وزیر بهداشت اعلام کردحذف محدودیت سنی واکسیناسیون کروناعین‌اللهی: برنامه داریم در ٢ تا ٣ هفته آینده واکسیناسیون دانش‌آموزان بین ١٢ تا ١٨ سال انجام شود

چهارشنبه 31 شهریور 1400

در آستانه آغاز سال تحصیلی، موضوع واکسیناسیون دانش‌آموزان در برابر ویروس کرونا به یکی از چالش‌های اصلی نظام آموزشی و درمانی کشور تبدیل شده است. شماری از مدیران آموزشی بر این نظرند که حفظ کیفیت آموزش نیازمند حضوری شدن کلاس‌های مدارس است. از سوی دیگر بیم آن می‌رود که با بازگشایی مدارس موج تازه‌ای از شیوع ویروس کرونا آغاز شود. وزیر بهداشت پیش از این تاکید کرده در صورتی مدارس بازگشایی می‌شود که واکسیناسیون هر دو دُز کلیه دانش‌آموزان کامل شود و برای همین منظور ظرف دو هفته آینده واکسیناسیون دانش‌آموزان ۷ تا ۱۸ سال آغاز می‌شود.

وزیر بهداشت دیروز درباره آخرین وضعیت واکسیناسیون توضیحات جدیدی داد. بهرام عین‌اللهی گفت: ما در جلسه شورای عالی آموزش و پرورش اعلام کردیم که مدارس و آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها باید زمینه حضور دانش‌آموزان و دانشجویان را فراهم کنند؛ واکسیناسیون دانش‌آموزان ١٢ تا ١٨ سال آغاز شده است، اما فعلا واکسیناسیون کنکوری‌‌ها را آغاز کرده‌ایم و سن به تدریج کاهش پیدا می‌کند و برنامه داریم در ٢ تا ٣ هفته آینده واکسیناسیون دانش آموزان بین ١٢ تا ١٨ سال انجام شود.
به گزارش ایسنا، عین‌اللهی درباره واکسن‌هایی که در دنیا برای دانش آموزان به تایید رسیده است، گفت: در حال حاضر در دنیا واکسن های سوبرانا و سینوفارم برای دانش‌آموزان تاییده شده است. وزیر بهداشت همچنین از حذف محدودیت سنی تزریق واکسن کرونا برای افراد بالای ۱۸ سال در سراسر کشور از امروز خبر داد. به گفته عین‌اللهی واکسیناسیون بالای سن ۱۸ سال در کل کشور باید بدون محدودیت انجام شود. او افزود: دیگر محدودیتی نداریم و مردم بالای ۱۸ سال می‌توانند با مراجعه به مراکز واکسیناسیون، واکسن دریافت کنند. وزیر بهداشت با تشکر از دانشجویان، بسیجیان، نیروهای هلال احمر گفت: الان حتی در مراکز شبانه‌روزی تزریق واکسن تا ۳ صبح و بیشتر در حال انجام است و این یک کار مردمی بوده است که از مردم قهرمان و شهید پرور سرزمین‌مان تشکر می‌کنم‌.
عین‌اللهی در حاشیه جلسه کمیته کشوری علمی کووید۱۹، با قدردانی از کادر بهداشت و درمان کشور که در زمینه کووید۱۹ به صورت شبانه روزی بسیار تلاش کردند، از پرداخت معوقات کادر سلامت که در زمینه مقابله با کرونا کار می کنند، خبر داد و گفت: ما بودجه پرداخت معوقات کادر سلامتی که در زمینه مقابله با کرونا کار می‌کنند را با دستور رئیس‌جمهور و معاون اول دریافت کردیم و از امروز توزیع شروع می‌ شود، در سفرهای استانی به ویژه پرستاران به دلیل معوقات گلایه ‌مند بودند و اعلام کردیم این معوقات به نیروهای میدانی نه ستادی پرداخت شود.
محدودیت مشاغل کم می‌شود
عین‌اللهی در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد مردم واکسینه شده‌اند، تصریح کرد: در حال حاضر به مرز تزریق ۴۵ میلیون دوز واکسن رسیده‌ایم و هفته پیش ٨ میلیون دوز واکسن تزریق کردیم و امیدواریم در چند هفته آینده ٧٠ درصد جمعیت را واکسینه کنیم و از مشاهده صحنه‌های تلخ و مرگ و میر هموطنانمان جلوگیری کنیم، در تمام نقاط دنیا ثابت شده است واکسیناسیون از مرگ و میر جلوگیری می‌‌کند، البته رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و تهویه مناسب همچنان باید رعایت شود.
وزیر کشور هم درباره تصمیمات نشست قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا، گفت: قرار شد محدودیت برای مشاغلی که با زدن ۲ دوز واکسن مصونیت عمومی پیدا می‌کنند، برداشته شود. به گزارش ایرنا احمد وحیدی عصر سه شنبه در حاشیه نشست قرارگاه عملیاتی ستاد کرونا در جمع خبرنگاران گفت: طرح شهید سلیمانی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد تا با تقویت هر چه بیشتر آن بتوانیم مرحله‌ شناسایی، مراقبت، قرنطینه، حمایت و واکسیناسیون با دقت و سرعت بیشتری انجام شود.
به گفته وحیدی قرار است در مرحله شناسایی میزان تست‌ها افزایش یابد: «بنا شد حمایت‌های شخصی و صنفی را مجددا مورد بررسی قرار دهیم. نسبت به سرعت بخشی واکسیناسیون کاملا این آمادگی از طرف عزیزان ما در وزارت بهداشت با تمهیداتی که صورت گرفته وجود دارد و باید مردم با توجه به این‌ آمادگی‌ها هر چه سریعتر برای واکسیناسیون مراجعه کنند تا موضوع واکسیناسیون در کمترین زمان ممکن به انتها برسد».
او گفت: بحث دیگر نشست روز سه‌شنبه، راجع به پیگیری تامین معوقات کادر درمان بود که بخش‌هایی از این معوقات پرداخت شده و معوقات به مرور تکمیل می‌شود. وزیر کشور درباره محدودیت‌ها هم گفت: در این جلسه برخی محدودیت‌هایی که می‌تواند برداشته شود- به ویژه برخی مشاغل- مورد بررسی قرار گرفت. قرار شد محدودیت برای مشاغلی که با زدن ۲ دوز واکسن مصونیت عمومی پیدا می‌کنند، برداشته شود. به گفته وحیدی در این جلسه راجع به ترددهای مرزی و کنترل دقیق‌تر، تست در مبادی ورودی و خروجی به شکل زمینی و هوایی بحث و مقرر شد تمهیدات قوی‌تری در این رابطه وضع شود. او درباره برداشته شدن محدودیت‌های شبانه هم تاکید کرد: تردد شبانه تا فوتی‌ها به میزان قابل توجهی کاهش نیابد، برداشته نمی‌شود. ما به دنبال رفع محدودیت‌ها هستیم اما این موضوع باید همراه با کاهش ابتلاها و فوتی‌ها باشد.
اطلاعیه مرکز آمار وزارت بهداشت درباره «اصلاح برند واکسن مسافران»
یکی دیگر از مشکلات مربوط به کرونا به خروج مسافران از کشور مربوط است که در روزهای گذشته با مشکلاتی مواجه بوده است. از همین رو مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتشار اطلاعیه‌ای درباره اصلاح برند واکسن، تاکید کرد: اصلاح هرگونه اشکال در برند واکسن صرفا توسط ستاد مرکزی وزارت بهداشت انجام می‌شود تا از هرگونه سوء استفاده جلوگیری شود.
به گزارش ایسنا، در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر تغییر برند واکسن افرادی که قصد سفر به خارج از کشور دارند، در کارت واکسن دیجیتال و در ازای دریافت پول، مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تاکید کرد: دسترسی اصلاح برند واکسن، به خاطر رفع اشکالات ثبت واکسن، تنها در سه دانشگاه علوم پزشکی اخیرا فعال شده بود. این دسترسی از امروز در سراسر کشور غیر فعال شد.
کلیه موارد ثبت شده تغییر برند با دقت در حال بررسی هستند و اگر مواردی بر خلاف واقعیت ثبت شده باشد ضمن برگرداندن به حالت اولیه، گزارش پیگیری آن به بازرسی وزارت بهداشت ارائه خواهد شد. از این پس اصلاح هرگونه اشکال در برند واکسن صرفاً توسط ستاد مرکزی وزارت بهداشت انجام خواهد شد تا از هرگونه سواستفاده جلوگیری شود. همچنین مسافران به خارج از کشور برای دریافت کارت واکسن دیجیتال هیچ پولی نپردازند، تنها مرجع رسمی دریافت کارت واکسن دیجیتال سامانه vcr.salamat.gov.ir است.
بعضی افراد یا سازمان‌ها در ازای مبلغی، نامه یا کارت کاغذی، پلاستیکی یا دیجیتال به زبان انگلیسی خارج از سیستم وزارت بهداشت صادر می‌کنند که فاقد اعتبار است. طبق اطلاعیه‌ای که به تمامی سفارتخانه‌ها ابلاغ می‌شود تنها کارت دیجیتال رسمی وزارت بهداشت به آدرس vcr.salamat.gov.ir معتبر است. مسافران به خارج از کشور با مراجعه به این آدرس می‌توانند ظرف کمتر از ۲۴ ساعت کارت بین‌المللی دیجیتال دریافت کنند که در همه‌ کشورها معتبر است. تزریق و دریافت کارت واکسن در سراسر کشور کاملا رایگان است و افراد هیچ پولی نباید به هیچکسی در ازای تزریق یا دریافت کارت واکسن بپردازند.

تزریق واکسنستاد مقابله با کروناکرونامحدودیت سنی
مطالب مرتبط
«پیام‌ما» اظهار نظر رئیس‌جمهوری مبنی بر واکسیناسیون ۷۰ درصد ایرانیان تا چند روز آینده را بررسی می‌کنداشتباه محاسباتی درباره واکسیناسیون
پیام خبر
۲۱۱۵
تزریق واکسنواکسن
هجدهمین گردهمایی سالانه باستان‌شناسان به صورت مجازی آغاز شدباستان‌شناسی در شرایط اضطرار
پیام میراث
۱۹۶۶
ابزار سنگیباستان شناسی
اول
۱۹۱۰
زلزلهکرونا
گزارش «آکسفام» و «شرکت سوئیس ره» نشان می‌دهدبحران آب‌وهوایی پرهزینه‌تر از کرونا
بحران آب‌وهوایی دو برابر کرونا به اقتصاد کشورهای گروه ۷ آسیب می‌زند
مجتبی پارسامجتبی پارسا

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *