کاهش7 / 1 درصدی میزان تلفات ناشی از حوادث رانندگی

منتشر شده در صفحه حقوق و حوادث | شماره 617

کاهش۷ / ۱ درصدی میزان تلفات ناشی از حوادث رانندگی
سازمان پزشکی قانونی از کشته شدن ۱۶هزار و ۵۸۴ تن در حوادث رانندگی در سال ۹۴ خبر داد که این تعداد نسبت به مدت مشابه در سال قبل ازآن (۱۳۹۳) ۷ / ۱ درصد کاهش نشان می دهد. به گزارش ایرنا با توجه به بررسی های گروه آمار سازمان پزشکی قانونی در سال گذشته بیشترین کشته های حوادث رانندگی مربوط به شهریور ماه با ۱۷۱۸ تن و پس از آن، مردادماه با ۱۶۹۹ تن و کم ترین آن مربوط به دی ماه با ۱۰۵۰ تن بود. همچنین روز ۱۲ خرداد با ۹۹ کشته،۲۶ شهریور با ۸۰ کشته و ۲۸ شهریور با ۷۵ کشته پرتلفات ترین روز های سال ۹۴ گزارش شد.
بیشترین مرگ ها در جاده های برون شهری
به گزارش سازمان پزشکی قانونی، بیشترین تلفات مربوط به مسیرهای برون شهری است که ۶۵.۵ درصد کشته های تصادفات مربوط به این مسیر ها ، ۲۶.۸ درصد در راه های درون شهری، ۷.۲درصد در جاده‌های خاکی و روستایی و محل تصادف نیم درصد هم نامعلوم بوده است. به بیان دیگر در سال ۹۴، ۱۰ هزار و ۸۶۰ تن در محورهای برون شهری (هشت دهم درصد کاهش نسبت به سال ۹۳)، چهار هزار و ۴۵۳ تن در مسیرهای درون شهری (۲.۹ درصد کاهش نسبت به سال ۹۳)، یکهزار و ۱۸۸ تن در مسیرهای خاکی روستایی (۵.۱ درصد کاهش نسبت به سال ۹۳) و ۸۳ تن نیز در مسیرهایی نامعلوم جان باختند.
بیشترین تلفات در استان فارس
براساس این گزارش در سال گذشته استان‌های فارس با یک هزار و ۳۷۴ مورد، خراسان رضوی با یک هزار و ۲۹۶ و تهران با یک هزار و ۲۱۳ مورد فوت ، بیشترین و استان‌های کهکیلویه و بویراحمد با ۱۶۸ تن، ایلام با ۱۷۵ و اردبیل با ۱۹۹تن، کم ترین شمار کشته های ناشی ازحوادث رانندگی را به خود اختصاص دادند. این گزارش افزود: بیشترین افزایش در مرگ‌های ناشی از حوادث رانندگی درسال۹۴ نسبت به سال قبل از آن در استان های کردستان (۱۶.۱درصد) و ایلام (۱۲.۹درصد) و بیشترین کاهش مربوط به استان های سیستان و بلوچستان(۱۲.۱ درصد) و خراسان جنوبی (۱۰.۹درصد) بود.
مردان، بیش از سه چهارم کشته شده ها
براساس این گزارش بررسی ها نشان می دهد که ۷۷.۲ درصد کشته های ناشی از حوادث رانندگی در سال ۹۴، مرد (۱۲ هزار و ۸۰۷ تن ) و ۲۲.۸درصد زن ( سه هزار و ۷۷۷ تن) بودند.
همچنین در خصوص کشته شدگان ۱۸ سال به بالا، ۷۲.۶ درصد، متاهل و ۲۵.۸ درصدد، مجرد و وضعیت تاهل ۱.۶ درصد نامشخص گزارش شد.
رانندگان، بیشترین قربانی
درگزارش پزشکی قانونی آمده است: در زمان وقوع تصادف ۴۰.۷ درصد به عنوان راننده وسیله نقلیه،۲۲.۲ درصد، عابر پیاده و ۳۵.۷ درصد، سرنشین یا ترک وسیله نقلیه، جان خود را از دست دادند. از مجموع تلفات رانندگی سال ۹۴ (۱۶ هزار و ۵۸۴ تن)، ۲۲.۲ درصد یعنی سه هزار و ۶۸۸ تن، عابر پیاده و ۲۲.۸ درصد یعنی سه هزار و ۷۸۳ تن موتورسیکلت سوار بودند.
۵۰ سال به بالا بیشترین تلفات
از لحاظ سنی ۸.۳ درصد افراد فوت شده در حوادث رانندگی سال گذشته ۱۰ سال و کمتر، ۵.۳ درصد ۱۷-۱۱ سال، ۲۶ درصد ۲۹-۱۸ سال، ۳۰.۱ درصد ۴۹-۳۰ سال و ۳۰.۲ درصد کشته های تصادفات ۵۰ سال به بالا سن داشتند .
سواری، خودروی مورد استفاده
۴۱.۲ درصد متوفیان
سازمان پزشکی قانونی در این گزارش به نحوه وقوع تصادف هم اشاره کرد و اینکه ۴۵.۱ درصد از افراد متوفی به خاطر برخورد ۲ وسیله نقلیه، ۲۲.۲ درصد هم به علت برخورد وسیله نقلیه به آنان فوت کردند؛ ضمن اینکه ۲۳. ۷ درصد آنان با واژگونی وسیله نقلیه جان خود را از دست دادند. خودرو مورد استفاده۴۱.۲ درصد از افراد متوفی خودرو سواری، ۲۲.۸ درصد موتورسیکلت، ۶.۸ درصد وانت بار، ۳.۳درصد کامیون، کامیونت و تریلر و ۱.۶ درصد اتوبوس و مینی بوس بود؛ همچنین بر اساس این آمار سه هزار و ۶۸۸ تن از متوفیان تصادفات (۲۲.۲درصد) عابر پیاده بودند.
ضربه به سر، علت اصلی مرگ
پزشکی قانونی همچنین علت اصلی مرگ ۵۰.۷ درصد از افراد را ضربه به سر عنوان کرد؛ ضمن اینکه ۲۴.۵درصد به علت شکستگی‌های متعدد،۷.۷ درصد به دلیل خونریزی، ۱۰.۵ درصد به دلیل علل اشتراکی (موارد دارای بیش از یک علت)، ۱.۱درصد به خاطر سوختگی، ۲ دهم درصد به علت نرسیدن اکسیژن و ۵.۳ درصد به علت سایر موارد در تصادفات رانندگی فوت کردند.
نیمی از متوفیان حوداث رانندگی در محل حادثه کشته می شوند
در این گزارش تاکید شده است ،محل فوت ۵۰.۹ درصد از افراد در محل حادثه، ۶.۸ درصد، حین انتقال به بیمارستان و محل فوت ۴۰.۹ درصد از افراد در بیمارستان بوده است. همچنین نحوه انتقال ۸۸.۱ درصد افراد متوفی از طریق آمبولانس، ۸.۱ درصد توسط وسایل نقلیه عبوری، ۰.۵ درصد خودروی پلیس، یک درصد سایر خودروها و ۲.۳ درصد نامعلوم بوده است.
افزایش ۲.۸ درصدی مصدومین ارجاعی
به پزشکی قانونی
بر اساس این گزارش در سال ۹۴، ۳۱۳ هزار و ۱۷ مصدوم تصادف به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۲.۸ درصد، افزایش نشان داد.

17

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :