با وجود مخالفت محیط زیست خوزستانمجوز ساخت سد مارون۲ صادر می‌شود

چهارشنبه 21 اردیبهشت 1401

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با انتقاد از صدور مجوز سد مارون۲ در آینده نزدیک گفت: حقابه تالاب بین‌المللی شادگان از رودخانه مارون در حال حاضر قابل تامین نیست، بنابراین بارگذاری جدید روی این حوضه کار اشتباهی است.
محمدجواد اشرفی با اشاره به برگزاری نشست کمیته ارزیابی سد مارون۲ در سازمان حفاظت محیط زیست در اواخر سال گذشته به ایرنا گفت: در این نشست مخالفت خود را با ساخت این سد اعلام کردیم که در صورت‌جلسه هم قید شده اما به رغم مخالفت این اداره کل، سازمان حفاظت محیط زیست با ساخت این سد موافقت ضمنی کرده و قرار است بعد از برطرف کردن ایرادهای گزارش ارزیابی، مجوز محیط زیستی ساخت این سد صادر شود.
او با بیان اینکه گزارش ارزیابی محیط زیستی سد مارون۲ بسیار ضعیف بوده تصریح کرد: رکن اصلی ارزیابی محیط زیستی بررسی تاثیر در معیشت و مسائل اجتماعی یک طرح است که در این گزارش توجهی به آن نشده است.
اشرفی افزود: برای سد مارون۲ توسعه بخش کشاورزی و مصارف دیگر پیش‌بینی شده که با توجه به حجم مخزن سد کاملا مشخص است شاهد توسعه بیشتری خواهیم بود و بارگذاری بیشتری صورت خواهد گرفت بنابراین مطمئن هستیم با ساخت این سد، هیچ آبی از رودخانه مارون-جراحی به تالاب شادگان نخواهد رسید.
او اضافه کرد: استدلال وزارت نیرو این است که نیاز آبی در خوزستان آنقدر زیاد نیست و با افزایش راندمان آبیاری در این استان می‌تواند نیازهای خود را تامین کند به این معنی که خوزستان باید با صرفه‌جویی راندمان آبیاری خود را از ۳۰ درصد به متوسط ۴۵ درصد که متوسط کشوری برساند اما درخواست ما این است که اگر فکر می‌کنند حوضه مارون آب مازادی دارد، ابتدا ساختارها را اصلاح و الگوی کشت را تعدیل و آبیاری مکانیزه را اجرا کنند و بعد از آن اگر آب مازادی وجود داشت، سد مارون۲ را بسازند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین با تاکید بر ضرورت تامین حقابه تالاب بین‌المللی شادگان، گفت: این تالاب در شرایط نرمال باید سالانه بصورت متوسط ۳۸ مترمکعب بر ثانیه حقابه از رودخانه مارون دریافت کند این در حالی است که هم اکنون حتی 3 مترمکعب هم به عنوان حقابه تالاب تامین نمی‌شود و این تالاب عملا با زهاب‌های نیشکر زنده است.
او افزود: برای این تالاب پنج مترمکعب حقابه از رودخانه کارون تخصیص یافته بود که آن نیز تامین نشده و عملا حدود ۲ مترمکعب برثانیه از این طریق آب به تالاب می‌رسد.
اشرفی اضافه کرد: در برخی روزها از رودخانه مارون هیچ آبی وارد تالاب شادگان نمی‌شود بنابراین بارگذاری جدید روی این حوضه کار اشتباهی است و می‌تواند تنش‌های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی ایجاد کند.
او با بیان اینکه سرمایه‌گذاری مهمتر از تالاب شادگان وجود ندارد افزود: حیات تالاب شادگان، صرف نظر از کنوانسیون‌های بین‌المللی ، به دلیل تنوع زیستی و تاثیری که در تامین معیشت خانوارها دارد و ارزش‌های کارکردی و اکولوژیکی آن، اهمیت دارد و اگر نابود شود فاجعه بزرگی روی می‌دهد.
به گفته اشرفی، طرح سد مارون۲ انتقال بین حوضه‌ای هم محسوب می‌شود که این موضوع نیز به سازمان محیط زیست منعکس شده است.
بر اساس این گزارش، سازمان حفاظت محیط زیست در حالی با سد مارون۲ اعلام موافقت کرده که لاهیجان‌زاده معاون سابق این سازمان سال گذشته مخالفت این سازمان را با ساخت سد مارون۲ اعلام کرده بود.

سد مارونمارون2
مطالب مرتبط
هیچ موزه‌ای میزبان سنگ‌نوشته‌های قاجاری بهبهان نیستدپوی کتیبه‌های تنگ‌تکاب در انبار سد مارون
مهذب، فعال میراث‌فرهنگی بهبهان: چندین سال است می‌خواهند برای بهبهان موزه‌ای بسازند و کتیبه‌ها را به آنجا ببرند، اما این اتفاق هنوز نیفتاده است.
فروغ فکریفروغ فکری
پیام میراث
باستانیتنگ تکاب

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.