هزار حلقه چاهمسئول واحد فنی ستاد احیای دریاچه ارومیه: به خاطر تولید کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار محصولات کشاورزی، ۴ میلیارد و ۵۱ میلیون مترمکعب آب در آذربایجان غربی مصرف شده‌ است
با حذف الحاقات زندان سابق سمنان، کاروانسرای شاه‌عباسی در حال رونمایی استزندان 400 ساله، خالی از زندانیرئیس میراث‌فرهنگی شهرستان سمنان: این بنا تا قبل از سال ۶۳ در اختیار میراث‌فرهنگی بود و بعدها به صورت غیرقانونی به زندان تبدیل شد
واکنش شهرداری قم به گزارش «پیام ما»بیماری در باغ پرندگان قم به طور کامل کنترل شدروز شنبه (۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۹) روزنامه «پیام‌ما» در گزارشی با عنوان «سه هزار پرنده باغ پرندگان قم را معدوم کردند»، به شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و عملیات دامپزشکی برای پاکسازی این مجموعه پرداخت.
قطع شماری از درختان جاده بوشهر، راهداری و منابع طبیعی را به اختلاف انداختهرس کهورهای برازجان به طمع چوب
سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد:تمام اقدامات ایران به سادگی برگشت‌پذیر استسعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری گفت: اگر آمریکا عمل به تعهدات و اصلاح مسیر غلط گذشته را در پیش بگیرد، ایران هم پاسخ مناسبی می‌دهد و طرف‌های برجام تا روز سوم اسفند فرصت دارند که به تعهداتشان عمل کنند.
با شروع به کار معدن مس «راوه» اعتراض‌های مردمی بار دیگر آغاز شدسنگینی معدن مس بر پیکر «پلنگ‌دره»مدیرکل محیط‌ زیست استان قم: انتظار می‌رود نهادی بالادستی به اعتراضات مردمی رسیدگی کند عضو کارگروه حقوقی شبکه ملی محیط زیست: در زمینه فعالیت معادن ضعف قانونی داریم و بیشتر حق را به معدن‌کار می‌دهند
محمد جواد ظریف:ژاپن تصمیم‌های غیرقانونی آمریکا را اعمال نکندوزیر خارجه ایران خواستار آزادی دارایی‌های بلوکه شده ایران در ژاپن شد. به گزارش ایسنا، محمدجواد ظریف، در گفت‌وگویی با کیودو نیوز با اشاره به اینکه ژاپن دوست خوب ایران است و با آمریکا نیز روابط خوبی دارد.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *