دو وزیر اموراقتصادی و جهادکشاورزی برای توضیح در مجلس حاضر شدندنان؛ صدای بهارستان نشینان را هم درآورد

دوشنبه 19 اردیبهشت 1401

پس‌لرزه‌های گرانی ماکارونی، آرد و نان همچنان ادامه دارد. رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در سخنانی دولت را مورد انتقاد قرار داد و درباره حذف ارز ۴هزار و ۲۰۰ تومانی پیش از ایجاد و راه‌اندازی کالابرگ الکترونیکی هشدار داد.

جلسه علنی مجلس که به ریاست محمدباقر قالیباف برگزار شد بررسی گرانی‌های اخیر را با حضور وزرای امور اقتصادی و دارایی و جهاد کشاورزی دردستور کار داشت. البته پس از یک جلسه غیرعلنی. جالب‌اینجاست که هیچ‌یک از معترضان به گرانی‌ها اشاره‌ای به وضعیت ناشی از جنگ روسیه علیه اوکراین و مشکل تحویل گندم از طرف روسیه و اوکراین را اشاره نکردند.
محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود نسبت به گرانی‌های اخیر و موضوع ارز ترجیحی واکنش نشان داد و تاکید کرد: ما با هرگونه اقدام درباره ارز ترجیحی قبل از اجرا شدن کالابرگ الکترونیکی مخالفیم. باید کالابرگ الکترونیکی اجرایی شود و این نظر دولت و رئیس جمهور است و قیمت هم همان قیمت های شهریور ۱۴۰۰ باشد و این موضع دولت و مجلس است.
او همچنین افزود: مساله اصلی که باعث نگرانی بیشتر مردم شده این است که گرانی اخیر شروع گرانی‌های کالاهای اساسی باشد که معیشت مردم به آن گره خورده است. ریشه این نگرانی‌های مردم به این بر می‌گردد که اگر قرار است ارز ترجیحی مربوط به کالاهای اساسی هدفمند شود، گرانی‌های شدیدی در دیگر کالاها که مرتبط با آن هستند ایجاد می‌شود و دولت در موضوع ماکارونی و آرد صنعتی به گونه‌ای عمل کرد که باعث نگرانی بیشتر مردم شد.
در جریان این جلسه، سیداحسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت سامانه‌ای طراحی شده که براساس آن قیمت خرید نان برای مصرف‌کنندگان متعارف و عادی تفاوتی نمی‌کند، اما از طرفی انگیزه‌ای هم برای قاچاق باقی نمی‌ماند همچنین با این سامانه اتباع خارجی و ایرانیان فاقد هویت و کارت بانکی شناسایی می‌شوند.
در ادامه محمد وحیدی نماینده مردم بجنورد با انتقاد از عملکرد دولت در اصلاح نظام یارانه‌ای در حوزه نان گفت: سوال ما از دولت این است که چرا اصلاح نظام پرداخت یارانه را از حوزه‌ای پرالتهاب نظیر نان آغاز کرد؟ زمانی که قیمت نان آزادپز از ۲ هزار و ۲۰۰ به ۷ هزار تومان می‌رسد آثار خود را در کمبود و نبود نان در روستاها و نقاط حاشیه‌ای نشان می‌دهد.
همچنین سیدجواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی در جریان بررسی گرانی‌های اخیر در مجلس به نمایندگان درباره نحوه پرداخت یارانه گندم توضیح داد و با تاکید بر این‌که یارانه گندم حذف نمی‌شود، گفت: این یارانه از روی کالا به افراد منتقل می‌شود تا افراد بتوانند مدیریت بهتری انجام دهند.
در همین حال ابراهیم عزیزی نماینده مردم شیراز معتقد است که بی‌توجهی به اقناع سازی مردم در کنار تصمیمات خلق‌الساعه مردم را نگران کرده است. لازم است که مجلس و دولت تمرکز بیشتری بر روی معیشت مردم داشته باشند. اگر مجلس از قانون خود به خوبی پاسداری کند به درستی نیز اجرایی می‌شود.
در ادامه این جلسه، جلیل رحیمی جهان‌آبادی نماینده مردم تربت حیدریه با اشاره به اینکه این روزها به حوزه‌های انتخابیه خود که می‌رویم چیزی جز بد و بیراه و آه و نفرین از مردم نمی‌شنویم، تاکید کرد: دولت در اداره امور مانده است، مجلس به عنوان نهاد نظارتی و قانون‌گذار باید دخالت کند نه این که صرفا نطق داشته باشد.
محمدرضا صباغیان نماینده بافق و مهریز هم در تذکر خود با بیان اینکه گرانی‌ها ستون فقرات مردم را می‌شکند، خاطرنشان کرد: با توجه به گرانی‌های اخیر باید کار اساسی و بنیادی انجام شود.
مجتبی یوسفی عضو هیات رئیسه مجلس دیگر معترض مجلس به گرانی‌ها بود.او با طرح این سوال که چرا این موضوع از نان شروع شد؟ افزود: ابتدا به سراغ حیاط خلوت شرکت‌های خصولتی باید می‌رفتیم، مردم نمی‌توانند از فردا به بچه خود بگویند که بیسکویت یک خوراکی لاکچری است و به جای آن نان سنگک به مدرسه ببر. گله‌مندی مردم در این زمینه است. همه باید دست به دست هم دهیم تا راهکاری مناسب در این زمینه اتخاذ شود.
همچنین صدیف بدری نماینده مردم اردبیل خطاب به رئیس‌جمهور پرسید چرا از بین این همه یارانه پنهان سراغ یارانه نان، معیشت و امنیت غذایی مردم رفته‌اید؟ تاکید کرد: متاسفانه دولت برای اصلاح نظام یارانه سراغ حوزه‌ای رفته است که چالش آن از همه بیشتر است و قبول مسئولیت هم نمی‌کند و هرجا به مشکل می‌خورد توپ را به زمین مجلس می‌اندازد.
سید شمس‌الدین حسینی رئیس کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید نیز با تاکید بر اینکه باید به موضوع اصلاح نظام ارزی و نظام حمایتی توجه کرد، افزود: این کار به عنوان آغاز است که اگر درست اجرا شود می‌تواند اقدامات درستی را به دنبال داشته باشد اما اگر درست انجام نشود کار برای آینده سخت می‌شود. همچنین باید ابعاد اجتماعی مورد توجه دولت باشد و در کنار نکات فنی به جنبه اجتماعی نیز پرداخته شده و از آن غافل نشد. متاسفانه در این موضوع در اقناع افکار عمومی، حرکت منسجمی صورت نگرفته است.
همچنین محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی با انتقاد از اقدام دولت در آغاز حذف یارانه‌ها با حذف یارانه نان تاکید کرد: در بودجه اختیارات را به‌طور کامل در مورد حذف ارز ترجیحی به دولت دادیم یعنی هم به دولت اجازه دادیم روش سابق را برای واردات کالا و تخصیص منابع واردات استمرار دهد و از سویی اجازه دادیم در صورتی که می‌خواهد سیاست‌ها را تغییر دهد.

گرانی ماکارونیگرانی نانماکارونینان
مطالب مرتبط
معاون اسبق توسعه علمی و فرهنگی سازمان برنامه و بودجه:نگران سفره نان مردم هستم
۴ 4
سخنگوی دولت تاکید کرد قیمت نان برای مردم تا پایان سال تغییر نمی‌کندچهار سال است تورم ۴۰ درصدی داریم
2 7
شوک‌ حذف ارز ترجیحی بعد از نان و آرد به روغن، مرغ و تخم‌مرغ رسیدنگرانی‌های مردم از گرانی‌ها رئیس‌جمهور را به بازار کشاند
۲
پیام خبر
دولتگرانی
پس لرزه‌های حذف یارانه آرد صنف و صنعت ادامه داردمخبر: یارانه نان و دارو حذف نمی‌شود
2 1

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.