پرونده تصادف اتوبوس خبرنگاران محیط زیست همچنان باز استصدور نظر کارشناسی بدون حضور وکیل اولیای دم

چهارشنبه 31 شهریور 1400

دوم تیر ماه امسال، اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که برای بازدید از احیای دریاچه ارومیه به منطقه رفته بودند در مسیر نقده چپ کرد و بر اثر این حادثه مهشاد کریمی، خبرنگار ایسنا و ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا جان خود را از دست دادند و 19 خبرنگار دیگر مصدوم شدند. حالا با وجود گذشت حدود یک ماه از صدور نظریه کارشناسی درباره این پرونده یکی از وکلای اولیای دم ضمن انتقاد از عدم ابلاغ نظریه به آنان گفت: «بر اساس این نظریه، راننده مقصر صد در صدی اعلام شده این در حالیست که مستنداتی در زمینه قصور مسئولان از ابتدای امر وجود داشته و دارد.»
پرتو برهانپور در گفت‌و‌گو با ایسنا اظهار کرد: «در تیرماه به وکالت از اولیای دم هر دو خبرنگار عزیز، شکواییه و وکالت‌نامه را در شعبه ۳ بازپرسی دادسرای ناحیه ۲۳ تهران – که ویژه نیابت قضایی است – ثبت کردیم اما اخیرا متوجه شدیم که در یک نظر کارشناسی به تاریخ ۵ شهریور ماه بر اساس تصمیم یک هیات سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صددرصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام شده است.»به گفته او طبق مقررات هر گونه جابجایی مسافر مستلزم رعایت قوانین حمل‌و‌نقل جاده‌ای است. جاده محل تردد اتوبوس خبرنگاران از نوع درجه ۲ روستایی بوده است. بر اساس گفته‌های خبرنگاران مبنی بر وجود پیچ‌ها و شیب‌های تند در جاده درجه ۲ روستایی نباید از چنین اتوبوسی استفاده می‌شد ضمن اینکه پیش از این اعلام کرده‌ایم که بر اساس پیامک‌های موجود و بلیت‌های تهیه شده، این تور مطبوعاتی از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه برگزار شده است بنابراین صرفا راننده نمی‌تواند مقصر باشد. سوال اصل اینجاست که چرا همه این مستندات کنار گذاشته شده است و راننده را مقصر صد در صد اعلام کرده‌اند. کارشناسان چطور توانسته‌اند نقش برگزار کنندگان این تور مطبوعاتی در زمینه انتخاب اتوبوس و جاده را نادیده بگیرند؟!

اتوبوسسقوط اتوبوس خبرنگارانواژگونی اتوبوس خبرنگاران
مطالب مرتبط
گزارش «پیام ما» درباره وضعیت خبرنگاران محیط زیست، ۱۲ روز پس از واژگونی اتوبوسآخرین احوال خبرنگاران مصدوم و روایت چند تناقض
فاطمه باباخانیفاطمه باباخانی
پیام جامعه
حادثهحداثه اتوبوس
سپهر سلیمیسپهر سلیمی
چهل روز از حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست و درگذشت مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی گذشتچهل روز حیرانی
مهدی زارعمهدی زارع

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *