کمیته غارنوردی انجمن اکوتوریسم تشکیل می شود

شنبه 19 دی 1394

کمیته غارنوردی انجمن اکوتوریسم تشکیل می شود
در نشست کمیسیون گردشگری و خدمات اتاق کرمان، بر تشکیل کمیته غارنوردی به عنوان زیرمجموعه انجمن اکوتوریسم و با هدف حفظ و گسترش فرهنگ استفاده هر چه بهتر از غارها تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان، کارشناس امنیتی و انتظامی استانداری و عضو کمیسیون گردشگری اتاق کرمان در این نشست گفت: کارگروه غارشناسی استان به ریاست استاندار فعالیت می کند و یکی از مهمترین اهداف آن ایجاد تعامل بین انجمن غارشناسی و کمیته غارنوردی کمیسیون گردشگری و مجموعه های مشابه است.
محمدحسین یزدانپناه، بر معرفی هر چه بیشتر غارهای بی نظیر استان به سایر غارنوردان کشور تاکید کرد و افزود: به عنوان مثال همه باید بدانند که بزرگترین دهنه غار آتشفشانی کشور در کرمان وجود دارد. وی تصریح کرد: گسترش غارنوردی و معرفی غارهای استان، علاوه بر حضور بیشتر گردشگران در کرمان، موجب درآمدزایی بیشتر و در نهایت توسعه پایدار خواهد شد. یزدانپناه، با اشاره به اینکه قانون و غارنوردان هر یک به صورت جداگانه غارها را به گروه هایی مانند گونه های نادر، توریستی، معادن متروکه و …درجه بندی کرده اند، گفت: در این درجه بندی ها تفاوت هایی وجود دارد که موارد مشترک برای داشتن یک درجه بندی واحد در حال استخراج است.
در ادامه این نشست رییس انجمن غارشناسی کرمان به فعالیت چهار ساله این انجمن در استان اشاره و بیان کرد: فعالیت در حوزه غارنوردی به دو بخش ورزشی و پژوهشی تقسیم می شود که گاهی فعالیت های ورزشی چالش هایی را برای فعالیت های پژوهشی ایجاد می کند. عبدالرضا ابراهیمی، با بیان اینکه فدراسیون کوهنوردی و انجمن غارنوردی به ترتیب در بخش های ورزش و پژوهش متولی غارنوردی در کشور هستند، تصریح کرد: باید تدابیری اندیشیده شود تا گروههایی که قصد ورود به غارها را دارند، از این نهادها مجوز دریافت کنند. وی بر حفاظت از غارها تاکید کرد و گفت: غارنوردان باید ضمن خودداری جدی از روشن کردن شمع، دیوار نویسی و شکستن غارنوشته ها، از ورود به برخی غارها در فصل ها و زمان های خاص به دلیل زاد و ولد برخی جانوران غارزی و جلوگیری از انقراض نسل آنها امتناع ورزند.
در پایان این نشست، اعضای کمیسیون گردشگری در خصوص چگونگی ورود به غارها با در نظر گرفتن حفظ محیط و جلوگیری از هر گونه آسیب رساندن به غارها به هم اندیشی پرداختند و بر برگزاری دوره های آموزشی برای چگونگی حضور در غارها تاکید کردند.

استانداررزم حسینیزلزلهکرمانکشاورزیگردشگریورزشی
مطالب مرتبط

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.