مرگ خاموش رودخانه اترک

سه شنبه 05 مرداد 1400

اترک که پنجمین رودخانه بلند کشور محسوب می‌شود به دلیل خشکسالی و سرازیر شدن فاضلاب‌های صنعتی، خانگی و سموم کشاورزی به داخل آن در خطر قرار گرفته است.
ایرنا در گزارشی نوشته که تحقق نیافتن حقابه مصوب از سوی شرکت‌های آب منطقه‌ای استان‌های خراسان رضوی، شمالی و گلستان و برداشت بی‌رویه از آب این رودخانه برای مصارف کشاورزی اندک امید برای احیا را به یأس مبدل کرده و زیست آبزیان موجود در این منبع آب سطحی را در پیش چشم مسئولان وقت در معرض خطر نابودی شدید قرار داده است.
شاهد عینی تهدید جدی در معرض نابودی قرار گرفتن زندگی آبزیان در رودخانه اترک را می توان به تلف شدن ده‌ها قطعه ماهی در محدوده روستای اخلی دنگل شهرستان بجنورد بیان کرد که ماه گذشته رخ داد. تاکنون هیچ اقدام عملی برای جلوگیری از تکرار این حادثه انجام نشده است.
اگرچه در سال گذشته کارگروه احیای رودخانه اترک در خراسان شمالی تشکیل شد اما نه تنها مصوبات این کارگروه (تخصیص حقابه، برخورد با فاضلاب‌های خانگی و صنعتی و آزادسازی حریم این رودخانه) اجرایی نشد که خود کارگروه نیز با کارگروه سازگاری با کم‌آبی استان ادغام شد تا دیگر صدایی از آن برای احیای این رودخانه شنیده نشود.
کارشناسان منابع آبی در خراسان شمالی می‌گویند رودخانه اترک محل تغذیه سه تالاب آلاگل، آماگل و آجی‌گل در استان گلستان در نزدیکی دریای خزر محسوب می‌شود و خشک شدن رودخانه اترک می‌تواند محل این تالاب‌ها را به کانون آلودگی محیط زیستی و ریزگردها مبدل کند و چندین استان دیگر کشور از جمله مازندران و سمنان را نیز درگیر این ریزگردها می‌شوند.
معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی رهاسازی فاضلاب‌های خانگی، صنعتی و ورود سموم کشاورزی را مهمترین مشکل رودخانه اترک اعلام کرد و گفت: «باید برای جلوگیری از آلودگی رودخانه تمام عوامل آلودگی جمع‌آوری و با عوامل آن نیز برخورد شود.»
حسین هراتی تخصیص نیافتن حقابه از سدها را از دیگر مشکلات اترک دانست و افزود: «در سال‌های خشکسالی شرکت‌های آب منطقه‌ای ( خراسان شمالی، خراسان رضوی و گلستان) نسبت به ارائه حقابه تعلل می‌کنند و این رویه مشکلات را دو چندان می‌کند.»

حقابهخشکسالیرودخانه اترکفاضلابفاضلاب شهری
مطالب مرتبط
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان هشدار دادخشک شدن ۴ درصد هورالعظیم در کمتر از 5 روز
رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها و خشکسالی در کشور گفت: در این شرایط به مسئله پایداری سرزمین توجه کنیم
مجتبی پارسامجتبی پارسا
Untitled 47
محمدمهدی ابراهیمی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.