رئیس جمهور خبر داد:لغو روادید میان ایران و عراق

یکشنبه 21 شهریور 1400

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اراده ایران و عراق توسعه مناسبات دوجانبه است، گفت: نخست وزیر عراق وعده داد تعداد زائران ایرانی برای حضور در مراسم اربعین حسینی افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، سید ابراهیم رئیسی روز یکشنبه پس از نشست با مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق و همچنین نشست وزیران دو کشور در جمع خبرنگاران گفت: مناسبات جمهوری اسلامی ایران و کشور دوست و برادرمان عراق مناسبات بسیار خوبی است که این مناسبات در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی است اما به نظر ما این مناسبات می‌تواند بیشتر توسعه یابد.
او ادامه داد: در این نشست آنچه بین ما مطرح شد اراده دو کشور برای توسعه مناسبات بین ایران و عراق است. امروز ارتباط ما با عراق فقط یک ارتباط همسایه نیست بلکه اعتقاد در باورها، قلب‌ها و عمیق دو کشور، دو ملت و دو دولت با یکدیگر است و معتقدیم این مناسبات می‌تواند در حوزه‌های مختلف توسعه پیدا کند. رئیس‌جمهور با بیان اینکه روابط ایران و عراق تنها به دو کشور ختم نمی‌شود، اظهار کرد: نقش آفرینی دو کشور در منطقه، جهان و ارتباطات بین‌المللی هم می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
او اضافه کرد: آنچه در نشست‌های تخصصی تخصصی بین وزیران دو کشور و نشست بین من و نخست وزیر مطرح شد، همه در جهت توسعه مناسبات است و تصمیماتی گرفته شد که امیدواریم این تصمیمات هرچه سریعتر به اجرا در بیاید.
رئیس دولت سیزدهم خاطرنشان کرد: آقای الکاظمی از لغو روادید بین دو کشور خبر داد که این خبر خوبی بود. اراده ایران و عراق توسعه کریدور ریلی و ارتباط شلمچه با بصره است که با دستور ایشان قرار است به سرعت انجام شود و این موضوع با پیگیری وزیران مربوطه در ایران و عراق به سرعت دنبال می‌شود.
او روابط مالی و پولی بین دو کشور را از دیگر محورهای رایزنی‌های خود با الکاظمی ذکر کرد و گفت: قرار است پس از پیگیری‌های انجام شده این موضوع دنبال شود. رئیس‌جمهوری اضافه کرد: نکته دیگر اینکه در آستانه اربعین حسینی هستیم و وضعیت کرونایی نه‌تنها برای دو کشور بلکه برای کل جهان است.
رئیسی با مهم توصیف کردن حفظ و صیانت از زائران گفت: این مساله محدودیتی در عراق ایجاد کرد در عین حال آقای نخست وزیر با توجه به اینکه عاشقان اباعبدالله بتوانند از این زیارت استفاده کنند و عده داد تعداد زائران را تا میزانی که امکان دارد، افزایش یابد.
رئیس‌جمهور ابراز امیدواری کرد روابط دو کشور افزایش یابد و علی‌رغم خواست دشمنان دو کشور همواره شاهد روابط خوبی بین دو کشور ایران و عراق باشیم.
در ادامه این نشست نخست وزیر عراق هم با بیان اینکه به دنبال رهایی از تمام تبعات جنگ‌های بیهوده و بی‌اساسی هستیم که در دوره دیکتاتوری شروع شد، گفت: از جمهوری اسلامی که از لحظه نخست در مبارزه با داعش در کنار ما ایستاد سپاس‌گذاری می‌کنم.
مصطفی الکاظمی اظهار کرد: امروز مجموعه‌ای از پرونده‌ها را در راستای گسترش روابط و تاکید بیشتر بر روابط تاریخی دو ملت بررسی کردیم و به دنبال این هستیم این نقاط اشتراک را به اموری که به مصلحت و منفعت دو کشور منجر شود، تبدیل کنیم.
الکاظمی اضافه کرد: بین عراق و جمهوری اسلامی ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک وجود دارد اما روابط بین ایران و عراق بسیار عمیق‌تر و گسترده‌تر از مرز مشترک بوده و شامل موارد اقتصادی، فرهنگی و موارد دیگر می‌شود.
او درباره محورهای گفت‌و‌گوها خود را نخست وزیر عراق گفت: امروز مجموعه ای از پرونده‌های اقتصادی و پروژه‌های استراتژیک بین دو کشور از جمله ارتباط خط آهن بصره – شلمچه را بررسی کردیم.همچنین تبادلات تجاری بین دو کشور و گسترش آن به نحوی که به مصلحت دو کشور باشد را مورد بررسی قرار دادیم.
الکاظمی تاکید کرد: ملت من در پی ایجاد یک فرهنگ دموکراتیک در عراق بوده و خواهان تقویت روابط با همه همسایگان خود است و به دنبال این هستیم که از تمام تبعات جنگ‌های بیهوده و بی‌اساسی که در دوره دیکتاتوری شروع شد رهایی پیدا کنیم و روابط خود را گسترش دهیم.
او گفت: در اینجا می‌خواهم از همه کسانی که در جنگ با داعش -که نیروی سیاه و خوارج‌اند- در کنار ملت عراق ایستادند، تشکر کنم و از جمهوری اسلامی که از لحظه نخست در مبارزه با نیروهای سیاه در کنار ما ایستاد، سپاس‌گذاری می‌کنم.
الکاظمی با تاکید بر این که موضع عراق نسبت به جمهوری اسلامی و ملت ایران پایدار و ثابت است، گفت: حکومت و ملت عراق در همه چالش‌ها و مشکلات و شرایط مختلف در کنار ملت و حکومت ایران می‌ایستد. نخست وزیر عراق افزود: عراق از همه تلاش‌های جمهوری اسلامی در توسعه روابط و گفت‌وگوهای مختلف تشویق و حمایت می‌کند.

اربعینایرانایران و عراقرئیس جمهوررئیسیروادیدعراق
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.