اخبار آبفا

منتشر شده در صفحه کاغذ اخبار | شماره شماره ۴۷۸

بیش از ۸۶۰۰ دستگاه کنتور خراب در استان کرمان تعویض شد
محمد طاهری مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت آب و فاضلاب استان کرمان گفت: به منظور کاهش آب بدون درآمد و همچنین جلوگیری از پرت آب و دقت در تعیین مصارف مشترکین از ابتدای سال جاری تا پایان شهریور ماه ۸۶۳۹ دستگاه کنتور خراب در استان کرمان تعویض شد. وی افزود: این تعداد کنتور خراب در شهرستان های بافت (۲۷۶)، بردسیر (۳۰۹)، بم (۹۱۷)، جیرفت (۴۱۷)، راور (۱۵۱)، رفسنجان (۵۴۸)، زرند (۳۶۸)، سیرجان (۱۹۵۲)، شهربابک (۴۶۹)، عنبرآباد (۱۵۹) ،کرمان (۲۴۸۳) و کهنوج (۵۹۰) تعویض گردید. مدیرعامل شرکت آبفای کرمان در ادامه بیان داشت: تعداد کنتورهای تعویض شده در ۶ ماهه نخست سال جاری در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل ،۱۶۱۷ دستگاه افزایش داشته است. طاهری در پایان با اشاره به اینکه کنتور های خراب و انشعابات غیر مجاز یکی از عوامل پرت آب در استان می باشند یادآور شد : تعویض کنتورهای خراب علاوه بر اینکه از پرت بیش از اندازه آب و اثرات منفی آن بر تأسیسات آب رسانی جلوگیری می کند، شرایط لازم جهت کنترل مصرف و خدمات رسانی شایسته تر به مشترکین و شهروندان را نیز فراهم می نماید.

بیش از ۵۱۲ هزار مترمکعب فاضلاب شهر کرمان جمع آوری شد
طی مهر ماه سال جاری ۵۱۲۲۳۷ مترمکعب فاضلاب شهر کرمان جمع آوری شد. هادی دهقانی مدیر بهره برداری فاضلاب شهر کرمان گفت: طی ماه گذشته ورودی فاضلاب به تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمان ۵۱۲۲۳۷ مترمکعب مترمکعب و حجم فاضلاب تصفیه شده در این مدت ۵۰۱۹۹۲ مترمکعب می باشد. دهقانی در ادامه افزود: همچنین در این مدت ۲۱۲ مورد آزمایش در آزمایشگاه تصفیه خانه فاضلاب شهر کرمان انجام گرفت .گفتنی است حجم فاضلاب جمع آوری شده در مهر ماه نسبت به شهریور ماه ۱۶۲۸۵ متر معب افزایش داشته است.

بهای آب باید قانونمند شود
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی گفت: بهای آب باید تعریف و قانونمند شود و تاکنون آب به صورت ارزان در اختیار همگان قرار گرفته است. به گزارش ایرنا حسین آذین در نشست شورای حفاظت از منابع آب که در محل فرمانداری این شهرستان برگزار شد افزود: برای تولید یک کیلوگرم هندوانه تا ۵۰۰ متر مکعب آب مصرف و در بازار ۲۰۰ تا ۳۰۰ تومان عرضه می شود . وی خاطرنشان کرد: سال هاست که شهرستان رفسنجان به بحران آب گرفتار شده است .وی گفت: ۸۵ درصد منابع آبی در کشور استفاده شده و ایران در حوزه برداشت آب از سفره های زیرزمینی در دنیا بعد از مصر قرار دارد .نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در ماده ۱۱ قانون اساسی حفظ، نظارت و اجازه بهره برداری از منابع آبی به دولت واگذار شده و باید سیاست گذاری شود که در این راستا یکی از تبصره های این قانون بسته شدن قنوات است و آموزش صحیح استفاده از منابع آبی به عامه مردم نیز در این قانون آمده است .وی افزود: برخی کارشناسان معتقدند که ۳۰ درصد باغات اضافی هستند و باید به جای آنها کشت گلخانه ای صورت گیرد لذا تغییر الگوی کشت مناسب کم آبی باید به تایید برسد که هنوز این امر محقق نشده است. آذین با بیان اینکه در کشور ۷۵۰ هزار حلقه چاه کشاورزی وجود دارد خاطرنشان کرد: از این تعداد ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز است که باید تعیین تکلیف شوند .وی نصب کنتور هوشمند بر موتورپمپ های کشاورزی را در کنترل برداشت از منابع آبی زیر زمینی مفید دانست و گفت: آب کشاورزی قیمت ندارد و دولت به دنبال این است که قیمت آب را تعیین کند و بواسطه این قیمت به کشاورزان آب ارائه دهد و اگر در کشاورزی به صرفه نیست این آب می تواند به بخش صنعت واگذار شود .

26

نوشته های مرتبط


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از «پیام ما» بیشتر بدانید :

آمار سایت

  • کاربران آنلاین : 1
  • امروز: 619
  • دیروز: 850
  • هفته: 5,238
  • ماه: 25,025
  • سال: 182,312