خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر انجمن‌ها با مشکلات مردم منطقه خود آشنایی دارند

سه شنبه 06 بهمن 1394

خاطرات و فعالیت های محمد صنعتی با نظری به تحولات و رخدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی کرمان در هفت دهه اخیر
انجمن‌ها با مشکلات مردم منطقه خود آشنایی دارند
بخش پنجاه و یک

در این قسمت از خاطرات و فعالیت‌های آقای صنعتی، مروری خواهیم داشت بر اهم فعالیت‌های این انجمن در دوره دوم که در مطبوعات منعکس گردیده است.

در پنجاه و یکمین جلسه انجمن شهرستان کرمان، مسایل متعددی همچون: درخواست اهالی راور مبنی تبدیل بخش راور به شهرستان و تأسیس بانک کشاورزی و اداره ثبت اسناد در این منطقه، احداث سردخانه 10 هزار تنی در کرمان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در سوال یکی از اعضا مبنی بر ثبت خانه‌های شهر کرمان، آقای صنعتی توضیح داد؛ زمین‌های طهماسب‌آباد که مهلت قانونی آن به پایان رسیده و کسانی که در موعد مقرر تقاضای ثبت نموده‌اند از طرف ثبت اسناد اقدام خواهد شد و در مورد بقیه زمین‌ها و خانه‌های این شهر هنوز مدتی باقی است… (1).
محمد صنعتی؛ انجمن‌ها با مشکلات مردم منطقه خود آشنایی دارند
روزنامه اطلاعات اردیبهشت 1354، ضمن تمجید از اقدامات محمد صنعتی، با نگارش مقدمه‌ای، آورده: «در جامعه انقلابی ایران با دگرگونی و تغییراتی که در زمینه مسایل اجتماعی، اقتصادی و شئون مختلف زندگی پیدا شده و زندگی مادی و ماشینیزم سیستم اعتقادات و برخورد عقاید و دیگر مسایل را تحت‌الشعاع خود ساخته است، باز هم شاهد زندگی و تلاش مردانی هستیم که نیک اندیشه می‌کنند و لحظه‌ای از راهی که در زندگی و جامعه خود برگزیده‌اند دور نمی‌شوند؛ وجود چنین مردانی کارآمد و شایسته و نیک‌اندیش برای بقاء و دوام و پیشرفت جامعه و نظام اجتماعی ما ضروری است.
آقای محمد صنعتی، چهره سرشناس و فعال کرمان از این گروه است، که قلبش سرشار از عشق خدمت به جامعه و شهر خود می‌باشد. آقای صنعتی صرف‌نظر از عضویت در چندین مرجع اجتماعی، دفتر کارش نیز همیشه و در همه حال به روی ارباب رجوع باز است، تا شاید در رفع مشکلات مردم گامی بردارد. آقای صنعتی چهره سرشناس کرمانی چه خوب دریافته است که برای خدمت به جامعه و تحصیل نام نیک، جز کار نیک راهی وجود ندارد و تردیدی نیست که هر کس نیکی کند، به نیکی از او یاد خواهند کرد. همان گونه که مردم کرمان بر تلاش‌ها و کوشش‌های اجتماعی ایشان ارج می‌نهند، ناگفته نماند که اثرات نیکوی اقدامات آقای صنعتی در انجمن شهرستان کرمان بایستی مورد مطالعه قرار گیرد و با تشویق این گونه عناصر در به وجود آوردن تشکیلات مفید گامی در جهت خدمت به مردم بردارند …» (2)
سپس در مصاحبه‌ای با آقای صنعتی آورده: «… اعضای انجمن شهرستان در جلسات متعدد خود سعی می‌کنند احتیاجات مردم شهرستان خود را بررسی کرده و برای تأمین خواست‌های مردم چاره‌اندیشی نمایند … انجمن‌ها با مشکلات مردم منطقه خود آشنایی دارند و این آشنایی و شناخت از طریق مسافرت به روستاها و بخش‌ها و گفتگو با مردم به دست آمده است. سال گذشته انجمن شهرستان کرمان با دقت و توجه به اولویت‌ها و نظر مردم، بودجه نسبتاً زیادی در زمینه برنامه‌های عمرانی شهرستان کرمان تصویب نمود. بدین ترتیب اجرای این برنامه‌ها که اهم آن راه‌سازی، لوله‌کشی آب آشامیدنی و ایجاد مؤسسات عام‌المنفعه و ایجاد ساختمان‌های بهداشتی، درمانی و آموزشی می‌باشد که با همکاری مقامات مسئول تحقق یافته؛ اثر قاطعی در وضع بخش‌ها و روستاهای کرمان به جای گذاشته است …
انجمن شهرستان کرمان طی حیات خود گام‌های مهمی به نفع مردم برداشته است و از طریق همین انجمن بوده که برای بیش از بیست هزار خانه و مستغلات که صاحبان آن‌ها عموماًُ فاقد سند مالکیت بودند، اقدام به اخذ سند مالکیت شد؛ بدین ترتیب هزاران نفر از مردم این شهر پس از سال‌ها از این سرگردانی و بلاتکلیفی نجات یافته‌اند.
مسئله دیگر نظارت دقیق انجمن شهرستان کرمان در مورد بررسی طرح‌های عمرانی و پیگیری در سرعت عمل اجرای این طرح‌ها و همچنین تعیین دقیق محل اجرای طرح‌ها بر حسب ضرورت‌ها و اولویت‌هایی است که توسط انجمن شهرستان انجام می‌گیرد. نکته دیگر که در اینجا باید اشاره کرد، این است که اعضاء انجمن شهرستان تا کنون سفرهای متعددی به هر یک از نقاط حوزه شهرستان کرمان کرده و بدین وسیله در قلب روستاها و بخش‌ها نفوذ کرده و ضمن ارتباط با مردم این نقاط از مشکلات و نیازهای ضروری آن‌ها آگاهی یافته و بر مبنای این ضرورت‌ها، طرح‌های عمرانی و نوسازی لازم را برای هر یک از این نقاط بررسی و تصویب کرده است. بنابراین به خوبی آشکار است هنگامی که اعضای انجمن شهرستان به نقاط دوردست حوزه شهرستان سفر می‌کنند، مردم احساس می‌کنند که منبع و مرجعی برای رسیدگی مستقیم به وضع زندگی آن‌ها وجود دارد و دیگر این که مسایل اجتماعی نه به صورت تشریفات بلکه در چهارچوب تماس با توده مردم بررسی و حل می‌شود …
اعضای انجمن غالباً راه‌های صعب‌العبوری را پشت سر گذارده، به طور مداوم به هر بخش و روستا مسافرت می‌کنند. برای رفع حوائج مردم بخش‌ها و روستاها اعتبارات هنگفتی از سازمان‌های دولتی برای توسعه کارهای عمرانی گرفته و به مصرف این گونه امور رسیده است…» (3).
سرگردانی صدها بیمار در تنها
بیمارستان شهر
در گزارشی که در آذر 1354 ش. در روزنامه کیهان از جلسه انجمن شهرستان کرمان منتشر گردیده است، با تیتر قسمتی از سخنان آقای صنعتی با عنوان «کرمان، بیمارستان هزار تخت خوابی می‌خواهد» آمده است:
«ایجاد مهدکودک از محل عوارض کارخانه سیمان، لزوم تأمین آب و برق و سایر نیازمندی‌های روستاهای استان، تأمین کادر درمانی و ایجاد بیمارستان و لزوم آسفالت کوچه‌های پر جمعیت از جمله مسایلی بود که در جلسه اخیر انجمن شهرستان مورد بحث و بررسی قرار گرفت … سپس صنعتی سپس با اشاره به سرگردانی صدها بیمار که روزانه در تنها بیمارستان شهر و چند درمانگاه سرگردانند گفت: شهر کرمان احتیاج به یک بیمارستان 500 تا 1000 تخت خوابی دارد که بتواند در حال حاضر و آینده جوابگوی مراجعه بیماران باشد چون گفته می شود قرار است پروژه ساختمان بیمارستان های یک هزار تخت خوابی در بعضی استان های کشور آغاز شود، لذا پیشنهاد می کنم که با پیگیری انجمن شهرستان یکی از این بیمارستان ها به کرمان اختصاص داده شود …» (5)
در گزارش دیگری که چند روز بعد روزنامه کیهان منتشر نمود، ضمن انتشار عکسی از وضعیت نامطلوب آسفالت یکی از خیابان‌های شهر کرمان، آورده است:
«… صنعتی بعد شکایت یکی از فرهنگیان کرمان را که همراه با چند قطعه عکس از خیابان‌ها و پیاده‌روهای شهر کرمان به انجمن فرستاده بود، قرائت کرد: شما را به خدا با مشاهده این عکس‌ها وضع پیاده‌رو و خیابان‌های پر چاله و چوله شهر کرمان را در نظر مجسم کنید و ببینید با کنده شدن آسفالت ـ موزائیک (عبور کابل تلفن ـ برق ـ آب) و غیره این خیابان‌ها به چه وضع درآمده و روزی نیست که ده‌ها فنر اتومبیل در خیابان‌ها نشکند و یا چندین عابر پیاده در چاله و چوله‌های پیاده‌روها نیفتد. نویسنده نامه در پایان اضافه کرده: من نمی‌دانم مسئولین امر چرا با امساک در صرف هزینه خیلی کم نمی‌خواهند با ترمیم این چاله و چوله‌ها جلوی خطر ناشی از تصادف و یا شکسته شدن فنر اتومبیل‌ها و شکستن دست و پای عابرین پیاده را بگیرند …» (7).

پی نوشت:
(1) ـ روزنامه آیندگان، شنبه 4 خرداد 1353.
(2) ـ. روزنامه اطلاعات، سه‌شنبه 23 اردیبهشت 1354، شماره 14705.
(3) ـ همان، همان شماره.
(4) ـ روزنامه کیهان، دوشنبه 10 آذر 1354، شماره 9722.
(5) ـ همان، همان شماره.
(6) ـ عکس مزبور در روزنامه کیهان، 14 آذر 1354، شماره 9727 منتشر گردیده است.
(7) ـ روزنامه کیهان، 14 آذر 1354، شماره 9727 .

کرمان
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.