هفتمین یادواره 130 شهید زغالسنگ کرمان برگزار شد یاد شهدای زغالسنگ زنده نگه داشته شد

شنبه 21 آذر 1394

هفتمین یادواره 130 شهید زغالسنگ کرمان برگزار شد
یاد شهدای زغالسنگ زنده نگه داشته شد

هفتمین یادوراه 130شهید زغالسنگ کرمان روز هفدهم آذرماه با همت شرکت زغالسنگ کرمان و جمعی از مسئولین مربوطه در محل حسینیه ثارالله برگزار شد.
گلریزان مزار شهدای گمنام
در ابتدای مراسم هفتمین یادوراه 130شهید زغالسنگ کرمان دکتر نیک طبع مدیر عامل شرکت معادن ذغالسنگ کرمان، حجت الاسلام عبدالعلی گواهی نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران، حجت الاسلام سید علی گرامیان مشاور وزیر صنعت, معدن وتجارت، نعمت الهی عضو هییت مدیره شرکت معادن ذغالسنگ کرمان، محمد قمشه ای رئیس حراست، اکبر سلطانی مدیر روابط عمومی، روح الله جعفری مسئول دفتر روابط عمومی و به همراه جمعی دیگر از مسئولین به موزه دفاع مقدس رفتند و در این مکان به گلریزان و زیارت آرامگاه شهدای گمنام پرداختند.
مدیرعامل شرکت زغالسنگ کرمان: یاد و خاطره شهدای کشورمان را زنده نگه می داریم
مدیر عامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان در هفتمین یادواره 130 شهید زغالسنگ کرمان در محل حسینیه ثارالله گفت: در واقع میزبان تمامی مهمانانی که در این مراسم حضور دارند خانواده ی شهدای زغالسنگ هستند.
دکتر نیک طبع با اشاره به اینکه در زمان جنگ مردان زیادی بودند همانند حاج قاسم سلیمانی که با شور و اشتیاق به سمت جبهه ها می رفتند اظهار داشت: سروران عزیزی بودند که به یکباره به سمت جبهه ها رفتند اما شهدای زغالسنگ به گونه ای دیگر بودند به مانند حال حاضر که یکی از سخت کوش ترین افراد جامعه هستند و استخراج معان زغالسنگ یکی از شغل های بسیار سخت جامعه امروزی نیز می باشد.
وی ضمن تشکر از مهمانانی که از خارج از استان در این مراسم حضور پیدا کرده اند، افزود: امیدواریم میزبان خوبی باشیم برای مهمانان عزیزمان و خانواده شهدا و همچنین تشکر می کنم از استاندار کرمان که حمایت های ویژه ای از مجموعه زغالسنگ داشته اند و امیدواریم که با کمک آقای رزم حسینی بتوانیم، زغالسنگ کرمان را به عزت قدیم برگردانیم.
مدیرعامل شرکت معادن زغالسنگ کرمان تصریح کرد: یاد و خاطره شهدای کشورمان را زنده نگاه می داریم ضمن اینکه یاد و خاطره ی 130 شهید زغالسنگ کرمان را که شاید بتوان گفت رتبه ی اول را در تعداد شهیدان معادن کشور را دارند به طور ویژه ای برای هفتمین بار زنده نگاه می داریم.
نیک طبع تصریح کرد: آنچه که مسلم است حضور این 130 شهید عزیز اتفاق خاصی بوده که برای حفظ اسلام، مرزها، ناموس و به نوعی حفظ از جان و مال و هر آنچه که داشتیم توسط گروهی از این عزیزان صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه حدودا 75 درصد کرمان به نوعی زیر مجموعه خانواده زغالسنگ هستند، گفت: برگزاری مراسم یادواره 130 شهید زغالسنگ هر ساله منبع خیر و برکت برای این مجموعه بوده و امیدواریم که امسال هم این اتفاق بیافتد و بتوانیم حامی عزیزانی باشیم که هنوز هم درگیر مسائل جنگ هستند مانند خانواده جانبازان و اسیران که عزیز ما هستند.
مدیر عامل شرکت معادن ذغالسنگ کرمان افزود: امیدواریم که امسال بتوانیم همراه خانواده شهدای عزیزمان باشیم و در کنارشان باشیم و تلاش من این است که به عنوان عضو کوچکی از خانواده زغالسنگ کرمان اگر کمبودهایی بوده و کوتاهی صورت گرفته است از خانواده شهدای عزیز عذرخواهی می کنیم و امیدواریم که بتوانیم قصور صورت گرفته را جبران کنیم.
وی تصریح کرد: امیدواریم امسال بهتر و بیشتر از قبل بتوانیم حامی عزیزانی باشیم که عزیزی را از دست داده اند و بتوانیم حداقل گوشه ای از مشکلاتشان را حل کنیم و در کنارشان باشیم.
نیک طبع گفت: امیدواریم که بتوانیم با یک تغییر روش به نوعی زغالسنگ را به دوران قبل خود بازگردانیم و برگردیم به دورانی که در راستای حل موضوع، حمایت های ویژه ای را در کنار حفظ عزت زغالسنگ داشته باشیم.
وی افزود: من فکر می کنم بهترین عهد با توجه به دوران گذشته ای که زغالسنگ داشته است، این است که زغالسنگ را به دوران قدیمش باز گردانیم و حمایت ویژه ای از خانواده شهدا داشته باشیم.
مدیر عامل شرکت معادن ذغالسنگ کرمان اطهار داشت: یک برنامه ویژه ای داریم که مشخص کنیم که قرار است طی چند سال آینده به کجا باید برسیم و چگونه به عزت قبل بازگردیم. یکی از بند های این برنامه کوتاه مدت است که در خدمت خانواده شهدا، ایثار گران، جانبازان و تمامی عزیزانی که در این مجموعه کار می کردند و مورد جراحت قرار گرفته اند باشیم و اگر کوتاهی صورت گرفته ببخشند و جبران کنیم.
وی در پایان تشکر ویژه ای از فرمانداران، اداره اطلاعات منطقه ای، سپاه پاسداران، نیروی انتظامی، صنایع، تامین اجتماعی، دارایی و همه ی ارگان هایی که همکاری لازم را برای برگزاری هفتمین یادوراه 130 شهید زغالسنگ کرمان داشته اند، کرد.
راهی که شهدای ما رفته اند
راه عشق بوده است
سخنران بعدی این مراسم حجت الاسلام عبدالعلی گواهی نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران بود.
نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران در ابتدای سخنان خود رحلت حضرت رسول اکرم، شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) را تسلیت گفت.
حجت الاسلام عبدالعلی گواهی ضمن تشکر از نیک طبع، اعضای هییت مدیره، نعمت الهی و تمامی افرادی که برای برگزاری این مراسم تلاش کرده اند افزود: خوشحالم که شهدا من را لایق دانستند تا توانستم در مراسم تجلیل از لاله های پرپرشده حضور پیدا کنم، خدا را سپاسگزارم و همچنین ما باید حامیان این مجالس باشیم.
وی با اشاره به اینکه یکی از هموطنان در کربلا از قاسم سلیمانی به عنوان قائم ما و رهبر ما یاد کرده است، گفت: وجود قاسم سلیمانی یک افتخار است برای کرمانی ها و البته نباید گفت فقط کرمانی ها به دلیل اینکه قاسم سلیمانی متعلق به همه ی جهان اسلام است.
وی درادامه به مسائلی پیرامون شهید و شهادت پرداخت و افزود: شهادت و یا شهدا نیاز به تقدیر و یاد کردن ندارند، در حقیقت شهدا کسانی هستند که ما نفس کشیدن امروز را مدیون آنها هستیم و امنییت بزرگی که امروز در کشور ما است به برکت شهدای گرانقدرمان است.
حجت الاسلام گواهی در ادامه گفت: اگر امروز می بینید در هر کشوری نا امنی ایجاد می شود و دست نیاز را به سوی ایران دراز می کنند، اگر امروز شخصیتی مثل پوتین در حضور رهبر ما عرض ادب و ارادت می کند و می گوید هر وقت به ایران سفر کردم با دست پر بازگشتم، اگر امروز می بینیم که ما در گذشته تو سری خور بودیم و امروز در اوج عزت قرار داریم به واسطه ی شهداست که سر دادند تا ما امروز سربلند باشیم.
وی تصریح کرد: همچنین به واسطه ی حضور جانبازانی که سلامتی خود را دادند و 30 سال است که از روی ویلچر پایین نیامده است و آن همسر جانبازی که 30 سال است راه خانه پدر را فراموش کرده است و نتوانسته همسر خود را تنها بگذارد.
نماینده ولی فقیه در سپاه حضرت محمد رسول الله(ص) تهران با اشاره به اینکه ما در زمان حساسی زندگی می کنیم، گفت: خدا را باید شاکر باشیم که رهبری مقتدر و روشن ضمیر داریم که افق دیدی برای ده ها سال آینده دارند.
حجت الاسلام گواهی با اشاره به اینکه رهبر ما رسما اعلام کردند که تهاجم فرهنگی دشمن جدی است، افزود: اما مسئولین وقت ما مراقبت نکردند، رهبر فرمود فرهنگ به مانند نفس کشیدن است، اگر امروز ما در مسائل فرهنگی مراقبت نکنیم، متاسفانه به عنوان یک ویروس واگیردار عمل می کند و همه ی جامعه را در بر می گیرد، پیام شهدای ما این است که باید مراقبت فرهنگی کنیم.
وی اظهار داشت: نکته دومی که رهبر مد نظر قرار دادند فتنه ی سال 88بود که باز هم کسی توجه نکرد و گفتند فتنه چیست؟ تنها اختلاف بین دو دسته ی مختلف است که برطرف می شود. اما موضوع اختلاف بین دو گروه در داخل کشور نبود. بحث حمله ی دشمن از آن طرف آب بود تا دشمن آب را گل آلود کند و به اهداف خودش برسد.
حجت الاسلام گواهی افزود: نکته ی سومی که باید امروزه سخت مراقبت کنیم بحث نفوذ است که سخت باید مراقبت کنیم. اگر امروز 130 شهید زغالسنگ کرمان ما سر بلند می کردند و از آن ها می پرسیدیم پیام شما چیست؟ می گفتند مراقب نفوذ باشید. ما باید مراقب نفوذ در مجلس، دستگاه های دولتی، دستگاه های قضایی و حتی حوزه های علمیه باشیم.
وی در پایان گفت: ببنید سردار قاسم سلیمانی شما چکار کرده است، امنیت 26 میلیون زائر را برقرار کرد. صدامی که قرار بود 3 روزه تهران را بگیرد کجا رفته است؟ افتخار کنید که سردار سلیمانی را دارید.امروز جوانانی هستند که در یک طرف سینه خود عکس حاج قاسم سلیمانی و در طرف دیگر سینه عکس مقام رهبری را می زنند واین افتخار است.
شهدا به امام حسین (ع)
ملحق شده اند
سخنران بعدی این مراسم حجت الاسلام سید علی گرامیان مشاور وزیر صنعت، معدن وتجارت بود.
سید علی گرامیان در این مراسم با اشاره به اینکه ما در اسلام اعیاد، وفایات و شهادت های زیادی داریم افزود: در میان این ایام 2 روز از روزهای شادی از ایام بزرگ شادی و 2 روز از روزهای غمگین و اندوه از بزرگترین ایام اندوه است.
مشاور وزیر صنعت, معدن وتجارت تصریح کرد: 2 روزی که در ایام شادی است یکی مسئله بعثت رسول اکرم (ص) است به دلیل اینکه بعثت، آغاز نزول جبرئیل و آمدن وحی و کلام خداوند بود. این روز بزرگترین روز برای تاریخ بشریت است و اما روز دوم روز غدیر است برای اینکه اگر روز بعثت آغاز اسلام بود روز غدیر اکمال اسلام بود.
وی در ادامه گفت: 2 روزی که از نظر من از بزرگترین ایام اندوه است یکی روز رحلت پیغمبر اکرم (ص) است به این دلیل که در این روز وحی الهی بر زمین قطع شد و این مصیبت بسیار بزرگی بود، عروج مصیبت در آن روز بود و اما روز دوم روز عاشوراست روزی که علی ابن الحسین(ع) به آن فاجعه بزرگ گرفتار شدند و مصیبتی جانسوز اتفاق افتاد.
حجت الاسلام گرامیان با اشاره به اینکه یقین داریم شهدا به امام حسین (ع) ملحق شده اند، افزود: شهدا رفتند تا با تمام وجود و اخلاص از مکتب دین رسول الله دفاع کنند و جانشان را به خدا اهدا کردند و در برابر بهشت معامله کردند. خانواده شهدا آرام و شادمان باشید چون شما هم در ثواب آن ها شریک هستید.
وی در ادامه از یک مادر شهید یاد کرد و اظهار داشت: این مادر بزرگوار از خداوند می خواست که او را زنده نگدارد تا 5 فرزند پسرش و همسرش در راه خدا شهید شوند و مصیبت و غم این عزیزان را ببیند و بعد شهادت را نصیب خودش کند.
مشاور وزیر صنعت، معدن وتجارت ضمن تشکر از برگزارکنندگان این مراسم پرسید شهدا از شما چه می خواهند؟
وی در ادامه گفت: شما با برگزاری هفتمین یادواره شهدای زغالسنگ کرمان یادآور اهداف شهدا که اسلام، قرآن، دین و اینکه این مملکت، مملکت علی است آزاد و آباد و مستقل بماند.
حجت الاسلام گرامیان پرسید، آیا تا استقلال اسلامی تعیین نشود استقلال ممکن است؟ امروز روز جهاد اقتصادی است که تحریم کردند تا شاید از راه اقتصاد ما را به زانو در آورند اما موفق نشدند.
وی با اشاره به اینکه رهبر معظم ما امسال را سال همدلی و همزبانی دولت و ملت و بعد هم اقتصاد مقاومتی نام نهادند افزود: من از نگاه سیاسی عرض می کنم رقابت کنید اما تضاد شکننده نداشته باشید و یکدیگر را نکوبید و یکدیگر را از صحنه بیرون نکنید.
مشاور وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: انتخابات نزدیک است، از همه ی مسئولین می خواهیم که برای شکوه بهتر همدلی و همزبانی را به یاد بیاورید. کشور ما،کشور دین، اخلاق، انسانیت، عقل و خدمت است.
وی خطاب به آقای علیرمضانی گفت: از شما که به عنوان رئیس صداو سیما انتخاب شده اید میخواهم که بدانید شما رسانه ی ملی هستید و رسانه ی ملی باید نگاه وحدت،همزبانی و همدلی داشته باشد.
مشاور وزیر صنعت، معدن وتجارت در پایان اظهار داشت : من دست این کارگران ملت را که در داخل معدن سخت ترین کارها را انجام می دهند می بوسم و می گویم کار شما اقتصاد مقاومتی است و امیدواریم که سال آینده این معدن به سود دهی برسد.

استانداررزم حسینیزلزلهفرهنگسراکرمانموزه
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.