در بهار 1400 رخ دادوقوع بیش از ۴۰ آتش‌سوزی در جنگل‌ها و تالاب‌های خوزستانمدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان: در این آتش‌سوزی‌ها، ۱۱۲ هکتار از مناطق جنگلی و بیش از ۳ هزار هکتار از تالاب‌های استان خوزستان دچار آتش‌سوزی شده‌اند

چهارشنبه 02 تیر 1400

از ابتدای سال تاکنون تنها 40 مورد آتش‌سوزی تنها در خوزستان رخ داده است. این آماری است که مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان داده و تاکید کرده که امسال با شروع فصل بهار و گرم شدن هوا و خشک بودن مراتع و جنگل در استان خوزستان شرایط برای وقوع حریق مهیا می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمد‌جواد اشرفی گفت: در این مدت آماده‌سازی زمین‌ها جهت کشت مزارع توسط کشاورزان با شدت بیشتری انجام می‌شود و متاسفانه یکی از راهکارهای کشاورزان، آتش زدن کاه‌و‌کلش باقی‌مانده از برداشت محصولات است که با توجه به شرایط جوی در این فصل از سال، وزش بادهای منطقه‌ای باعث سرایت و شعله‌ور شدن آتش به سایر مناطق از جمله مناطق جنگلی و مرتعی استان خوزستان می‌شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: این فصل، زمان جوجه‌آوری و تخم‌گذاری بعضی از پرندگان در زیستگاه‌های طبیعی استان خوزستان است و آشیانه‌های آن‌ها روی درختان و زمین، در زمان آتش‌سوزی آسیب خواهد دید و باعث از بین رفتن گونه‌ها و تخریب آشیانه‌ها می‌شود.
او افزود: آتش علاوه‌ بر آسیب به جوجه‌آوری، باعث آسیب رسیدن به بسیاری از گونه‌های جانوری که قدرت تحرک کمتر و همچنین وابستگی به زیستگاه دارند، می‌شود.
اشرفی آلودگی شدید هوا، آلایندگی گازها در جو و از بین رفتن زیست‌مندان مفید خاک که در عمق ۲۰ سانتی‌متری خاک وجود دارند و همچنین بذر و دانه‌های قابل رویش را از دیگر آسیب‌های آتش زدن کاه‌و‌کلش برشمرد.
او با اشاره به آمار آتش‌سوزی‌های رخ‌داده در سه ماه اول امسال گفت: در این آتش‌سوزی‌ها، ۱۱۲ هکتار از مناطق جنگلی و بیش از ۳ هزار هکتار از تالاب‌های استان خوزستان دچار آتش‌سوزی شده‌اند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: تعداد وقوع حریق‌های سطح استان خوزستان در این مدت ۴۰ مورد گزارش شده که ۱۱ مورد مربوط به منطقه حفاظت‌شده شیمبار، ۲۲ مورد در مناطق جنگلی دز و کرخه و هفت مورد در تالاب هورالعظیم بوده است که همگی مهار شده‌اند.
او در خصوص امکانات مورد نیاز جهت اطفای حریق در استان خوزستان گفت: کلیه ادوات از قبیل تانکر آتش‌نشان، تانکر آب‌بر، روت فایر، دمنده، فلکسی بک و آتش‌کوب به صورت محدود در اختیار نیروهای محیط‌بان استان خوزستان قرار دارد و آن‌ها قادر هستند در زمان و محل‌های لازم از این تجهیزات استفاده کنند.
اشرفی تعداد نیروهای به کار گرفته شده در اطفای آتش‌سوزی‌های مناطق و تالاب‌ها در سه ماهه اول سال را ۷۸۰ نفر ساعت برشمرد.
او از همکاری نیروها و جوامع محلی، تشکل‌ها و دوستداران محیط زیست، عوامل آتش‌نشانی، نیروی انتظامی، فرمانداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و هلال‌احمر در مهار آتش‌سوزی‌ها قدردانی و بر ضرورت وجود امکانات از قبیل بالگرد جهت پشتیبانی و انتقال نیروها به مناطق صعب‌العبور و ادوات و ماشین‌آلات سنگین جهت برش خط آتش و ایجاد آتش‌بر، تقویت نیروی انسانی و تقویت تجهیزات بیشتر در زمان وقوع آتش‌سوزی‌ها تاکید کرد. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به اقدامات پیشگیرانه و آموزش‌ به کشاورزان جهت پیشگیری از سوزاندن کاه‌و‌کلش، از معرفی ۹ نفر از عوامل آتش‌سوزی به مراجع قضایی اشاره کرد.
او بیان کرد: آتش‌سوزی‌های مناطق زیست محیطی در استان خوزستان عمدتا به دو دسته طبیعی و انسانی تقسیم می‌شوند. عوامل طبیعی شامل شرایط جوی، دمای بالا و پراکنش زباله در سطح طبیعت است و عوامل انسانی نیز شامل دو بخش عمدی و غیر عمدی است که بعضی از این عوامل ناشی از اختلافات بین کشاورزان و مرتع‌داران است که باعث از بین بردن مراتع یکدیگر می‌شوند و بعضی از عوامل ناشی از آتش‌سوزی کاه و کلش حاصل از زمین‌های کشاورزی و حضور گردشگران در مناطق جنگلی، ایجاد شعله‌های آتش و سرایت آن در منطقه است.

آتش سوزی جنگلآتش‌سوزی جنگل‌هاتالابجنگلخوزستانمدیرکل حفاظت از محیط زیست
مطالب مرتبط
مظفر شیروانی
مدیرعامل اتحادیه دامداران استان عنوان کردکمبود تانکر برای حمل آب در خوزستان
اقلیم
آبخوزستان
تکرار آتش‌سوزی‌ها در نبود تجهیزات داوطلبان را خسته کرده استرخت سیاه بر تن زاگرس
فاطمه باباخانیفاطمه باباخانی

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *