گردهمایی سالگرد زلزله بم برگزار می‌شود

منتشر شده در صفحه جامعه | شماره 387

گردهمایی سالگرد زلزله بم برگزار می‌شود

استاندار کرمان از برگزاری گردهمایی سالگرد زلزله بم با دعوت از کلیه سفرای خارجی مقیم تهران در دی ماه امسال خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رزم حسینی ظهر یکشنبه در دیدار با سفیر آلمان گفت: آلمان از دیرباز بارانداز فرش کرمان بوده و فرش کرمان از هامبورگ به سایر کشورهای اروپایی و آمریکایی صادر می شد.
وی با اشاره به ظرفیت های کشاورزی استان کرمان تصریح کرد: با وجود کویری بودن کرمان، ۲۵ درصد باغات کشور در این استان قرار دارد.
استاندار کرمان پسته را یکی از مهم ترین محصولات این دیار عنوان کرد و گفت: کرمان رتبه اول پسته و خرما، رتبه دوم گردو و رتبه چهار مرکبات و سیفی جات کشور را داراست.
رزم حسینی با اشاره به وجود ۵۲ ماده معدنی در کرمان اظهار داشت: کرمان استانی معدنی است و۴۰ درصد معادن کشور در این دیار قرار دارند.
وی با اشاره به اینکه معادن کنونی مربوط به ۴۰ سال گذشته است، افزود: در این مدت هیچ گونه اکتشاف اساسی در کرمان صورت نگرفته است. با این وجود در دولت تدبیر و امید اکتشافات خوبی در استان کرمان آغاز شده است.
روستای تاریخی میمند در مسیر ثبت جهانی
رزم حسینی گفت: در حوزه انرژی با توجه به طرح های توسعه استان در زمینه فولاد، مس و صنایع پایین دستی نیازمند پنج هزار مگاوات برق هستیم که قرارداد سه هزار و ۵۰۰ مگاوات آن منعقد شده است. استادار کرمان به ظرفیت های کرمان در حوزه انرژی نو اشاره و تصریح کرد: فعالیت در این زمینه در کرمان آغاز شده است.
نماینده عالی دولت در استان کرمان با اشاره به وجود تونل های بادی در جنوب استان کرمان گفت: کرمان دارای ۳۲۰ روز آفتابی است.
وی با اشاره به ظرفیت های گردشگری استان کرمان ادامه داد: مکان هایی که سفیر آلمان طی سفر به کرمان مشاهده خواهد کرد تنها بخشی از ظرفیت های گردشگری این خطه است.
نماینده عالی دولت در استان کرمان ابراز داشت: پرونده روستای تاریخی میمند به منظور ثبت جهانی در یونسکو در دست بررسی بوده و به زودی به ثبت خواهد رسید.

رشد دو برابری آمار حضور گردشگران خارجی در ایران
رزم حسینی از رشد دو برابری آمار حضور گردشگران خارجی در ایران در دولت یازدهم شد و افزود: هفته گذشته سفیر چین در کرمان حضور یافت و بعد از بازدید از نقاط مختلف این استان گفت که به تورهای گردشگری چین فراخوانی برای بازدید از کرمان خواهم داد. استاندار کرمان از جنوب کرمان به عنوان هند ایران یاد کرد و ابراز داشت: در این منطقه در هر چهار فصل محصولات کشاورزی حاصل می آید و از شرایط آب و هوایی مطلوبی به ویژه در بهار برخوردار است. وی به راه اندازی فرودگاه جیرفت اشاره و تاصریح کرد: در حال حاضر پرواز تهران و جیرفت از طریق این فرودگاه انجام می شود.

انجام ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در کرمان
رزم حسینی ادامه داد: در حال حاضر ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در حوزه صنعت، انرژی و معدن در کرمان در حال اجراست که همه این سرمایه گذاری ها در دوران تحریم صورت گرفته است.
استاندار کرمان گفت: آلمان فرصت های زیادی را به دلیل تحریم ها در کرمان از دست داد و چینی ها وارد بازار کرمان شده اند.
وی ضمن ابراز تمایل برای روابط تجاری کرمان خودرو با آلمان، افزود: در حال حاضر شش نوع خودروی چینی در کرمان تولید می شود و طی سال گذشته نیز پنج هزار دستگاه خودرو تولید شد. خودروسازان کرمان به دنبال ارزانی نبوده و هدف اصلی آنها کیفیت است.
استاندار کرمان با اشاره به اینکه کرمان حدود دو دهه با خشکسالی مواجه است، افزود: بحث انتقال آب حوزه به حوزه را در این استان دنبال می کنیم.
نماینده عالی دولت در استان کرمان از انتقال آب از خلیج فارس به شمال کرمان خبر داد و گفت: آب این طرح برای صنعت صرف می شود که امیدواریم ظرف سه سال آینده ۱۱۰ میلیون آب به کرمان منتقل می شود. رزم حسینی خط لوله انتقال آب در این طرح را ۳۲۰ کیلومتر عنوان و تصریح کرد: این طرح پیشرفت های خوبی داشته و برای اجرای آن حدود ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری صورت گرفته است . وی گفت: در کنار این پروژه؛ مطالعاتی برای آب شرب نیز صورت گرفته که در این طرح آب از خلیج فارس به شمال استان کرمان انتقال داده می شود. استاندار کرمان تصریح کرد: همچنین دو خط مطالعاتی از عمان به جنوب کرمان و فلات مرکزی انتقال داده می شود و سیاست دولت نیز برای انتقال آب به این مناطق به منظور مصرف در بخش شرب و صنعت است.

برآورد دو میلیارد دلار پروژه در بخش انتقال آب کرمان
وی از برآورد دو میلیارد دلار پروژه در بخش انتقال آب کرمان خبر داد و گفت: مطالعات در این زمینه آغاز شده است.
نماینده عالی دولت در استان کرمان از دو پروژه پتروشیمی در کرمان خبر داد و افزود: از شرکت های آلمانی برای همکاری در این پروژه ها دعوت می کنیم. وی با اشاره به لزوم توسعه خطوط ریلی کرمان، افزود: اخیرا شرکت ریلی در کرمان تاسیس شده و طی ۱۰ سال آینده باید ۶۰ میلیون تن مواد معدنی را از کرمان جابجا کنیم.
استاندار کرمان با بیان اینکه امیدواریم با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای روابط تاریخی ایران و آلمان گسترده شود، گفت: ایران و آلمان می توانند روابط تجاری و فرهنگی مطلوبی داشته باشند. وی گفت: گردهمایی سالگرد زلزله بم با دعوت از سفرای خارجی مقیم تهران در دی ماه امسال برگزار می شود.

25

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

برخی از مقالات

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 5
  • امروز: 337
  • دیروز: 420
  • هفته: 6,068
  • ماه: 15,148
  • سال: 75,915