دفاع آقای نماینده از بیراههدر همین روزهایی که شاخص آلودگی هوا سر به فلک کشیده و هوا برای کودک و پیر و جوان ناسالم شده، فریدون عباسی، رئیس‌ کمیسیون‌ انرژی مجلس در یک برنامه تلوزیونی (نقل به مضمون) گفته چه اشکال دارد مازوت بسوزانیم؟

پنجشنبه 25 دی 1399

در همین روزهایی که شاخص آلودگی هوا سر به فلک کشیده و هوا برای کودک و پیر و جوان ناسالم شده، فریدون عباسی، رئیس‌ کمیسیون‌ انرژی مجلس در یک برنامه تلوزیونی (نقل به مضمون) گفته چه اشکال دارد مازوت بسوزانیم؟ آقای عباسی گفته است: «سوزاندن مازوت بد نیست. کشورهای دیگر از ایران مازوت می‌خرند که با آن برق تولید کنند. کشورهای دیگر ذغال سنگ هم می‌سوزانند. می‌خواهند اشتغال ایجاد کنند رفاه خودشان مد نظرشان است و کاری هم به گازهای گلخانه‌ای ندارند این اتفاقی است که در کشورهای بزرگ و درجه یک دنیا هم روی می دهد».
به زبان دیگر آقای عباسی بر این نظر است چون برخی به قول ایشان «کشورهای درجه یک جهان» با شعار اشتغال‌زایی به بیراهه می‌روند چرا ما نرویم؟ طرفداران سدسازی و انتقال آب بین حوضه ای هم مشابه همین استدلال را دارند.
آنها می‌گویند چین و آمریکا این همه سد ساخته‌اند چرا ما نسازیم؟ کشورهای خلیج فارس این همه آب شیرین کن نصب کرده‌اند چرا ما نکنیم؟ گویی اجرای چنین طرح‌هایی فی نفسه عملی مثبت است و چگونگی اجرا و پیامدهای آن‌ها چندان اهمیتی ندارد. هر آدم عاقلی که کمی از محیط زیست سر در بیاورد،

با تماشای دو دقیقه از گفت‌وگوی آقای عباسی با تلویزیون حساب کار دستش می‌آید که رییس کمیسیون انرژی مجلس به مسایل انرژی و محیط زیست چه نگرشی دارد.
مشت نمونه خروار است. از همین یک گفت‌وگو می‌توان مطمئن شد که نباید به صاحب چنین نگرشی دل بست تا مسیر قانون‌گذاری کشور را به نفع محیط زیست هدایت کند. هر چه باشد این یک نشانه از جریانی است که با ادعای «به فکر مردم بودن» مجلس را در اختیار گرفته است. البته اگر از برخی تفاوت‌های جزیی چشم‌پوشی کنیم، توجه به محیط زیست و فهم اولویت‌های آن همچنان برای جریان‌های سیاسی کشور یک شوخی بزرگ است، حتی اگر با دستاویز قرار دادن آن از مردم رای ستانده باشند. با این حال آقای عباسی و همفکران او در ایران و جهان همچنان به مدافعان محیط زیست با نگاهی عاقل اندرسفیه پوزخند می‌زنند که: «شما زیادی فانتزی فکر می‌کنید».

آلودگی هوامازوت سوزیمحیط زیستیادداشت
مطالب مرتبط
۲۵ درصد جنگل‌های حرای کشور در خطر نابودی استتکثیر ماهی به بهای نابودی حرا
حسن باغبانی، متخصص اکولوژی: با قطع ارتباط جنگل‌های حرا با آب شیرین، زمینه نابودی جنگل نیز فراهم می‌شود
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده
یادداشت امین شول ‌سیرجانیامین شول ‌سیرجانیاز زمانی که بشر دریافت – یا ادعا کرد که دریافته - توسعه بدون احترام به طبیعت و حقوق انسان‌ها پشیزی نمی‌ارزد؛ مفاهیم جدیدی خلق شدند تا صاحبان سرمایه را تشویق کنند که برای «پایداری» کسب و کار خودشان، مسئولیت‌های اخلاقی و اجتماعی برای خودشان متصور باشند.
یادداشتی از حمیدرضا میرزاده کارشناس محیط زیستکم توجهی به محیط زیست در نظام بودجه‌ریزی
به طور کلی بودجه هر سازمان به چند مولفه بستگی دارد، ابتدا اهمیت آن سازمان و اینکه در روند توسعه کشور چه نقشی دارد، سپس اینکه این سازمان چه برنامه‌هایی را ارائه می‌دهد و چه فعالیت‌هایی راانجام می‌دهد مهم است
یک‌ماه پس از آغاز به کار دولت، انتخاب رییس سازمان حفاظت محیط زیست به حاشیه رفته استخبرسازی برای «‌ پردیسان»
مهتاب جودکیمهتاب جودکی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *