کشورهای در حال توسعه اصلی‌ترین قربانیان بحران‌ غذا

پنجشنبه 22 اردیبهشت 1401

قیمت‌های جهانی مواد غذایی در اواسط سال ۲۰۲۰ شروع به افزایش کردند و این زمانی بود که مشاغل به دلیل همه‌گیری بیماری کووید- ۱۹ تعطیل شدند و زنجیره‌های تامین را تحت فشار قرار داد.
به گزارش ایسنا، از آن زمان، مشکلاتی با محصولات کلیدی در بسیاری از نقاط جهان وجود داشته است. برزیل، بزرگ‌ترین صادر کننده سویا در جهان، از خشکسالی شدید در سال ۲۰۲۱ رنج برد. محصول گندم چین در بین بدترین محصولات امسال بوده است.
برخی از خریداران به دلیل تحریم‌های غرب از خرید غلات از روسیه اجتناب می‌کنند. اندونزی در اواخر آوریل، اکثر صادرات روغن پالم را ممنوع کرد تا از عرضه داخلی روغن پخت‌وپز اطمینان حاصل کند. قیمت بالای روغن نباتی در همه‌گیری، به افزایش هزینه‌های غذایی کمک کرده است. قیمت غلات نیز در ماه مارس به رکوردی رسید که در نتیجه محموله‌های محدود ذرت و گندم در جنگ اوکراین بود.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در اوایل ماه ‌گفت که مشکل امنیت‌ غذایی جهانی بدون بازگرداندن تولیدات کشاورزی اوکراین و تولید مواد غذایی و کود روسیه به بازار جهانی قابل حل نیست.

مشکل امنیت‌ غذایی جهانی بدون بازگرداندن تولیدات کشاورزی اوکراین و تولید مواد غذایی و کود روسیه به بازار جهانی قابل حل نیست

بانک جهانی پیش‌بینی می‌کند که قیمت گندم در سال ۲۰۲۲ بیش از ۴۰ درصد افزایش یابد. این بانک انتظار دارد قیمت‌ محصولات کشاورزی در سال ۲۰۲۳ نسبت به سال ۲۰۲۲ کاهش یابد اما این موارد به افزایش عرضه محصول از آرژانتین، برزیل و ایالات‌متحده وابسته است.
افزایش شدید قیمت کود، می‌تواند کشاورزان را از استفاده از مواد مغذی کافی در مزارع خود منصرف کند و می‌تواند عملکرد را کاهش دهد و منجر به کاهش تولید شود و بحران را طولانی‌تر کند. با گرم‌شدن آب‌وهوا، خطر دیگری برای تولید محصولات زراعی ایجاد می‌شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک دیدگاه برای “کشورهای در حال توسعه اصلی‌ترین قربانیان بحران‌ غذا

الان ۴۳ سالی هست میگن ایران کشور در حال توسعه است. ولی تنها چیزی که توسعه پیدا کرده تو این مدت فقر بوده.
حالا مرض کرونا و گرسنگی هم امده شده قوز بالای قوز.