ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر سر برخی مسائل فنی نظارتی بیانیه‌ مشترکی را منتشر کردندتوافق برای تعویض حافظه دوربین‌های نظارتی

یکشنبه 21 شهریور 1400

|پیام ما| بیانیه‌ای مشترک، دست آورد اولین سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در دولت سیزدهم به تهران بود. در این بیانیه بر سر مسائل فنی نظارتی آژانس توافقی صورت گرفت که بر اساس آن تیم فنی آژانس می‌توانند به ایران بیایند تا بتوانند اقداماتی را بر روی دوربین‌های نظارتی تاسیسات هسته‌ای در ایران انجام دهند و کارت‌های حافظه قدیمی را پلمب کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب کنند.

سفر رافائل گروسی رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران منجر به صدور بیانیه‌ای مشترک شد.
این بیانیه و صحبت‌های گروسی و محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در کنفرانس خبری از پیشرفت گفت‌وگوها میان ایران و این آژانس بین‌المللی خبر می‌دهند که این مساله می‌تواند بر روند مذاکرات برجامی وین تاثیر مثبتی داشته باشد.
پس از گزارش گروسی در مورد ایران به شورای حکام و اظهار نگرانی او در مورد این مسئله که ممکن است دولت جدید امکان نظارت‌های توافق شده را محدود کند، گفت‌وگوهایی میان کشورهای اروپایی و آمریکا و همچنین روسیه انجام شد و احتمال صدور بیانیه‌ای علیه ایران در برخی رسانه‌ها مطرح شد.
مدیرکل آژانس در گزارش به شورای حکام آژانس، مدعی شده بود که بازرسی‌های این سازمان از مراکز هسته‌ای ایران به طور چشم‌گیری کاهش یافته و با محدودیت جدی مواجه شده است.
پس از این گفت‌وگوها، مقامات ایرانی از سفر یک روزه رئیس سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به ایران خبر داند. این اولین سفر این مقام بین‌المللی به تهران پس از آغاز به کار دولت سیزدهم است.
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی پس از دیدار با رافائل گروسی مذاکره بین دو طرف را سازنده خواند و گفت:«قرار شد مدیرکل آژانس در آینده نزدیک به تهران سفر کند.» به گزارش ایسنا او تاکید کرد که مسایل فی مابین اساسا فنی است:« تفاهم کردیم در اجلاس آینده(کنفرانس عمومی) شرکت کنیم و در حاشیه اجلاس مذاکرات خود را ادامه دهیم.»
رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین از توافق برای تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی خبر داد و گفت:«قرار شد تیم فنی مربوطه بعد از توافق به ایران بیایند تا بتوانند اقداماتی را که باید برای دوربین ها به لحاظ فنی انجام بدهند را انجام و کارت‌های حافظه طبق روالی که طبق پادمان است و در ایران نگهداری و پلمب می‌شود همان جا کارت‌های قدیمی را پلمب کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب کنند که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است.»
اسلامی اظهار کرد که برای ایران آنچه حائز اهمیت است، اعتمادسازی است و این که اعتماد متقابل بین ایران و آژانس وجود داشته باشد و آژانس طبق توافق در جهت پیشبرد برنامه های هسته‌ای ایران نقش موثرتری ایفا کند و به پیشرفت فناوری هسته‌ای ایران کمک کند.
رافائل گروسی هم پس از دیدار با اسلامی بر لزوم گفت‌وگو میان ایران و آژانس در موضوعات مختلف تاکید کرد و توضیح داد:‌«این بازدید بسیار برای من مهم است چون بعد از روی کار آمدن دولت جدید در ایران است. این بدان معناست که ایران و آژانس باید با هم کار کرده و همکاری خود را گسترش دهند.»
او از گفت‌وگوی مثبت و عمیقی که با محمد اسلامی داشته است قدردانی کرد و گفت: «ما باید درباره مسائل مختلف با هم مذاکره و تبادل نظر داشته باشیم.»
بر اساس گفته گروسی در کمتر از 2 هفته دیگر کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژیی اتمی در وین برگزار می‌شود، قرار است در این کنفرانس محمد اسلامی سرپرستی هیأت ایرانی را بر عهده داشته باشد و در حاشیه کنفرانس به ادامه مذاکرات با آژانس بین‌المللی بپردازد پس از آن گروسی دوباره برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به ایران برمی‌گردد.
گروسی هم گفت‌وگوهای با هیات ایرانی در سازمان انرژی اتمی را مثبت ارزیابی کرد و افزود: «همکاری مثبت میان ایران و آژانس برای ادامه عملیات تجهیزات فنی آژانس خیلی مهم است و این گارانتی مهمی برای ایران و جهان است تا توافقات مثبت بعدی ادامه یابد. این همکاری سازنده برای همکاری‌های صلح‌آمیز بعدی موثر است.»
توافق جدید
در متن بیانیه مشترک آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی اتمی ایران آمده است:« طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فی‌مابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.
در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار می‌کند و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر می‌کند تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های میان ایران و آژانس در حوزه های مختلف و بحث در خصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری می‌شوند، اقدام کنید. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.»
انتقاد نماینده مجلس از سفر گروسی به ایران
این سفر گروسی و مذاکرات میان او و سازمان انرژی اتمی ایران با مخالفت‌هایی هم روبه‌رو شد، نماینده شهریار در مجلس شورای اسلامی در مورد سفر رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: «موافقت با سفر رافائل گروسی به ایران هم موجب تعجب بود و هم موجب تأسف. چرا باید بعد از انتشار گزارش مغرضانه اخیر سازمان با سفر گروسی ‌موافقت می‌شد؟»
به گزارش ایسنا، حسین حق وردی معتقد است که گروسی با اعتبار آژانس را در حد یک رسانه صهیونیستی پایین آورده است و نباید در دولت جدید همان امتیازدهی‌های یک طرفه قبلی تکرار شود:« آژانس باید در رفتارش تجدیدنظر کند. نباید تسلیم زیاده‌خواهی‌های آژانس شد.» با وجود انتقادات به این سفر اما به نظر می‌رسد تعداد موافقان داخلی و خارجی آن بیشتر باشد و سبب شود که مذاکرات برجامی وین بیشتر به سمت یک توافق دوباره حرکت کند.
همانطور که میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین درباره توافق جدید ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی فت: «این یک موضوع فنی اما بسیار مهم است.
به آژانس کمک می‌کند همچنان از برنامه هسته‌ای ایران مطلع باشد. همچنین برای ایران هم به همان اندازه اهمیت دارد، از این نظر که می‌تواند مانع گمانه‌زنی‌های بی‌اساس شود.»

آژانس انرژی اتمیآژانس بین‌المللی انرژی اتمیبازرسان آژانس اتمیدولت سیزدهمسازمان انرژی اتمی
مطالب مرتبط
رئیس سازمان انرژی اتمی:نباید به پنهان‌کاری متهم شویم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی:بازرسان آژانس اخراج نمی‌شوند
«رافائل گروسی»، مدیر کل آژانس اتمی گفته است که از بابت مصوبه مجلس ایران در مورد دسترسی بازرسان آژانس نگران است و دوست ندارد که در روز بیست‌ویکم فوریه از ایران بشنود که حضور بازرسان در ایران کاهش می‌یابد.
رئیس جمهوری در در دیدار با مردم شهرهای زلزله‌زده و سیل‌زده استان هرمزگان وعده داد مشکلات حل شودمردم از «رئیسی» جاده و درمانگاه خواستند

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.