فعالان زیست محیطی گناوه خواستار بررسی علت تلف شدن پرندگان شدندمرگ بی‌صدای گنجشک‌های جنوبیفعالان زیست محیطی گناوه خواستار بررسی علت تلف شدن پرندگان شدند

1400/02/25

اهالی روستاهای ساحلی چاهک، بینک، قلعه و چاهشور در روزهای گذشته، لاشه پرنده‌های مرده را بر زمین پیدا کرده‌اند. همه‌جور پرنده‌ای که در گناوه پیدا می‌شود؛ سینه‌سرخ، هفت‌رنگ، دم‌جنبانک، لیکور، خفاش، کبوتر و بیشتر از همه این‌ها، سار و گنجشک. فعالان محیط زیست می‌گویند، در هر بیست، سی متر، دست کم دو لاشه کوچک دیده‌اند. محیط زیست هم اعلام کرده که علت در دست بررسی است اما احتمال داده که این تلفات در اثر استفاده از سموم کشاورزی رخ داده باشد.

در عکس‌های منتشر شده، لاشه‌های کوچک و خیس پرنده‌ها، روی سنگ‌های ساحلی در حال خشکیدن و فرسودن است و دوست‌داران و فعالان زیست محیطی شهرستان گناوه خواستار بررسی علت و ریشه‌یابی تلف شدن گونه‌های مختلف پرندگان در روستاهای ساحلی این شهرستان شده‌اند و می‌گویند اگر این موضوع بررسی نشود، فاجعه‌ای محیط زیستی رخ می‌دهد.
پیش از این مردادماه 99 بود که یکصد یاکریم‌ها و قمری‌ها در روستاهای بندر جاسک تلف شدند و دلیل آن از سوی دامپزشکی هرمزگان بیماری نیوکاسل عنوان شد. این بار اما با تلفات پرندگان از گونه‌های مختلف، بیش از همه احتمال تاثیر سموم کشاورزی مطرح شده است. درست همین عامل در هفته‌های گذشته باعث تلف‌شدن تعداد زیادی مرغ زنبورخوار در سیرجان شده بود.
فعالان محیط زیست لاشه‌ها را جمع‌آوری کرده‌اند
علی زارعی، فعال محیط زیست اهل روستای ساحلی چاهک پنج روز در ساحل پیش به لاشه‌های کوچک برخورد. «متوجه شدم تعدادی پرنده تلف شده با جریان آب به ساحل کشیده شده‌اند.» او در روزهای بعد هم این پدیده را مشاهده کرد و سرانجام تصمیم گرفت که لاشه‌ها را جمع‌آوری کند. زارعی می‌گوید: «در پایش تک نفره از ساحل روستای چاهک حدود ١١ پرنده تلف شده را جمع‌آوری کردم.»
به ایرنا گفته است: «در ساحل این روستا لاشه پرندگان زیادی را از نزدیک مشاهده کردم. چندین گونه پرنده در ساحل روستاهای چاهک و بینک شهرستان گناوه تلف شدند که آنها را جمع‌آوری کردم. پرندگان تلف شده از گونه‌های بومی هستند که احتمالاً مسمومیت عامل از بین رفتن آنها باشد.» او هشدار داده که ممکن است این آلودگی به سرعت در زنجیره غذایی سایر موجودات وارد شود و به ایرنا هم گفته است: «با توجه به اینکه احتمال وارد شدن لاشه‌های بازمانده این پرندگان به چرخه غذایی انسان‌ها و حیوانات وجود دارد، انتظار می‌رود تا پیگیری‌های لازم برای مشخص شدن دلایل این اتفاق صورت گیرد.»
به گفته این فعال محیط زیست علاوه بر چاهک، در روستا‌های قلعه، و چاهشور و بینک شهرستان گناوه این اتفاق در حال تکرار است و «در هر ۲۰ یا ۳۰ متری ساحل یک تا دو جسد پرنده دیده می‌شود». زارعی هم احتمال می‌دهد «سمی که به صورت ترکیبی با گندم برای از بین بردن جوندگان استفاده می‌شود» عامل این تلفات بوده باشد.
غلامرضا نعمتی، مسئول انجمن یاوران سبزاندیش طبیعت گناوه هم به ایرنا گفته است: «انتظار می‌رود کارشناسان خبره و مسئولان دستگاه‌های اجرایی مرتبط به این موضوع حیاتی وارد شوند و از تداوم این رخداد جلوگیری کنند.» او با بیان اینکه موضوع تلف شدن پرندگان در چند روستای ساحلی گناوه به اداره‌کل محیط زیست استان و شهرستان اطلاع داده شده است، گفت: «در صورتی که پرندگان تلف شده جمع‌آوری نشوند، خوراک جانوران مرده‌خوار قرار می‌گیرند و اوضاع بدتر می‌شود.»
محیط زیست: علت در دست بررسی است
فعالان محلی موضوع را به اطلاع اداره حفاظت محیط زیست رسانده‌اند و حالا تصاویر پرندگان مرده، در حال دست‌به‌دست شدن‌ است. کامبیز عبداللهی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه گفته که به دنبال گزارش‌های مردمی و دیدن همین تصاویر در فضای مجازی، پیگیری‌ها آغاز شده است.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه از گفت‌وگو با شخصی صحبت کرده که ۶ قطعه پرنده از گونه‌های مختلف و خشک‌زی جمع‌آوری‌شده را از او تحویل گرفته‌اند. بعد از دریافت اطلاعات از این فرد، کارشناسان به نوار ساحلی گناوه رفته‌اند و این مسیر را تا ساحل روستای بینک پایش کرده‌اند. آنها بیشتر نقاط را پاکسازی کرده و ۶ پرنده دیگر در فاصله حدود ۷۰۰ متری از هم مشاهده و جمع‌آوری کرده‌اند. عبداللهی همچنین گفته است: «گونه‌های یافت شده که از نوع سار و گنجشک بودند، برای بررسی علت تلف شدن و نمونه‌برداری به اداره دامپزشکی شهرستان گناوه تحویل داده شد و پس از بررسی‌های علمی، اطلاع‌رسانی می‌شود.»
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه درباره این پایش‌ها به مهر هم گفته است: «در پایش صورت گرفته توسط کارشناسان این اداره از ساحل شهرستان گناوه تعدادی بسیار معدودی پرنده تلف شده به صورت پراکنده با فاصله زیاد و با حدود هر ۸۰۰ تا هزار متر فاصله بین شش تا هشت پرنده تلف شده مشاهده شد که زمان زیادی از تلف شدن آنها گذشته و بافت‌های اولیه را از دست داده بودند.» او از شهروندان، دهیاران و شوراهای اسلامی در روستاهای ساحلی گناوه درخواست کرده در صورت مشاهده پرندگان تلف شده، به این اداره گزارش دهند.
آفت‌کش‌های پرنده‌کش
نتایج آزمایش نمونه لاشه‌های کشف‌شده در روستاهای ساحلی گناوه هنوز روشن نیست اما تنها احتمال مطرح شده به سموم کشاورزی مربوط است. عبداللهی، رئیس اداره محیط زیست گناوه گفته است: «احتمال اینکه این پرندگان در اثر بقایای سموم کشاورزی تلف شده باشند وجود دارد ولی علت نهایی تلف شدن این پرندگان پس از بررسی توسط کارشناسان دامپزشکی اطلاع‌رسانی می‌شود. درصد احتمال اینکه این پرندگان به علت استفاده سموم شیمیایی کشاورزی تلف شده باشند بیش از هر دلیل دیگری است اما اظهار نظر قطعی پس اخذ جوابیه اداره دامپزشکی اعلام می‌شود.»
نخستین‌بار نیست که اثرات زیان‌بار آفت‌کش‌ها بر گونه‌های غیر هدف بروز پیدا می‌کند. یکی از مطالعات در این ارتباط نشان می‌دهد که در بیش از ۹۸ درصد حشره‌کش‌های اسپری شده و ۹۵ درصد از علف‌کش‌ها روی جانوران و گیاهانی اثر می‌گذارند که قرار به از بین رفتن آنها نبوده است. علت این است که این مواد شیمیایی در سراسر زمین‌های کشاورزی پاشیده می‌شوند و این میان نفوذ آب سموم را به محیط‌های آبی وارد می‌کند و در این حین باد هم آنها را به مزارع دیگر، چراگاه‌ها و مناطق مسکونی می‌برد. در حالی که اثرات زیان بار آفت‌کش‌ها و سموم شیمیایی کشاورزی بر زیستگاه‌ها و زیستمندان آن‌ها روشن است، استفاده مکرر از آفت‌کش‌ها به مرور در آفت‌ها مقاومت ایجاد کرده و فعالیت دوباره آنها را تسهیل می‌کند.
کاهش 52 درصدی جمعیت زنبورهای عسل با سموم کشاورزی
احتمال ارتباط تلفات پرندگان با استفاده از سموم کشاورزی در حالی مطرح شده که در روزهای گذشته تلفات 52 درصدی جمعیت زنبورهای عسل به دلیل سم‌پاشی باغ‌ها سبب نگرانی شده است. میرمحسن موسویان، مدیرعامل اتحادیه مرکزی زنبورداران ایران که یک ماه پیش اعلام کرده بود حدود ۴۰ درصد جمعیت زنبورهای عسل ایران به دلایل ناشناخته تلف شده‌اند، در روزهای گذشته بار دیگر از مسئولان خواسته برای جلوگیری از این فاجعه اقدام‌های فوری انجام دهند. به گفته او اگرچه در فروردین ماه سازمان دامپزشکی مدعی شد عامل تلفات زنبورها شناسایی شده است و از ادامه این روند جلوگیری می‌شود اما در همین مدت یک‌ماهه، ۱۲ درصد دیگر از جمعیت زنبورهای کشور تلف شدند و آمار تلفات به بیش از نیمی از جمعیت زنبورها افزایش پیدا کرد.
او آمار تلفات ۵۲ درصدی جمعیت زنبورهای کشور را با استناد به گزارش‌های اتحادیه‌های استانی ارائه کرده و گفته است: «این آمار فاجعه‌بار است و به نظر می‌رسد مسئولان آگاه به نتایج از دست رفتن جمعیت زنبورعسل و آثار مخرب آن بر کشور نیستند. علاوه بر عوامل ناشناخته مرگ زنبورهای عسل، ناهماهنگی در سم‌پاشی باغ‌ها و مزارع با زنبورستان‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل افزایش تلفات زنبورهای عسل است.»

مطالب مرتبط
درآمد 340 میلیارد تومانی از جریمه قطع درختان پایتخت
سوگل دانائیسوگل دانائی ظرف سال‌های ۹۸ و ۹۹ رخ داد
قطع درخت، جرمی است با جنبه عمومی. قاضی می‌تواند به مجرم و فرد خاطی جریمه نقدی یا حتی مجازات زندان دهد. نص‌صریح قانون می‌گوید که تجاوز به حق حیات درختان نباید بدون مجازات باقی بماند. لایحه قانونی حفظ و گسترش فضای سبز شهرها که در سال 88 به دولت ابلاغ شد می‌گوید که قطع درخت […]
جوان امروز احساس خشم هدررفتگی و استیصال می‌کند
محمد فاضلی، جامعه‌شناس در یک مناظره تلویزیونی:
دوشنبه شب مناظره‌ای در شبکه چهار صدا و سیما در برنامه «شیوه» بر سر جامعه‌شناسی اعتراض و ناآرامی‌های اخیر برگزار شد. این مناظره با حضور محمد فاضلی جامعه‌شناس و پژوهشگر توسعه در برابر سعید حاجی ناصری استادیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران روی آنتن رفت. مناظره‌ای که با رویکرد ریشه‌یابی به تحلیل علل تجمعات گسترده […]
در دوره جدید اتاق بازرگانی کمیسیونی به نام کمیسیون توسعه پایدار و محیط زیست وجود دارد که در این کمیسیون به بررسی فرآیند تدوین ارزیابی اثرات محیط زیستی پروژه‌ها پرداختیم و در این زمینه پژوهش کردیم و از پژوهنده‌ها و ذی‌نفعان برای تعامل دعوت کردیم. نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد که این فرایند در ایران […]
یادداشت
ضرورت‌های تداوم در فرهنگ محیط زیست
1- شما سوار ماشین شاسی‌‌بلندتان هستید. در حاشیه یک جاده جنگلی، زارع بینوایی را می‌بینید که مشغول قطع کردن درخت جنگلی است. شیشه ماشین را پایین می‌کشید. اره برقی خاموش می‌شود. فکر می‌کند آدرس جایی را می‌خواهید. نزدیک می‌شود. می‌گویید این درخت را از بین نبر ما برای اثر گلخانه‌ای به آن نیاز داریم و […]
دیگر مطالب شماره 2009
رئیس مرکز ملی خشکسالی:کاهش بارش‌ها در نوار شرقی بدتر از بقیه مناطق استرئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها و خشکسالی در کشور گفت: در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین توجه کنیم
رئیس دوره‌ای کنفرانس تغییرات آب و هوایی:زغال‌سنگ را باید به تاریخ بسپاریمرئیس نشست Cop26 می‌گوید که مقابله با سوخت‌های فسیلی باید اولویت شخصی تک تک افراد باشد
فاجعه بمب‌گذاری در افغانستان تکرار شدنماز جمعه خونین کابلپلیس افغانستان اعلام کرد که انفجار یک بمب در یکی از مساجد منطقه «شکردره» ولایت کابل منجر به شهادت دست کم ۱۲ نمازگزار شد.
افزایش غلظت ازن در برخی مناطق تهرانبر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درحال‌حاضر هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار دارد اما به‌تدریج تا روز شنبه بر غلظت آلاینده ازن در برخی مناطق افزوده می‌شود.
با حضور فعالان و مدیران انجمن‌های تخصصی بررسی شد:آسیب جبران‌ناپذیر مهاجرت شغلی متخصصان گردشگریمدیرکل اسبق دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری: برخی از نیروهای متخصص این حوزه در زمینه املاک و مسکن مشغول به کار شده‌اند این افراد دیگر به گردشگری برنمی‌گردند
از آسیب به محیط زیست نیمه شمالی پایتخت تا فقر و توسعه نیافتگی نیمه جنوبی؛تغییرات طرح تفصیلی چه بر سر تهران آورد؟نهایی شدن طرح تفصیلی شهر تهران و ابلاغ آن در اردیبهشت ۱۳۹۱ مهم‌ترین اتفاق آن سال بود. نقشه راهی که می‌توانست راه فساد و رانت خواری‌ها را در شهرداری ببندد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.