با ادغام دو آتش‌سوزی کالیفرنیا، شعله‌ها به مرز پارک ملی سکویا رسیده است؛ جایی که پیرترین درختان جهان را داردخطر در کمین جنگل باستانیعملیات نجات پیرترین درخت جهان ادامه دارد

دوشنبه 29 شهریور 1400

|پیام ما| آتش‌سوزی کالیفرنیا گسترده شده و جنگل باستانی سکویا را تهدید می‌کند. با ادغام دو آتش‌سوزی، شعله‌ها به مرز پارک ملی سکویا رسیده که پیرترین درخت جهان را در خود دارد؛ درختانی به نام سکویا یا سرخ‌چوب که با دو تا سه هزار سال عمر، تاریخ زنده طبیعت‌اند. برای نجات آنها، از سه روز پیش آتش‌نشانان به میدان آمده‌اند و با استفاده از نوعی آلومینیوم مقاوم در برابر آتش، امیدوارند که شعله‌ها گزندی به این بیشه تاریخی وارد نکند.

دو آتش‌سوزی ناشی از صاعقه در کالیفرنیا با هم ادغام شده و حریق شکل‌گرفته به مرز جنگل سکویاهای باستانی رسیده است. خطر در کمین درختان «پارک ملی سکویا» در ایالت کالیفرنیای آمریکاست، درختانی که ماموت هم خوانده می‌شوند و بزرگترین درختان زمین شناخته می‌شوند. آتش‌سوزی بزرگ آتش‌نشانان را به طور موقت از جنگل دور کرده اما آنها در تلاشند تنه بزرگترین موجود زنده جهان را بپوشانند و با این روش از آن محافظت کنند.
تلاش ماموران برای جلوگیری از سوختن جنگل ملی سکویا از سه روز پیش شروع شد. دو آتش‌سوزی که «کلونی» و «پارادایس» نام گرفته‌اند برای یک هفته در این منطقه جریان داشتند. همچنین بیش از ۳۵۰ مامور آتش‌نشانی با بالگردها و هواپیماهای آبپاش برای مقابله با این دو حریق بسیج شده‌اند. آنها چندین درخت از جمله ژنرال شرمن را با کاغذ آلومینیوم پوشانده اند تا از آنها حفاظت کنند.
گاردین دیروز نوشت: سرویس پارک ملی اعلام کرده که تغییر آب و هوا در روز جمعه باعث شعله‌ور شدن آتش در پارک ملی سیرا نوادا شد. بر اثر این آتش‌سوزی حالا، شعله‌های سوزان به غرب جنگل درختان غول‌پیکر رسیده است. اینجا درست ورودی جنگلی است که دو هزار درخت سکویا در خود دارد.
آتش‌نشانان بخش پایینی تنه درخت «ژنرال شرمن» را با نوعی آلومینیوم مقاوم در برابر آتش که در پناهگاه‌های اضطراری آتش‌نشانان و برای محافظت از ساختمان‌های چوبی تاریخی استفاده می‌شوند، پوشاندند.
بر اساس اطلاعات پارک ملی سکویا، ژنرال شرمن با 52،508 فوت مکعب (1486 مترمکعب) بزرگترین درخت جهان شناخته می‌شود. ارتفاع این سکویا 275 فوت (83 متر) است و محیط آن در سطح زمین 103 فوت (31 متر) است.
برخی از مردم کالیفرنیا تصمیم می‌گیرند خانه‌های خود را با آلومینیوم مقاوم در برابر آتش بپیچند. یکی از خانه‌های پیچیده در نزدیکی دریاچه تاهو از آتش‌سوزی کالدور جان سالم به در برد، در حالی که خانه‌های مجاور بدون محافظ تخریب شدند.
این بسته‌بندی خاص، گرمای آتش را منحرف و از احتراق مواد قابل اشتعال جلوگیری می‌کند. همچنین باعث جلوگیری از ورود توده‌های هوایی است که یکی از عوامل اصلی در گسترش آتش‌سوزی‌ها به شمار می‌روند. روکش فایبرگلاس و چسب اکریلیک، توانایی این را دارد تا 1022 درجه فارنهایت یا 550 درجه سانتی‌گراد را تحمل کند.
آتش‌سوزی‌های جاری با وجود چوب‌های خشک و علف تغذیه شده و گسترده‌تر شده‌اند. خشکسالی ناشی از تغییرات اقلیمی مقابله با آتش‌سوزی‌ها را سخت‌تر کرده است. در همین مدت کوتاه با وقوع آتش‌سوزی‌ها، فقط در کالیفرنیا میلیون‌ها درخت از دست رفتند و خاکستر شدند. دانشمندان می‌گویند بر اثر تغییرات اقلیمی، در طول 30 سال گذشته غرب بسیار گرمتر و خشک‌تر شده است و این شرایط تا جایی ادامه پیدا می‌کند تا پدیده‌های آب‌وهوایی باز هم شدیدتر و آتش‌سوزی‌های جنگلی را مکرر و مخرب‌تر کند.
به گفته وزارت جنگلداری و حفاظت آتش‌نشانی کالیفرنیا، امسال با وقوع بیش از 7000 آتش‌سوزی در این ایالت، بیش از 3000 خانه و ساختمان‌های دیگر آسیب دیده یا تخریب شده و همچنین بیش از 3000 مایل مربع از مراتع نیز به آتش کشیده شده است.
آتش‌سوزی‌هایی که جنگل غول پیکر را که با نام مجتمع KNP شناخته می‌شود تهدید می‌کند، 28 مایل مربع (72 کیلومتر مربع) زمین جنگل را سیاه کرده است.
اینطور که هوپر می‌گوید، بعد از ظهر جمعه با وزیدن باد آتش بار دیگر گسترده‌تر شد. در این زمان آتش‌نشانانی که تنه سکویاها را با فویل می‌پیچیدند و برگ‌ها و ساقه‌های خشکیده را جمع می‌کردند، ناگهان ناچار به فرار شدند اما روز شنبه با بهبود شرایط برای ادامه کار و شروع یک آتش‌سوزی دیگر در امتداد بزرگراه برای حفاظت از درخت پیر به جنگل، پیاده برگشتند.
این آتش‌سوزی‌ها باعث تخلیه پارک و بخش‌هایی از «تری ریورز» شد؛ جمعیتی 2500 نفره در خارج از ورودی اصلی پارک قرار گرفتند و نیروهای کمکی شروع به ایجاد خطی بین آتش و جمعیت کردند.
هوای خنک‌تر، آرام تر و مه ملایم صبحگاهی، رشد آتش را در روزهای اخیر محدود کرد ، اما سرویس ملی آب‌وهوا(NWS) اعلام کرد که با ورود سیستم کم‌فشار بادهای شدید و رطوبت تا روز یکشنبه در منطقه آتش‌سوزی دیده خواهد شد. با این حال، مقامات آتش‌نشانی انتظار نداشتند که در ماه‌های اخیر با وزش شدید باد آتش‌سوزی سیرا نوادا به هیولاهایی تبدیل کند که صدها خانه را ببلعند.
ربکا پترسون، سخنگوی اطلاعات آتش‌نشانی می‌گوید: «برای چند روز آینده وقایع آب‌وهوایی شدیدی پیش‌بینی نشده که خبر خوبی است. تغییرات زیاد باد هم پیش‌بینی نشده و در عین حال بارندگی هم در پیش‌بینی‌ها دیده نمی‌شود.» او اضافه می‌کند: «بر همین اساس ما پیش‌بینی می‌کنیم که آتش‌سوزی‌ها همچنان ادامه داشته باشد اما امیدوارم خیلی سریع گسترده نشوند.»
کارشناسان می‌گویند درختان سکویا مقاومت زیادی در برابر آتش‌سوزی‌ها دارند و طوری تکامل یافته‌اند که از شعله‌ها جان سالم به در برند. این سازگاری به آنها کمک کند تا با رهاسازی دانه و ایجاد جوانه دوباره رشد کنند. اما شدت آتش‌سوزی‌ها که ناشی از تغییرات آب‌وهوایی است، می‌تواند درختان را تحت تاثیر قرار دهند.
آتش‌سوزی چندین بیشه را سوزانده‌اند؛ از جمله بیشه‌هایی که درختانی به ارتفاع 200 فوت و عمر 2000 ساله در خود داشته‌اند. نقاط سوخته، دریاچه اوریول در پارک ملی و همینطور درختستان‌های شمالی و جنوبی در همسایگی پارک ملی سکویا را در برمی‌گیرد.
آتش همچنین به جنگل «لانگ میدو» در پارک ملی رسیده بود، جایی که بیل کلینتون دو دهه پیش اعلامیه‌ای برای ایجاد یک اثر ملی امضا کرد.
تیم بوردن ، مسئول گروه نجات سکویاها و مدیر لیگ Save the Redwoods ، به گروه خبری «بِی اریا» گفت: «این درختستان چشمگیر، از نظر محیط زیستی برای جنگل اهمیت دارد. آنها فقط آنقدرها شناخته شده نیستند. وقتی به آن فکر می کنم ، قلبم می‌لرزد.»
در مسیر جنوب، آتش‌سوزی «ویندی» تقریباً 11 مایل مربع به رودخانه «تول» و پارک ملی سکویا نزدیک شده و در حال گسترده‌شدن است؛ جایی که پیش از این درختانی غول‌آسا با شعله‌های آتش سوخته بودند.
مقامات آتش‌نشانی هنوز نتوانسته‌اند میزان خسارت وارده به جنگل‌هایی که در مناطق دور‌افتاده و صعب‌العبور هستند را تخمین بزنند.
به گفته سرویس پارک ملی، سال گذشته، آتش‌سوزی «کسل‌فایر» حدود 7500 تا 10600 سکویای بزرگ را سوزاند و کشت. این میزان جنگل از دست رفته، حدود 10 تا 14 درصد از کل سکویاهای جهان بود.
اکنون دو آتش‌سوزی پارادایس و کلونی که ناشی از صاعقه هستند در کوه‌های سیرا نِوادا جریان دارد. این دو مورد حریق تازه‌ترین آتش‌سوزی‌ها در یک رشته حریق‌های متعدد در تابستان امسال در کالیفرنیا هستند.
ربکا پترسون، سخنگوی پارک‌های ملی سکویا و کینگز کنیون می‌گوید این پارک‌های ملی ذخیره‌گاه‌های بسیار مهمی هستند و برای همین تلاش ویژه‌ای برای حفاظت از آن انجام می‌شود.
کالیفرنیا امسال تجربه چندین آتش‌سوزی بزرگ را داشته است؛ تاکنون بیش از ۷۴۰۰ آتش‌سوزی طبیعی در این ایالت رخ داده و حدود ۸۹۰ هزار هکتار را سوزانده است. آتش‌سوزی «دیکسی» در شمال کالیفرنیا نیز به دومین آتش سوزی بزرگ طبیعی در تاریخ ایالت بدل شده است. این حریق اکنون تا حدود زیادی مهار شده است.

آتشآتش سوزیآتش سوزی جنگلجنگل باستانیفصل آتش سوزی
مطالب مرتبط
شاهرخ جباری
اول
۲۰۷۶
آتشآتش سوزی
در دومین روز آتش‌سوزی فیروزآباد پس از مرگ سه نفر، هلی‌کوپترهای آب‌پاش و نفربر، راهی ارتفاعات فارس شدندیک خانواده درآتش «تنگه هایقر » سوخت
مهتاب جودکیمهتاب جودکی
اقلیم
۲۰۷۴
آتشآتش سوزی
آتش‌سوزی در گچساران ادامه داردجنگل‌های نارک و کوه خامی، در حصار آتش
اقلیم
۲۰۵۷
آتشآتش سوزی
تداوم آتش‌سوزی‌ها‌ در روسیه، یونان و کالیفرنیادود، قطب شمال را پوشاند
مهتاب جودکیمهتاب جودکی
اقلیم
۲۰۸۰
آتشآتش سوزی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *