زراعت چوب در پادگان‌ها و چند پرسش

سه شنبه 20 مهر 1400

سایت سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خبر داده که با موافقت مقام رهبری نیروهای مسلح برای کمک به دولت، بخش قابل توجهی از فضای سبز پادگان‌ها را در سراسر کشور به تولید و کشت درختان سریع‌الرشد اختصاص می‌دهند. در این خبر آمده است که با درخواست سازمان جنگل‌ها برای بهره‌گیری از ظرفیت پادگان‌های نیروهای مسلح برای کشت نهال‌های سریع‌الرشد و گسترش فضای سبز پادگان‌ها، طی نامه‌ای از سوی دفتر رهبر انقلاب به رئیس ستاد کل نیروهای مسلح با توسعه زراعت چوب در فضای سبز پادگان‌های کشور موافقت شده و از امسال این اقدام با نقش و مشارکت نیروهای مسلح شتاب بیشتری در کشور پیدا می‌کند.این که در دوران صلح از نیروهای مسلح در امور تولیدی و توسعه‌ای استفاده شود امری معمول و رایج است و این که از همه ظرفیت‌های مناسب کشور در راستای پیشبرد اهداف حوزه منابع طبیعی و محیط زیست استفاده شود، می‌تواند خبر خوبی باشد.بدیهی است از آنجایی که این فعالیت تخصصی بوده و علاوه بر آن مستلزم صرف هزینه و تولید درآمد است؛ از این روی نیازمند تهیه طرح و تصویب آن در مراجع علمی-فنی مانند شورای‌عالی جنگل است.
از مسئولان محترم سازمان جنگل‌ها درخواست می‌شود جزئیات بیشتری از این همکاری در اختیار افکار عمومی قرار دهند. به عنوان مثال:
این پروژه در کل در چه مساحتی انجام خواهد شد؟
چه سطحی مربوط به فضای سبز و چه سطحی مربوط به زراعت چوب است؟
دوره بهره‌برداری درختان تند رشد چند سال است؟
نیاز آبی این درختان چگونه تامین می‌شود؟
هزینه این پروژه چقدر است و تامین آن به عهده کیست؟
و بالاخره درآمد آن چقدر پیش‌بینی می‌شود؟
نکته دیگر عبارت «توسعه زراعت چوب در فضای سبز پادگان‌های کشور» است که به درستی مشخص نیست آیا منظور این است که زراعت چوب در فضاهای خالی مناسب در پادگان‌ها انجام شده و در عین حال فضای سبز نیز تامین خواهد شد یا اینکه زراعت چوب در فضاهای سبز کنونی انجام خواهد شد که در این صورت مستلزم قطع درختان موجود و آماده‌سازی عرصه است.
امید است مسئولان مربوطه توضیحات بیشتری درباره این فعالیت و همکاری ارائه کنند. در پایان پیشنهاد می‌شود با توجه به اینکه نیروهای مسلح علاوه بر پادگان‌ها، زمین‌های زیادی را نیز در اختیار دارند؛ مناطق مساعد زراعت چوب را شناسایی و با تهیه طرح اجرایی از کمک‌های فنی، حمایتی و تسهیلاتی قانونی موجود در این پروژه برخوردار شده تا این همکاری بین دو دستگاه از هماهنگی، شفافیت و سهولت بیشتری برخوردار باشد.

جنگلچوبزراعتسازمان جنگل ها
مطالب مرتبط
مظفر شیروانی، مشاور بین‌المللی جنگل و محیط زیست در گفت‌وگو با «پیام‌ما»:ایده واردات چوب فرار از پاسخگویی است
فاطمه باباخانیفاطمه باباخانی
فارس و کهگیلویه و بویراحمد بحرانی‌ترین مناطق از نظر آتش‌سوزی هستندآتش زودهنگام در زاگرس
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها: نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته تعداد آتش‌سوزی‌ها بیشتر شده است
آیسان زرفامآیسان زرفام
تقاضا برای روکش چرم خودروهای لوکس به تخریب جنگل‌های آمازون کمک می‌کندردپای صنعت چرم در نابودی جنگل‌ها
یاسمن طاهریانیاسمن طاهریان
بررسی تبعات پیشنهاد ادغام سازمان حفاظت از محیط زیست با سازمان جنگل‌ها در گفت‌و گو با کارشناسانقدرت محیط زیست کمتر می‌شود
فروغ فکریفروغ فکری

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.