رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی می‌گوید در محدودیت‌های اخیر تقاضا و قیمت سفر کاهش یافتمردم ترسیدند و کم سفر رفتندحتی در مسیرهای داخلی و مناطق توریست‌پذیر مثل کیش، قشم، مشهد و چابهار حجم تقاضا به حدی پایین آمد که نرخ بلیت در برخی روزها و ساعت‌ها به پایین‌ترین حد رسید

سه شنبه 02 شهریور 1400

709 مرگ؛ این رقم رکورد تلفات همه روزهای شیوع کرونا در ایران را شکست. به نظر می‌رسد که این اعداد و وضعیت حاد همه‌گیری‌ و شلوغی بیمارستان‌ها، سبب ترس شد که این بار وقتی در تعطیلات محدودیت‌های کرونایی اعمال شد، تقاضا و قیمت سفر ریزش داشت. در حالی که هر بار در تعطیلات انتقاداتی درباره ترافیک سنگین جاده چالوس و بی‌توجهی به محدودیت‌ها مطرح است، حالا رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می‌گوید مردم این‌بار ترسیده بودند و مثل همیشه، از سفر استقبال نکرده‌اند. هرچند داستان سفر به شمال، مثل همیشه بود و عده‌ای با جرثقیل ماشین‌هایشان را به شهرهای شمالی رساندند.

بسیاری به دلیل نگرانی از افزایش سفر و آغاز موج دیگری از شیوع کرونا، می‌گفتند باید به تعطیلات 6 روزه اخیر عبارتی مثل «لاک‌داون» اطلاق شود، نه تعطیلی. این بار اما تعطیلات هفته پایانی مردادماه، با محدودیت‌های تردد جاده‌ای همراه شد و اینطور که حرمت‌الله رفیعی به ایسنا گفته، ریزش شدید تقاضا و قیمت سفر رخ داده است.
«در سال‌های گذشته معمولا تعطیلات چهاردهم و پانزدهم خردادماه و تاسوعا و عاشورا، سفر و قیمت آن رشد شدیدی داشت، ولی امسال برای اولین‌بار شاهد ریزش تقاضا و قیمت سفر بودیم.» به گفته او حتی در مسیرهای داخلی و مناطق توریست‌پذیر مثل کیش، قشم، مشهد و چابهار حجم تقاضا به حدی پایین آمد که نرخ بلیت در برخی روزها و ساعت‌ها به پایین‌ترین حد رسید. مثلا در مسیر مشهد در بعضی روزها قیمت بلیت یک‌طرفه از تهران، به مرز ۲۰۰ هزار تومان هم رسید.
رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی از سوی دیگر اضافه کرد: «البته به خاطر محدودیت‌های کرونا، تعداد پروازها به یک‌سوم کاهش یافت که همین تعداد پرواز هم با توجه به استقبال پایینی که برای سفر وجود داشت، زیاد بود. در واقع، مردم سفر نرفتند. می‌توان گفت این‌بار تبلیغات درباره کرونا اثرگذار بوده است. از طرفی، با شیوع ویروس جدید، بسیاری از خانواده‌ها درگیر شدند و شاید تجربه تلخی که بسیاری از نزدیک داشتند باعث شد این بار مساله جدی گرفته شود.» به گفته او از مسیرهایی مثل اصفهان، شیراز، بندرعباس و بوشهر که معمولا در تاسوعا و عاشورا مسافران زیاد داشت، استقبال خیلی کم بود و تقریبا تورها متقاضی نداشته‌‌اند. اما همه مسیرها اینطور سوت‌وکور نبود.
به استثنای شمال
با همه اینها، استان‌های شمالی باز هم استثنا شدند، حتی در بدترین شرایط همه‌گیری. اعلام تعطیلی ۶ روزه دستگاه‌های اداری و دولتی استان‌های تهران و البرز به مدت کمتر از سه ساعت باعث افزایش ناگهانی حجم تردد در مسیرهای منتهی به مازندران و سرازیر شدن موج سفرها به این استان در شرایط حاد کرونایی شد.
رفیعی معتقد است که قصه شمال فرق دارد. «وقتی تصاویر و اخباری از انتقال اتومبیل مسافران با جرثقیل به شمال کشور منتشر می‌شود، یعنی مردم به هر ترفندی دست می‌زنند تا به شمال برسند. اتفاقا ما هم یک سال و نیم است که به این سفرها انتقاد می‌کنیم، اما کسی نه می‌شنود و نه توجه می‌کند. این سفرهایی که انجام می‌شود و ستاد ملی کرونا تقصیر آن را گردن فعالان و تبلیغات گردشگری می‌اندازد، اصلا به صنعت گردشگری ارتباطی پیدا نمی‌کند. ما هم معتقدیم باید مانع این سفرها شد، اما اجازه سفر با آژانس را بدهند تا مردم از خدمات ایمن، بهداشتی و قابل کنترل استفاده کنند.»
او ادامه داد: «حرف ما این است که سفر را متوقف کنید، اما به گردشگری اجازه فعالیت بدهید. تفاوت آن در این است که گردشگر با برنامه و کنترل‌شده سفر می‌کند و در هتل و اقامتگاه تایید و نظارت‌شده اقامت دارد که در این شرایط، کنترل بیماری و فرد آسان‌تر است، ولی در این مدل سفری که الان انجام می‌شود، کجا و چه کسی را می‌خواهند کنترل کنند؟ چگونه می‌توانند مانع انتشار بیشتر ویروس شوند؟»
مسئول سفرهای شمال ستاد کرونا است
رفیعی همینطور گفت: «مسافری که با ماشین شخصی خود حتی با وجود منع تردد، به سمت شمال می‌رود، قصدش این است که آزاد باشد. حتما هم گعده و همنشینی شبانه دارد و پروتکلی را رعایت نمی‌کند.
اصلا شمال می‌رود که دورهمی داشته و آزاد باشد. این سفرها نه برای جامعه محلی و نه برای صنعت گردشگری، آورده اقتصادی ندارد، اما نسبت به آن سختگیری نمی‌شود. این مسافرها حتی مواد‌غذایی و هر کالایی که نیاز دارند از شهر و محل زندگی تهیه می‌کنند، معمولا هم خانه و ویلایی دارند و یا نهایتا یک خانه اجاره کنند. به این مدل سفر، اصلا گردشگری نمی‌گویند و مسئولیت آن هم با ستاد ملی کرونا است.»
او درباره فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی در تعطیلات گذشته، همزمان با محدودیت کرونا که با انتقادهایی مواجه شد، عنوان کرد: «دفاتر خدمات مسافرتی در محدودیت‌های کرونا منع فعالیت ندارند و می‌توانند خدمات بدهند. اگر تعطیل شوند، با توجه به این‌که حمل و نقل عمومی برقرار است، حتما مردم دچار مشکل و سرگردان می‌شوند. بنابراین فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی حتی طبق مصوبه‌های ستاد ملی کرونا، منع قانونی ندارد. از طرفی، مرزها باز است و سفر به خارج از کشور، هرچند محدود انجام می‌شود. ما که نمی‌توانیم برای کشورهای دیگر تصمیم بگیریم و وقتی آن‌ها اجازه ورود داده‌اند و مردم می‌خواهند بروند، ما مانعِ آن شویم. بنابراین دفاتر خدمات مسافرتی باید باز باشند که به این تعداد مسافر خدمات بدهند.»
به گفته او آژانس‌ها در تعطیلات اخیر برای ترکیه، بلغارستان و ارمنستان تور داشتند، اما مردم استقبال نکردند و این تورها هم با ریزش قیمت مواجه شد.
رضایت و استقبال مردم از تورهای غیرمجاز و بدون مجوز!؟
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی درباره تورهای طبیعت که حتی با وجود محدودیت‌های کرونا، همچنان پرجمعیت اجرا می‌شوند، اظهار کرد: «بیشتر آژانس‌ها که به خاطر شرایط کرونا، تور بزرگ و پرجمعیت برگزار نمی‌کنند، خیلی‌ها متعهدند. در این تعطیلات هم اطلاع دارم تور زیادی از طرف آژانس‌ها اجرا نشد، چون مردم استقبال نکردند، اما آن تبلیغاتی که اشاره می‌کنید بیشتر از طرف گروه‌های غیرمجاز و بدون مجوز بوده که در فضای مجازی تبلیغ می‌کنند و اتفاقا استقبال زیادی از آن‌ها می‌شود و خوب هم کار می‌کنند و تعدادشان هم رشد کرده است و معضل بزرگی برای صنعت گردشگری شده‌اند.»
او ادامه داد: «خیلی‌ها می‌گویند مردم از این تورها رضایت دارند، باید هم همین‌طور باشد، چون این تورها که مجوز ندارند و نظارت هم نمی‌شوند محدودیت‌های آژانس‌ها را ندارند. مثلا آن اتفاقی که برای کاروانسرای دلیجان افتاد، برای این تورها نمی‌افتد؛ یک عده مسافر در فضای محصور آب‌بازی کردند، در کاروانسرا و آژانس پلمب شد. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هم از سرمایه‌گذاری که همه زندگی‌اش را برای این کار گذاشته بود، هیچ دفاعی نکرد.»

پیک جدید کرونارکورد کروناکروناکووید۱۹
مطالب مرتبط
گرایش ایرانیان به سفر خارجی برای دریافت واکسن‌ کرونا اوج گرفته است و مسئولان همچنان وعده تولید واکسن می دهندرویای واکسیناسیون
فرزانه قبادیفرزانه قبادی
شهردار تهران درباره انحراف در واکسیناسیون پاکبانان به شورای شهر گزارش دادرانندگان جرثقیل و کارمندان واکسن کرونا زدند

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *