فرسایش خاک گریبان‌ بوشهررا گرفته است

چهارشنبه 03 دی 1399

هشدار رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر درباره مدیریت سیلاب

فرسایش خاک گریبان‌ بوشهر را گرفته است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر: برای مطالعات جامع و کامل حوزه آبخیزداری شهرستان گناوه ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم.

|پیام ما| از مهم‌ترین معضلات شهرستان بوشهر که چند سالی ‌است مکررا در رسانه‌ها مطرح می‌شود، مساله فرسایش خاک است. مساله‌ای که به زعم نماینده مردم بوشهر باید با اجرای پروژه‌های آبخیزداری جلوی آن گرفته شود. پیشتر از عبدالکریم جمیری، سال گذشته، غلامرضا منتظری، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اعلام کرده بود که کانون فرسایشی به وسعت ۴۵۴ هزار هکتار به سبب فقر، شوری خاک و پوشش گیاهی نامناسب در اراضی منابع طبیعی استان بوشهر ایجاد شده است. با این حال در نشست دیروز رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر با مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری این استان تصمیمات تازه‌ای برای رفع فرسایش خاک این استان گرفته شد.

به گزارش ایسنا، عبدالکریم جمیری در نشستی با مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر درباره ضرورت اجرای طرح‌های آبخیزداری گفته و عنوان کرده: نیاز به آینده‌نگری در اجرای طرح‌های آبخیزداری وجود دارد، با این حال مطالعات مناسبی برای طرح‌های آبخیزداری در شمال استان صورت نگرفته است.

 باتوجه به بارش باران‌های شدید و برداشت بیش از اندازه از منابع زیر‌زمینی، برای مدیریت سیلاب و تقویت سفره‌های آب زیرزمینی باید در حوزه آبخیزداری استان فعالیت‌های اساسی صورت بگیرد و ما نیز آمادگی آن را داریم تا در این خصوص کمک کنیم. 

نماینده مردم بوشهر همچنین با اشاره به مساله فرسایش خاک در این استان گفت: یکی از معضلات شهرستان‌های شمالی استان بحث فرسایش خاک است که باید با اجرای پروژه‌های آبخیزداری جلوی این امر گرفته و فرسایش کنترل شود. با وجود همه تلاش‌هایی که در حوزه آبخیزداری در شمال استان انجام شده است، مشکلات و کمبودهای زیادی وجود دارد که باید گام‌های جدی‌تری در این خصوص برداشته شود. جمیری همچنین اشاره کرده که تنها ۳۶ درصد از مساحت شهرستان گناوه و ۳۸ درصد از مساحت شهرستان دیلم تاکنون مطالعه شده که لازم است برای مطالعات جامع و کامل بودجه مناسبی تخصیص داده شود.

سد شهید دلواری و مشکلات اراضی پایین دست

به گفته او از روستاهای شهرستان گناوه گرفته تا انتهای دیلم اراضی کشاورزی بسیاری وجودی دارد که نیاز به آب کشاورزی دارند و سالیان زیادی برای بهره‌مندی از آب سد چم‌شیر منتظر ماندند اما علی‌رغم این انتظارات، طرح متوقف مانده و به سرانجام نرسیده است.

جمیری همچنین ادامه داده که زمینه انجام یک سری اقدامات کوچک و کم هزینه در منطقه وجود دارد که باتوجه به مطالعات صورت گرفته و توقعات مردم و کشاورزان منطقه انتظار می‌رود تصمیمات جدی‌تری در این خصوص اتخاذ شود.

رئیس مجمع نمایندگان استان بوشهر به تاثیر دره‌های فصلی و حاصل‌خیزی دیم هم اشاره کرده و گفته: دره‌های فصلی شهری باعث آبیاری و حاصل‌خیزی اراضی دیم پایین دست می‌شوند اگر این طرح‌ها اجرایی شود مراتع کنار دستی آباد اما مراتع پایین دستی دیم، کم آب و معترض می‌شوند که با یک مدیریت صحیح باید از بروز همچین مشکلاتی جلوگیری شود.

او در خصوص مشکلات طرح آبخیزداری دره‌امیری دیلم نیز گفته که اگر طرح از لحاظ اجرایی و کارشناسی مشکل دارد حتما باید بازنگری و اصلاح شود تا به مراتع دیم پایین دست صدمه‌ای وارد نشود، در کنار آن باید به میزان سهم کشاورزان از روان‌آب‌های فصلی در پایین دست و در مجاورت اجرای این طرح توجه شود.

عبدالکریم جمیری در ادامه این نشست، با بیان این‌که باید با برنامه‌ریزی صحیح و آینده‌نگری در اجرای طرح‌های آبخیزداری مانع از تخریب منابع‌طبیعی و محیط‌زیست شد، اذعان کرد: با احداث سد شهید رئیس‌علی دلواری اراضی پایین دستی حله دچار مشکل شده‌اند، اگر مطالعات درستی انجام می‌شد و طرح‌های آبرسانی پایین دستی به درستی اجرا می‌شد شاهد این مشکلات نبودیم.

فقر و شوری خاک، کانون بحران فرسایش ایجاد کرده است

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر اما در این نشست اظهاراتی درباره فرسایش خاک عنوان کرد، اظهارات حکایت از این دارد که بسیاری از مناطق در این استان دچار مشکلاتی حاشیه‌ای شدند. او گفت: ۸۰ درصد اراضی استان بوشهر متعلق به منابع‌طبیعی است که در بسیاری از مناطق دچار مشکلاتی است.

غلامرضا منتظری گفت: یک میلیون و هشتصد هزار هکتار از اراضی استان بوشهر ملی است، طبق ماده ۲ قانون حفاظت از منابع‌طبیعی، اولویت و رکن اصلی ما حفاظت از اراضی و منابع‌طبیعی است و احیا و توسعه و بهره‌برداری در جایگاه‌های اهمیتی بعد قرار گرفته است.

او با بیان این‌که در سال گذشته با اعتباری بالغ بر ۶۱ میلیارد تومان در استان بوشهر قریب به ۱۰۰ سازه آبخیزداری ساخته شده است، تاکید کرد: شهرستان گناوه سال گذشته در دره‌بهمنیاری مبلغ یک میلیارد و چهارصد میلیون تومان هزینه شده است، یک میلیارد و پانصد میلیون تومان هم به دره امیری در شهرستان دیلم اختصاص داده شد که متاسفانه پیمانکار کار خود را نتوانست انجام و به پایان برساند.

منتظری همچنین با اشاره به سامان پروژه دره‌امیری گفت: دره‌امیری یک سازه آبی است که گنجایش ذخیره‌سازی ۵ میلیون متر مکعب آب را در خود دارد که اراضی اطراف خود را تبدیل به کشت آبی کند، که پیمانکار سال گذشته انتخاب شد اما پیمانکار بسیار ضعیف بود.

به گفته مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر، برای مطالعات جامع و کامل حوزه آبخیزداری شهرستان گناوه ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار نیاز است.

او البته خرداد سال گذشته نیز درباره علت ایجاد کانون‌های بحران فرسایش در بوشهر به تسنیم گفته بود: فقر، شوری خاک و پوشش گیاهی نامناسب سبب ایجاد کانون‌‌های بحران فرسایشی در این استان شده است.

 

 

آبخیزداریبوشهرفرسایش خاکمنابع طبیعی
مطالب مرتبط
وزیر بهداشت از شناسایی سه مورد ویروس آفریقای جنوبی کرونا در یکی از استان‌های جنوبی کشور خبر داده و همچنین گفته است که صدای پای ویروس هندی نزدیک است
پیام خبر
بوشهرکرونا
سازمان جنگل ها: مدیریت اطفای حریق ۴۰۰ میلیارد تومان بودجه می‌خواهدتجهیزات خاموش کردن آتش،‌‌ سوخته است
مدیر کل دفتر حفاظت و حمایت منابع طبیعی: طرح جامع پیشگیری از اطفای حریق ۱۰ سال مسکوت مانده است.
آیسان زرفامآیسان زرفام
پیامدهای گردشگری بی‌ضابطه بر دریاچه نمک سیرجان نادیده گرفته می‌شودزوزه خاموش «کفه نمک» در نیمه ماه
مرضیه قاضی‌زادهمرضیه قاضی‌زاده
مقاله‌ای در دفاع از آبخیزداری به عنوان یکی از روش‌های مبتنی بر پایداری سرزمینمانع سدسازی بر سر راه آبخیزداری
5 7
اکبر پورداجاکبر پورداج
بوم و بر
آبخیزداریسد

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.